Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/plugin.php on line 579

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/plugin.php on line 579
مطالبه » سبزی‌های آلوده در سرشاخه کشف‌رود
پنج شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۵ ۱۰:۳۰
گزارشی از برداشت صیفی‌جات از باتلاقی خونابه و فاضلاب کارخانه‌ها
سبزی‌های آلوده در سرشاخه کشف‌رود

گزارشی از مشکلاتی که اینجا بیخ گوش مشهد است و با رهاسازی فاضلاب کارخانه‌های روده‌پاک‌کنی‌ها، دباغی‌ها و ضایعاتی‌ها به داخل کال کنوگرد آغاز می‌شود و با کشت محصولات کشاورزی و روانه‌شدن این محصولات به سفره‌های مشهدی ادامه می‌یابد.

گزارشی از مشکلاتی که اینجا بیخ گوش مشهد است و با رهاسازی فاضلاب کارخانه‌های روده‌پاک‌کنی‌ها، دباغی‌ها و ضایعاتی‌ها به داخل کال کنوگرد آغاز می‌شود و با کشت محصولات کشاورزی و روانه‌شدن این محصولات به سفره‌های مشهدی ادامه می‌یابد.

دقیقا دوماه قبل بود که درباره یکی از سرشاخه‌های فرعی کشف‌رود نوشتیم؛ نوشتیم که از همان کال معروف کشف‌رود که چند سال قبل سرتیتر خبرهای رسانه‌های مشهدی بود، اگر ۱۰ تا ۱۵‌دقیقه مسیر را ادامه بدهید، می‌رسید به رسالت ۱۲۹ یا همان مبدأ تاریخی مشکلات، مشکلاتی که اینجا بیخ گوش مشهد است و با رهاسازی فاضلاب کارخانه‌های روده‌پاک‌کنی‌ها، دباغی‌ها و ضایعاتی‌ها به داخل کال کنوگرد آغاز می‌شود و با کشت محصولات کشاورزی و روانه‌شدن این محصولات به سفره‌های مشهدی ادامه می‌یابد.

جاده‌ای خاکی در میان وعده‌های خاک‌گرفته

وارد رسالت١٢٩ که می‌شویم، مسیر هیچ تفاوتی با ٨٠روز قبل که به اینجا سرزده بودیم، نکرده بود و از همان طالقانی١٩ بعد جاده همچنان خاکی بود.

جاده‌ای که اهالی بارها نامه زده بودند تا مسئولان با نظری مساعد شرایط و زمینه برای آسفالت این جاده ٧٠٠متری را فراهم کنند. در آن گزارش اهالی گلایه کرده بودند که این ٧٠٠متر به‌رغم آنکه در حوزه استحفاظی همت‌آباد قرار دارد اما دهیاری همت‌آباد همتی برای آسفالت این جاده روستایی ندارد و در این میان جاده از طالقانی١٩ تا روستای گوندوک در میان وعده‌های مسئولان همچنان خاک می‌خورد.

چاله‌های جاده در فاصله نزدیک به هم حکم سرعت‌گیر داشت و گردوخاک حاصل از خاکی‌بودن جاده رفت‌وآمد ماشین‌ها را سخت می‌کرد. فعالیت ضایعاتی‌های دو طرف جاده با ماشین‌های نیسانی که چند برابر عرض و طول ماشین، ضایعات باز زده بود، حکایت از گرمی بازار خریدوفروش ضایعات در این هوای گرم تیرماه را داشت.

گندآبی قرمز

هنوز تا کال کنوگرد چندمتری فاصله باقی مانده بود و آنچه در نگاه نخست نزدیک‌شدن به کال را گوشزد می‌کرد، افزایش حجم کیسه و خاک‌روبه‌های رها شده در دو طرف جاده بود، انگار حجم زباله رهاشده رابطه مستقیمی با نزدیکی به کال کنوگرد داشت چراکه هرچه به محدوده کال نزدیک می‌شدیم، بر حجم زباله‌های رهاشده در دو طرف جاده افزوده می‌شد.

به کال کنوگرد که رسیدیم، دو تن از اهالی روستا به نمایندگی آمده بودند تا دوباره مشکلات این روستا به‌واسطه هم‌جواری با این کال و رهاسازی فاضلاب کارخانه‌های ضایعاتی و دباغی به داخل کال را به گوش مسئولان برسانند. از بالای کال کنوگرد که به پایین نگاه می‌کردی تا جایی که چشم کار می‌کرد، فقط زباله بود و بس. لابه‌لای این زباله‌ها هم گندآبی قرمزرنگ جاری بود که به گفته علی شهمیری که به نمایندگی اهالی روستای گوندوک مشکلات اهالی این روستا را شرح و بسط می‌داد، حجم گندآب و بوی تعفن موجود در کال کنوگرد، این روزها بیشتر از قبل شده است.

