Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/plugin.php on line 579

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/plugin.php on line 579
مطالبه » بازی سیاسیون شاخص با ابزار «تخصص»
یکشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۴ ۱۲:۰۸
وقتی کاندیداهای انتخابات از تخصص و برنامه سخن می گویند...
بازی سیاسیون شاخص با ابزار «تخصص»

الحمدا… به مدد مدارک دکتری و کارشناسی‌ارشد صدها دانشگاه دولتی و غیردولتی و بعضا حلقه‌های بسته مدیریتی نهادهای دولتی و شبه‌دولتی در دهه‌های گذشته، مصادیق این واژه‌ها نیز در کاندیداها فراوان یافت می‌شوند. نامزدها یا متخصصان دانشگاهی در رده‌های بالا یا باتجربه‌ها و استخوان‌سوخته‌های نهادها هستند یا به‌مدد دانشگاه‌های دولتی سودجو، باتجربه‌های مدرک‌دار از واحدهای بین‌الملل! در این میان هرکس بیشتر از ابزار تخصص و برنامه استفاده کند و به ساختارهای حزبی نزدیک‌تر باشد، شانس بیشتری برای انتخاب شدن خواهد داشت.

885510

سعید شعرباف/ این روزها، شاید کمتر متن مربوط به انتخابات را بتوان یافت که در شاخص‌های مربوط به فرد از متخصص‌بودن و بابرنامه‌بودن سخنی به‌میان نیاورده باشد. الحمدا… به مدد مدارک دکتری و کارشناسی‌ارشد صدها دانشگاه دولتی و غیردولتی و بعضا حلقه‌های بسته مدیریتی نهادهای دولتی و شبه‌دولتی در دهه‌های گذشته، مصادیق این واژه‌ها نیز در کاندیداها فراوان یافت می‌شوند. نامزدها یا متخصصان دانشگاهی در رده‌های بالا یا باتجربه‌ها و استخوان‌سوخته‌های نهادها هستند یا به‌مدد دانشگاه‌های دولتی سودجو، باتجربه‌های مدرک‌دار از واحدهای بین‌الملل! در این میان هرکس بیشتر از ابزار تخصص و برنامه استفاده کند و به ساختارهای حزبی نزدیک‌تر باشد، شانس بیشتری برای انتخاب شدن خواهد داشت. در این میان توجه به سه نکته حائز اهمیت است:

١- آن‌ها که از نزدیک با واقعیات قوانین و اسناد برنامه‌ای آشنا هستند، به این نکته اذعان دارند که بسیاری از مشکلات امروز کشور از نبود قانون و ضعف در اسناد بالادستی مورد نیاز برای آن نیست، اگرچه در موارد متعددی نیاز به برنامه جدید داریم. اتفاقا یکی از مهم‌ترین نقاط قوت نظام، وجود اسناد بالادستی و قوانین موضوعه مترقی در سطوح مختلف است که با هزاران ساعت کار کارشناسی، از انباشت تجربیات مدیریتی نظام در دهه‌های گذشته تهیه شده است. پس مشکل کجاست؟ حلقه گمشده، همان بخش نظارتی و درواقع نحوه اجرایی ساختن قوانین است که اتفاقا بیش از نگاه تخصصی صرف، نگاه عملگرا نیاز دارد. بنابراین شخص بیش از اینکه به‌فکر برنامه‌های تحولی و گاها توهمی جدید باشد، باید در مورد چگونگی عملیاتی‌شدن و تصحیح روند قوانین موجود و نظارت بر اجرای درست آن‌ها برنامه داشته باشد.

٢- نکته دیگر این است که تخصص، خود به‌تنهایی یک شاخص نیست. تخصص، ابزاری است که برای تحلیل تاثیر آن به شاخص دیگری چون تدین، انقلابی‌بودن و متعهد‌بودن نیازمندیم. به عبارت دیگر، تخصص یک بردار است که غیر از اندازه؛ جهت هم دارد و جهت بردار تخصص، تعیین‌کننده اثربخشی آن برای نظام است. تاکیدات رهبری نیز ناظر به همین جهت‌هاست. تاکید بر اینکه ما مجلسی می‌خواهیم که در مقابل آمریکا بایستد، به استقلال بها دهد نه اینکه حرف آمریکایی‌ها را تکرار کند، نشان می‌دهد که جهت‌گیری‌ها مهم هستند وگرنه در همان مجلسی که حرف‌های آمریکایی‌ها را تکرار می‌کرد، افراد دارای تخصص‌های عریض و طویل دانشگاهی و دولتی کم نبودند.

