Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/plugin.php on line 579

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/plugin.php on line 579
مطالبه » حامد مقدم: نگران کند شدن چرخ توسعه هستم / شعرباف: این جمعیت عظیم حاشیه نشین را می بینید می گویید اسب زین شده تحویل دادیم؟
سه شنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۴ ۱۱:۴۳
مناظره ای با موضوع عملکرد شهرداری مشهد
حامد مقدم: نگران کند شدن چرخ توسعه هستم / شعرباف: این جمعیت عظیم حاشیه نشین را می بینید می گویید اسب زین شده تحویل دادیم؟

عجیب است که نتایج آرا در یک نظرسنجی با جامعه آماری بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفر قابلیت تعمیم به کل مردم شهر را داشته باشد که مثال از آن نتیجه گرفته می شود آقای پژمان بسیار شهردار موفقی بوده است اما ده ها هزار رای مردم در نقاط مختلف شهر مشهد که رای آنها کاملا رای به تغییر در وضع موجود بوده است چون درصدکمی از مردم است قابل اعتنا نباشد؟

حامد مقدم :
✳️ما خیلی نگران کُند شدن و در برخی موارد حتی متوقف شدن حرکت توسعه متوازن شهر مشهد هستیم. چرخ توسعه با سرعت مناسبی می چرخید اما حال در برخی از موارد این چرخ کند می چرخد یا اصلا گردش آن متوقف شده است.
✳️چرا افرادی که تخصص و تجربه لازم را ندارد مسئولیتی را می گیرند که دانش و تجربه خاص خود را می طلبد. وقتی چنین فردی مسئولیت می گیرد خب طبیعی است که چرخ توسعه متوازن کند می شود.
✳️ هرکسی انتقاد کرد را تهدید کنند. البته من از کسی غیر خدا نمی ترسم و انتقادم را انجام می دهم. متاسفانه در مدیریت کنونی شهر سیاستی حاکم است که شخصیت منتقد تخریب می شود.
✳️ در انتخابات شورای چهارم چند درصد از واجدین شرایط رای دادند؟
✳️ من از کسی غیر خدا نمی ترسم و انتقادم را انجام می دهم. متاسفانه در مدیریت کنونی شهر سیاستی حاکم است که شخصیت منتقد تخریب می شود.
✳️ ما در شهر طیف های مختلف رنگین کمانی داریم که باید به همه توجه شود. وقتی توجه نمی شود امروز رسانه ها تیتر می زنند استیضاح شهردار در شورای شهر.اگر این شورا این شهردار را استیضاح نکند در پایان این دوره افکار عمومی شهردار را استیضاح خواهند کرد. من نمی خواهم چنین اتفاقی رخ دهد.
✳️ طبق انتظار سنجی دکتر اکبری در دانشگاه فردوسی چرا عمل نمی کنند؟ وقتی نتایج انتظار سنجی مردمی که کاملا علمی و قابل دفاع است رعایت نمی شود در نتیجه رضایت مردم حاصل نخواهد شد.
شعرباف :
✳️ نقد باید بتواند جهت‌گیری و هدفگیری‌های کلان یک حرکت مدیریتی را به سمت شاخص های مورد نظر برای ارزیابی عملکرد آن بسنجد، نه لزوما صرف حرکت را.
✳️ تا زمانی که جهت بردار حرکت و توسعه را در مدیریت شهری مشخص نکنیم نباید درگیر کمیت ها شویم، برای سنجش این کمیت‌ها باید بگوییم که در چه جهتی جلو رفتن اتفاق افتاده است.
✳️ باید یک نگاه پسینی وجود داشته باشد که بررسی کند اولا مولفه های کلان این حرکت کمی، چه به لحاظ سخت افزار و کالبد و چه محتواها و کاربری ها در این عملیات چه بوده است و آیا این جهت با آنچه مطلوب بوده است تطابق دارد یا نه؟
✳️ می گوییم ساخت و سازها وسیع بوده و با سرعت پیش رفته است،رشد این کمیت ها حلاف جهت صحیح بوده است.
✳️ اینکه می گویند چرخ توسعه کند شده، باید دید چرخ توسعه در چه جهتی حرکت می کرده است و آیا اساسا این جهت مطلوبیت داشته یا نه.