خون‌آبه روده‌پاک‌کنی‌ها فاضلاب را قرمز کرده بود

در مسیر کال چندمتری که بالاتر رفتیم، به حجم گندآب مسیر افزوده شد. در ادامه مسیر و در گوشه‌ای از کال جریان باریکی از فاضلاب جدید در حال وارد شدن به فضای اصلی کال کنوگرد بود که به گفته یکی از اهالی روستای کوندوگ، این جریان فاضلاب حاصل از فعالیت کارخانه ضایعاتی‌ها و روده‌پاک‌کنی‌هاست که با وجود تاکید بر فعالیت نکردن، همچنان به کار خود ادامه می‌دادند. علت رنگ قرمز کم‌ر‌نگ گندآب را شهمیری به دلیل مخلوط‌شدن خون‌آبه جاری شده توسط کارخانه‌های روده‌پاک‌کنی می‌داند که سبب شده فاضلاب جاری‌شده در این کال به این رنگ شود. البته او در ادامه فعالیت کارخانه‌های ضایعاتی در اطراف این کال را یکی دیگر از دلایل رنگ قرمز این فاضلاب برمی‌شمارد و در ادامه عنوان می‌کند: «شستشوی این ضایعات نیز در قرمزشدن رنگ فاضلاب موثر است.»

آبیاری ٣٠هکتار صیفی با گندآبی قرمز

سمت راست کال کنوگرد و با فاصله دو سه متری، مزارع صیفی‌جات بود که آن‌گونه که شهمیری تخمینی از وسعت مزارع کشت شده در آن محدوده داشت، این مزارع حدود ٣٠هکتاری وسعت داشت. در مسیر کال و به موازات مزارع کشت شده همراه با ساکنان این روستا تا بالا دست رفتیم و در طول مسیر شهمیری به مزارع کشاورزی اطراف کال کنوگرد اشاره دارد؛ «در زمین‌های کشاورزی این محدوده پیاز، گوجه‌فرنگی، بادمجان و سبزی کشت شده است.»

تعدادی از زمین‌های کشاورزی تازه آبیاری شده بود و گل‌ولای درخور توجه حاشیه زمین کشاورزی سبب شده بود که با دقت بیشتری حرکت کنیم. یکی دیگر از اهالی روستا که همراه شهمیری آمده بود، می‌گفت که مزارع معمولا در دو نوبت صبح یا شب آبیاری می‌شوند که در نوبت آبیاری صبح حدود دو یا سه ساعت قبل از آمدن ما زمین‌های کشاورزی را آبیاری کرده بودند.

شهمیری در حالی که چند قدم جلوتر از ماست و سعی دارد وسعت زمین‌های کشاورزی کشت‌شده در حاشیه کال کنوگرد را نشان دهد، می‌گوید که چندباری با کشاورزان این زمین‌ها در رابطه با نوع آبیاری زمین‌های کشاورزی صحبت کرده است.

این ساکن روستای گوندوک ادامه می‌دهد: «کشاورزان مدعی بودند که از آب چاه عمیق برای کشت و آبیاری محصولات خود استفاده می‌کنند، البته آ‌ن‌ها در حالی این موضوع را مطرح می‌کنند که خود اهالی این روستا کشاورز هستند و از کم و کیف جزئیات و میزان آب مورد نیاز برای کشت آگاهی دارند.» شهمیری در ادامه می‌گوید: چگونه امکان دارد که این زمین‌ها با این حجم، تنها با یک چاه عمیق آبیاری شود، آن هم در شرایطی که آب این چاه به دلیل خشک‌سالی‌های چند سال اخیر کاهش درخور توجهی داشته است. این ساکن کوندوگ در ادامه مدعی است که کشاورزان به منظور تامین آب مورد نیاز زمین‌های کشاورزی خود از ترکیبی از آب و فاضلاب رها شده توسط این کارخانه‌ها استفاده می‌کنند؛ «اگر کمی بالاتر برویم به شرکت‌های قالی‌شویی می‌رسیم که در این ارتباط کشاورزان برای آبیاری شبانه زمین‌های کشاورزی خود از آب این قالی‌شویی‌ها و آب چاه استفاده می‌کنند تا بتوانند آب مورد نیاز زمین‌های خود را تامین کنند.»