٣- در شاخص‌های مورد تاکید رهبری، کمتر از موضوعات تخصصی یاد شده و موضوعات دیگری به‌صورت فراگیر طرح شده است. تاکید بر استقلال، آزادگی و شجاعت نماینده به‌عنوان شاخص‌های اصلی در گرایش‌ها و روش‌های اعمال نمایندگی توسط ایشان قطعا به‌معنای نفی وجود بینش تخصصی در آن‌ها نیست بلکه اقدامی با هدف اثرگذاری واقعی نماینده است. با این تلقی، لزوما وجود تخصص و حرف نو، در یک مسئله که می‌تواند جزو مسائل کلیدی کشور هم باشد، مثل تخصص در موضوعات مربوط به بانک‌داری و برنامه و بودجه در حوزه‌های اقتصادی یا تجربه مدیریت شهری در حوزه‌های مربوط به مسائل کلان منطقه‌ای، به‌تنهایی نمی‌تواند شاخص احراز صلاحیت فرد برای ورود به مجلس باشد. تجربه نیز همین نکته را تایید می‌کند، در میان نمایندگان دوره‌های گذشته مجلس شورای اسلامی در کشور و نمایندگان شهر مشهد، افرادی را می‌توان یافت که با هدف خدمت؛ اما صرفا با تخصص‌های دانشگاهی و مسئله‌شناسی‌های مرتبط با فضاهای آکادمیک یا سوابق تخصصی جالب توجه در نهادهای شهری و نهادهای دولتی، در مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کردند، در حالی که عزم، انگیزه، توانایی و شاید استعداد پیگیری شجاعانه و مستمر موضوعات را آنچنان که شایسته مجلس است، نداشتند و همین موضوع سبب شد که کشور نتواند در حد خوبی از فرصت تخصص آن‌ها بهره بگیرد.در یک مقایسه اجمالی شاید اثر حضور این نمایندگان در مجلس را بتوان معادل حضور ایشان در جایگاه یک عنصر مشاور و برنامه‌ریز کلان در مراکز پژوهشی سطح بالای کشور قلمداد کرد و حوزه تاثیر عملکرد آن‌ها را در همین حد خلاصه کرد، این درحالی است که بسیاری از نمایندگان مردم در مجلس و حتی شوراهای شهر که در ابتدای امر، ادعایی برای ارائه برنامه‌های کاملا متفاوت یا تخصص‌های کاملا مجرب در یک زمینه نداشتند، به‌دلیل وجود روحیه و تفکر انتقادی، شجاعت در بیان مطالب و پیگیری‌ها و استفاده مفید از فرصت‌های رسانه‌ای، عملا تاثیر درخور توجهی بر حاکم‌شدن گفتمان پاسخ‌گویی مسئولان گذاشتند و از این راه، بسیار موثرتر به حل مسائل کشور کمک کردند.

ثبت نظر

نام:

پست الکترونیک:

خبرنامه

آخرین مطالب

Fatal error: Uncaught ArgumentCountError: Too few arguments to function wpdb::prepare(), 1 passed in /home2/motalebe/public_html/base/wp-content/plugins/mylinksdump/myLinksDump.php on line 1325 and exactly 2 expected in /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/wp-db.php:1212 Stack trace: #0 /home2/motalebe/public_html/base/wp-content/plugins/mylinksdump/myLinksDump.php(1325): wpdb->prepare(' SELECT * FROM ...') #1 /home2/motalebe/public_html/base/wp-content/plugins/mylinksdump/myLinksDump.php(1222): myLinksDump_show('widget', Array) #2 /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/widgets.php(1319): myLinksDump_widget(Array) #3 /home2/motalebe/public_html/base/wp-content/themes/pardis/left-side.php(98): dynamic_sidebar('left-sidebar-ri...') #4 /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/template.php(557): require('/home2/motalebe...') #5 /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/template.php(514): load_template('/home2/motalebe...', false) #6 /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/general-template.php(171): l in /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/wp-db.php on line 1212