✳️ در نقد مدیریت شهری، نباید سیاست های دوگانه نسبت به موضوعات داشته باشیم، چون مخالف روش شناسی منصفانه نقد است. ✳️ عجیب است که نتایج آرا در یک نظرسنجی با جامعه آماری بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفر قابلیت تعمیم به کل مردم شهر را داشته باشد که مثال از آن نتیجه گرفته می شود آقای پژمان بسیار شهردار موفقی بوده است اما ده ها هزار رای مردم در نقاط مختلف شهر مشهد که رای آنها کاملا رای به تغییر در وضع موجود بوده است چون درصدکمی از مردم است قابل اعتنا نباشد؟
✳️ در یک پروژه بزرگ ۵ ساله مثل خط ۲ قطار شهری، سه و نیم سال تاخیر در دوره جناب پژمان اتفاق بیفتد، همین آقایان منتقد امروز در سکوت به سر ببرند و حرفی نزنند اما اگر با همه پیشرفت های خط ۲ و۳ قطار شهری، ایستگاه فرودگاه در خط ۱ قطار شهری دچار تاخیر گردد ناگهان ببینید که خیلی از رسانه های ساکت آن روز، امروز موضع می گیرند، این می شود سیاست دوگانه.
✳️ خیلی از افراد و رسانه ها که در زمان شهردار قبلی مدعی بودند که این کار کارشناسی است و اعتراضی نکردند، امروز برای افزایش بلیت در زمان آقای مرتضوی مدافع حقوق مردم شده اند.
✳️ می گویند مثال شهردار تخصص دانشگاهی در حوزه مدیریت شهری ندارد، بعد وقتی با همین مبنای تخصص و کار اجرایی کلا می خواهیم شورای چهارم را که چند تا استاندار و معاون وزیر و … را در خود جای داده مثال با شورای اول و یا حتی با شورای دوم و سوم مقایسه کنیم می گویند مبنا اظهار نظرهای شفاهی است،
حامد :
✳️بیاییم همان عدالت که جان کلام است را در ۶ ساله مدیریت آقای پژمان بررسی کنیم. حکومت اسلامی برپا می شود تا عدل حاکم شود. بررسی کنید که در این ۶ سال چه میزان از مناطق کم برخوردار مشهد از وضعیت رفاهی برخوردار شدند.
✳️مشهد بیش از ۴۰۰ نقطه آبگرفتگی داشت که اکثر آنها در نقاط کم برخوردار بود که مدیریت شهری با احداث کال ها و مسیرها آنها را حل کرد.در رابطه با نهضت آسفالت سازی که در مناطق مختلف به ویژه کم برخودار ایجاد شد، تحقیق کنید.
✳️عده ای با نگاه فلسفه بافی در جلسات شرکت می کنند و به جای اینکه خود را درگیر اجرا کنند می گویند چون نمی دانیم چه کنیم، هیچ کاری نمی کنیم. چون نمی دانیم اطراف حرم باید چه کرد خب توسعه را متوقف می کنیم.
✳️مدیران شهرداری امـروز گاها پشت در اتاق های مسئولین ارشد مانده اند. خب معلوم است که توسعه متوقف می شود.
✳️برخی از آقایان شورای شهر مدام مصاحبه می کنند که شهردار قبلی فلان کرد. مگر شما قوه قضائیه هستید؟ چرا می گویید فلانی اختلاس کرده است؟ مدارکش کجاست؟
✳️رهبری در خصوص مراجعات مردمی گفته اند که تسهیل شود. وضعیت شهردار مشهد در خصوص ارتباط با مردم در حال حاضر چگونه است؟
✳️افکار عمومی برای این تیم مهم نیست. انتقاد رسانه ها را جواب نمیدهند. مگر نه اینکه رسانه ها مدعی العموم هستند. ارتباط تیم فعلی با اساتید دانشگاه و کارشناسان نیز نسبت به قبل تضعیف شده است.
✳️تیم فعلی شاخص ها را روی میز می گذارد و می بیند حرفی برای گفتن ندارد، لذا شروع می کند به تخریب گذشتگان که امری خلاف فرمایشات رهبری است.
✳️قطعا ما هم مشکلاتی داشتیم. اما ما احساس می کنیم که به صورت نسبی اسب زین شده تحویل داده ایم. البته نه به معنای مطلق. در مورد خط ۲ قطار شهری مشهد ناگفته های زیادی وجود دارد.
✳️ چرا می گویند پروژه به گل نشسته بود؟ اگر قرار بود تیم فعلی این کارها را بکند چه قدر زمان می برد؟