محصولات آلوده، مهمان سفره مشهدی

یکی دیگر از اهالی این روستا نیز نزدیکی این زمین‌های کشاورزی با کال کنوگرد را مشکلی مهم و اساسی برمی‌شمارد؛ «آلودگی‌ها و زباله‌های رهاشده و حتی سگ‌های ولگردی که در این محدوده هستند، سبب تجمع حشراتی می‌شود که قطع و یقین این حشرات روی محصولات کشاورزی نیز می‌نشینند و همین حشرات در انتقال بیماری و آلودگی‌های این محل به محصولات نیز موثرند.»

او در ادامه این را هم گفت که محصولات کشاورزی جمع‌آوری‌شده از این اراضی کشت شده به میدان بار نوغان و سپاد فرستاده می‌شود که پس از فروش وارد سفره و غذاهای خانواده‌های مشهدی می‌شود.

شهمیری هم که نمایندگی مردم روستا را در بیان مشکلات این روستای ۵٠٠ نفره برعهده گرفته است، در تکمیل اظهارات این ساکن روستا عنوان می‌کند: «بوی گنداب و پشه‌های حاصل از این گنداب به حدی است که در این گرمای تیرماه هیچ‌کس جرئت روشن کردن کولر به‌دلیل بوی متعفن را ندارد از سوی دیگر اگر پنجره‌ها را باز بگذاریم، انواع حشره و پشه وارد می‌شود. همین حالا چند نفر از اهالی روستا از پشه‌ها سالک گرفتند.»

قول دادند خردادماه تخریب شود

شهمیری در ادامه به گزارش سابق شهرآرا برای این کانال فرعی کشف‌رود اشاره می‌کند و می‌گوید بعد از گزارشی که اواخر فروردین چاپ شد، آب و فاضلاب روستایی استان به این محل مراجعه کرد و نقشه‌برداری‌هایی از این محل انجام داد. این ساکن روستا در ادامه عنوان می‌کند: «آن زمان از افرادی که در حال نقشه‌برداری بودند، جزئیات اقداماتی که در نظر دارند اجرایی کنند را پرسیدیم که عنوان کردند با این نقشه‌برداری صورت گرفته، دو طرف کال کنوگرد با وسعتی در حدود ۵٠متر تخریب خواهد شد.» در این ارتباط مسئولان آب و فاضلاب روستایی این قول را داده بودند که پس از نقشه‌برداری از کال از خردادماه عملیات تخریب را اجرایی می‌کنند اما اکنون تیرماه به نیمه رسیده و خبری از تخریب نیست. او به زمین‌های بالادست زمین‌های کشاورزی اشاره می‌کند که یک تراکتور در حال آماده کردن زمین بود و ادامه می‌دهد: این زمین‌ها تخریب که نشد هیچ، حتی در قسمت بالادست زمین‌های کشاورزی فعلی، تعداد دیگری از زمین‌ها برای کشت بعدی در حال آماده ‌شدن است. شهمیری در ادامه آخرین مشکلات این روستا را به آب روستا که تانکری تامین می‌شود، گره می‌زند و می‌گوید: آب روستا به دلایلی مشکلاتی دارد، چند وقتی است که تانکری شده و درحال حاضر برای تامین آب روستا هفته‌ای دومرتبه آب با تانکر به روستای ما فرستاده می‌شود اما به دلیل گرمای هوای تابستان این میزان جواب‌گوی نیاز ساکنان روستا نیست.

منبع: شهرآرا

 

ثبت نظر

نام:

پست الکترونیک:

خبرنامه

آخرین مطالب

Fatal error: Uncaught ArgumentCountError: Too few arguments to function wpdb::prepare(), 1 passed in /home2/motalebe/public_html/base/wp-content/plugins/mylinksdump/myLinksDump.php on line 1325 and exactly 2 expected in /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/wp-db.php:1212 Stack trace: #0 /home2/motalebe/public_html/base/wp-content/plugins/mylinksdump/myLinksDump.php(1325): wpdb->prepare(' SELECT * FROM ...') #1 /home2/motalebe/public_html/base/wp-content/plugins/mylinksdump/myLinksDump.php(1222): myLinksDump_show('widget', Array) #2 /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/widgets.php(1319): myLinksDump_widget(Array) #3 /home2/motalebe/public_html/base/wp-content/themes/pardis/left-side.php(98): dynamic_sidebar('left-sidebar-ri...') #4 /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/template.php(557): require('/home2/motalebe...') #5 /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/template.php(514): load_template('/home2/motalebe...', false) #6 /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/general-template.php(171): l in /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/wp-db.php on line 1212