Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/plugin.php on line 579

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/plugin.php on line 579
مطالبه » سفرنامه فلوجه
یکشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۵ ۱۹:۱۰
قسمت سوم
سفرنامه فلوجه

از ۶ صبح بیدارم. نگران که چطور و با چه کسی به فلوجه خواهیم رفت. حدود ۹ آقا سیدی که یکی از فرماندهان سرایاست از راه می رسد. وسایل را توی لندکروز می گذاریم وراه می افتیم. سید با دستی از گردن آویزان، خوش اخلاق و مهربان. مثل فرماندهان دفاع مقدسی خودمان، شباهتی به خشونت نظامی ها ندارد.

سفرنامه فلوجه ۳
از ۶ صبح بیدارم. نگران که چطور و با چه کسی به فلوجه خواهیم رفت. حدود ۹ آقا سیدی که یکی از فرماندهان سرایاست از راه می رسد. وسایل را توی لندکروز می گذاریم وراه می افتیم.
سید با دستی از گردن آویزان، خوش اخلاق و مهربان. مثل فرماندهان دفاع مقدسی خودمان، شباهتی به خشونت نظامی ها ندارد.
مسیر ما جاده بغداد رمادی فلوجه است. تا فلوجه ۸۰ کیلومتر است اما ازمیانه های راه جاده بسته است و فقط خودروهای نظامی تردد می کنند.
کم کم آثار جنگ نمایان می شود. ماشینهای منفجر شده و سیاهی فلوجه که از جای جایش دود انفجارها به آسمان می رود.
به مقری می رسیم. جلسه ای بین فرماندهان است. سید از ما می خواهد ماشین را عوض کنیم. چشمتان روز بد نبیند. گیر یکی از ناشی ترین راننده های عمرم می افتم.
اول به نزدیک پلی در ورودی شهر می رویم. اینجا مرز بین جبهه است. پانصد متر آنطرف تر داعش مستقر است و روی دیوارهای پل نوشته های بزرگ دولت اسلامی و پرچم سیاه داعش دیده می شود. راننده تذکر می دهد که از پناه یک ستون سنگی تصویر بگیریم که تک تیراندازها به این محور مسلط اند.
مقصد بعدی بخشی دیگر از خط است. یک شهرک مسکونی که محل درگیری های شدیدی است.
روی پشت بام یکی از ساختمانها مشغول تصویر برداری می شویم. دقایقی صدای رگبارهای دوطرف و خمپاره و توپ ۱۲۰ که شلیک می شود. البته شلیکها جز قناسه چی ها کور به نظر می رسد.
از اینجا که حومه شهر است؛ خانه های فلوجه بخوبی دیده می شود.
خانه را ترک می کنیم در راه یکی از مقرهای فرماندهی، راننده همیشه خندان راه را گم می کند.
یک ساعتی بین خانه ها و خیابانهای حومه شهر پرسه می زنیم. خانه های تخلیه شده و نیمه خراب که بعضی ها بطور کامل فروریخته است؛ کابلهای برق آویزان و جایی وهم آلود که مرغ پر نمی زند.
تازه راه را پیدا کرده ایم که راننده باز گل می کارد و ماشین را توی ماسه فرو می برد.
گاز پشت گاز و لندکروز کمک دار که لحظه لحظه بیشتر فرو می رود.
هوا بسیار گرم است؛ شاید بیش از ۴۵ درجه. پایین می آییم. یک تویوتا هایس شاسی بلند به کمک می آید. با کابل های باقی مانده از درگیری ها، سیم بوکسل درست می کنند … کشیدن همان و فرو رفتن ماشین دوم همان.
تا حالا یک ساعتی شده است … یک فورد توپ دار بلند محور غول آسا از راه می رسد. این یکی با خود زنجیر دارد. کمتر از ده دقیقه هر دوماشین زنجیر کش می شود و دوباره برای گم شدنی دوباره براه می افتیم
ادامه دارد ….
@zambur
http://telegram.me/zambur

زمبور
عسل زمبور های نیش دار شیرین تر است.
روزنوشت ها و سفرنامه های محمد مهدی خالقی

ثبت نظر

نام:

پست الکترونیک:

خبرنامه

آخرین مطالب

Fatal error: Uncaught ArgumentCountError: Too few arguments to function wpdb::prepare(), 1 passed in /home2/motalebe/public_html/base/wp-content/plugins/mylinksdump/myLinksDump.php on line 1325 and exactly 2 expected in /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/wp-db.php:1212 Stack trace: #0 /home2/motalebe/public_html/base/wp-content/plugins/mylinksdump/myLinksDump.php(1325): wpdb->prepare(' SELECT * FROM ...') #1 /home2/motalebe/public_html/base/wp-content/plugins/mylinksdump/myLinksDump.php(1222): myLinksDump_show('widget', Array) #2 /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/widgets.php(1319): myLinksDump_widget(Array) #3 /home2/motalebe/public_html/base/wp-content/themes/pardis/left-side.php(98): dynamic_sidebar('left-sidebar-ri...') #4 /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/template.php(557): require('/home2/motalebe...') #5 /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/template.php(514): load_template('/home2/motalebe...', false) #6 /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/general-template.php(171): l in /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/wp-db.php on line 1212