✳️ متاسفانه امروز اکثر فرصت ها برای سرمایه گزاری در شهر مشهد سوخته است. چند درصد سرمایه گزاران سابق در مشهد ماندند؟ اگر خواستید من اسم می برم که چه سرمایه گزارانی از شهر فرار کردند.
✳️ در خصوص ساخت زبرساخت ها دوره قبلی کارنامه موفقی دارد. تعداد ۱۴ فرهنگسرا ساخته شد. با همان نگاه عدالت محور که جان کلام است .
✳️من مدتی مسئول کمیته نامگذاری معابر شهر مشهد بودم. زمان اخذ مسئولیت ۸۰۰ الی ۹۰۰ خیابان به اسم شهدا بود اما در پایان دوره کاری ما تعداد معابری مزین به نام شهدا به حدود ۳۴۰۰ رسید.
✳️اگر ما اطلاع رسانی ملی انجام دادیم و هزینه کردیم برای کارآمد جلوه دادن نظام جمهوری اسلامی بود. برای اینکه شبکه های ماهواره ای مدام تکرار می کنند که مدیران جمهوری اسالمی بی کفایت هستند. ما ۲۰۰ میلیون تومان برای افتتاح خط ۱ اطلاع رسانی کردیم. برخی از آقایان زمین را به آسمان دوختند. می گفتند بیت المال هدر رفته است.
✳️حالا خود شهردار در خصوص آمار فضای سبز مشهد گزارش غیر واقعی به مردم می دهد. این سیاست دوگانه است. اینها شعارهای پوپولیستی است.
✳️در خصوص حاشیه شهر مشهد یک میراثی به ما رسید و خیلی هم کار کردیم.
شعرباف :
✳️بنده نگفتم شاخص های کمی بی اهمیت است، عرض شد که باید در مقایسه، به جهت و کیفیت حرکت ها هم دقت کنیم. مطلق کمیت نمی تواند مبنای مقایسه باشد. روی توسعه کمی تاکید داریم اما جهت کیفی توسعه را مهمتر می دانیم.
✳️در مورد آمار کمی ادعایی بد نیست که از دوستان فعلی در روابط عمومی شهرداری نیز استعلام صورت بگیرد. حداقل در برخی از موارد که بنده شنیده ام به لحاظ سرعت کمی توسعه نیز اعدادی خیلی بیشتر از آنچه جناب حامد مقدم فرمودند در دوره جدید اتفاق افتاده است. اما بگذارید به همان مبنای اولیه خود در نقد یعنی میزان توجه به حل مسائل واقعی شهر مشهد برگردیم.
✳️باید اشاره کنیم که بسیاری از مشکلات و بحران های فعلی شهر مشهد ناشی از مدیریت های گذشته های قبل از جناب پژمان بوده و در ریشه یابی این مشکلات ، نمیتوان تنها آن را به حساب ایشان نوشت.
✳️یکی از مهمترین مسائل در مدیریت شهری، میزان توانایی مدیریت شهری در ایجاد درآمدهای پایدار است. بد نیست دوستان، روند افزایشی درآمدهای ناشی از فروش تخلفات ساختمانی را در دوره جناب پژمان بررسی کنند و تحقیق کنند که در دوره مدیریت آقایان، چه میزان از درآمدهای شهری شامل درآمدهای پایدار بوده است.
✳️بله، آقایان چرخ توسعه را تند کردند و میزان درآمدهای شهرداری را از ردیف ساخت و سازها و اوراق مشارکت افزایش دادند اما حاصل آن برای توسعه متوازن شهر چه بود؟
✳️واقعا شما این جمعیت عظیم حاشیه نشین را که حاصل مدیریت آقایان است می بینید و بعد می گویید که اسب زین شده تحویل مدیریت شهری جدید داده اید؟ خب همین حالا بروید در مناطق حاشیه نشین ببینید که شیب افزایش امکانات در این ۲ سال چه قدر افزایش پیدا کرده است.
✳️به عنوان یک مثال در حوزه های کالبدی و شهرسازی، ببینید در این ۱۵-۱۰ سال گذشته چه بلایی بر سر بافت اطراف حرم آمد؟ مدیریت شهری بسیاری از مزیت های نسبی شهر را برای کاربری های اطراف حرم از بین برد.
ما در معماری اسلامی خلاء نظری هم داریم. اما اگر حداقل هایی که وجود داشته است مورد استفاده قرار می گرفت این اتفاق نمی افتاد.
✳️در همین مساله اطراف حرم، با زد و بندهایی که با برخی نهادهای دولتی و شبه دولتی صوررت گرفت لکه های اقتصادی زیادی در اطراف حرم ایجاد شده که تا سالها قابل تغییر نیست.

✳️در یک منطقه با تراکم کم، مجوز ساخت چندین برج چند ده طبقه داده می شود که بعضا تخلف یکی از برجها معادل کل تخلف ساختمانی یک منطقه شهرداری است.

✳️حل بسیاری از مسائل کلان شهر روی زمین مانده، آن وقت یک سری مسائل کم اهمیت همچون سخنرانی شهردار با زبان لاتین در اجلاس خارجی یا المان های نوروزی در فضای عمومی و رسانه ای پررنگ می شود
✳️در خصوص پروژه قطار شهری بالاخره این پروژه ۵ ساله بسته شده بود. در ۵ سال ما ۳ سال و نیم تاخیر داشته ایم. خب این چه مدل کنترل و مدیریت پروژه بوده است؟
✳️می‌گویند ارتباطات آقای پژمان قوی بوده‌است . همین ارتباطات بوده که کار را در ارتفاعات جنوبی مشهد و آبادگران به اینجا کشیده که متاسفانه خلاف تمامی قواعد محیط زیستی و حتی قانونی، با کمک ارتباطات شهردار رای کمیسیون ماده ۵ را هم آقایان برای ساخت و سازها اخذ کرده اند.

عضویت در خبرنامه مجمع مطالبه مردمی مشهد با کلیک بر روی یکی از لینک‌های زیر :
@motalebe
https://telegram.me/motalebe

ثبت نظر

نام:

پست الکترونیک:

خبرنامه

آخرین مطالب

Fatal error: Uncaught ArgumentCountError: Too few arguments to function wpdb::prepare(), 1 passed in /home2/motalebe/public_html/base/wp-content/plugins/mylinksdump/myLinksDump.php on line 1325 and exactly 2 expected in /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/wp-db.php:1212 Stack trace: #0 /home2/motalebe/public_html/base/wp-content/plugins/mylinksdump/myLinksDump.php(1325): wpdb->prepare(' SELECT * FROM ...') #1 /home2/motalebe/public_html/base/wp-content/plugins/mylinksdump/myLinksDump.php(1222): myLinksDump_show('widget', Array) #2 /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/widgets.php(1319): myLinksDump_widget(Array) #3 /home2/motalebe/public_html/base/wp-content/themes/pardis/left-side.php(98): dynamic_sidebar('left-sidebar-ri...') #4 /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/template.php(557): require('/home2/motalebe...') #5 /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/template.php(514): load_template('/home2/motalebe...', false) #6 /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/general-template.php(171): l in /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/wp-db.php on line 1212