Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/plugin.php on line 579

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/plugin.php on line 579
مطالبه » سفرنامه فلوجه
سه شنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۵ ۰۰:۵۶
قسمت پنجم
سفرنامه فلوجه

اینجا خوابیدن و بیدار شدن معنایی غیر شهری دارد. شب بیهوش شدن و صبح با گرما بیدار شدن. صبح زود وقتی موتور برق قطع می‌شود، بیدار می‌شویم.

اینجا خوابیدن و بیدار شدن معنایی غیر شهری دارد. شب بیهوش شدن و صبح با گرما بیدار شدن. صبح زود وقتی موتور برق قطع می‌شود، بیدار می‌شویم.
صبحانه که خبری نیست. نیمی روزه و نیمی مسافرند. آشپزها هم مانده اند با این همه وعده غذایی چه کنند. بجای چای، آب خنک می خوریم و منتظر سید می مانیم. درست ۵ دقیقه مانده به آمدن دوستان، یک نفر که نمی شناسمش دو ظرف املت گوجه و پیاز با صمون های(نوعی نان) گرم عراقی جلویمان می گذارد. املت نطلبیده مراد است.
حدود ۹:۳۰ راه می افتیم. امروز مقصد جایی خارج از فلوجه است. فرمانده تصمیم دارد در این روزهای ساکت پیش از عملیات به محور های دیگر سر بزند. مسافت بسیار طولانی است. از مسیری در حاشیه زراع دجله(کانالی دست ساز به عرض ۱۰۰ متر در شمال بغداد که دجله را به فرات وصل می کند، حدود۷۰ کیلومتر طول دارد و کارشناسان شوروی به دستور صدام ساخته اند. از نظر ظاهری برای کنترل سیلابهاست اما به عقیده برخی دوستان عراقی اهداف نظامی هم داشته است) عبور می کنیم و از جاده بغداد- سامرا بیرون می آییم. مسیر ما درست از کنار شهر سبع البر است که حدود یک ماه و نیم پیش در آن خاطرات خوبی داشتیم.
منطقه ای که به آن می رسیم جایی بیابانی است که برای رسیدن به آن، سلامی از داخل ماشین به امامین عسکریین دادیم. صحرایی خشک و گرم با تپه ماهورهای نه چندان بلند. دماسنج ماشین دمای بیرون را  ۴۵ درجه نشان می دهد.
مسیری که می رویم درست نقاط درگیری و عقب نشینی داعش در استان صلاح الدین و چاههای نفتی منطقه حمرین است. سید توضیح می دهد که درآمد داعش از این منطقه روزانه بیش از ۵ میلیون دلار بوده که حالا قطع شده است. داعش نفت را با بیش از ۱۰۰ تانکر روزانه به ترکیه می فرستاده است.
در مسیر تا رسیدن به مقر رزمندگان از سه پل تخریب شده عظیم می گذریم. داعش در عقب نشینی، این پل ها را با مواد منفجره قوی تخریب کرده است. از کف رودخانه ای که حالا خشک شده عبور می کنیم. به پل چهارم می رسیم. این یکی سالم است. سید می گوید این پل را جانفشانی یکی از شهدا نجات داده است. این شهید خود را به چاشنی انفجاری رسانده و آنرا قطع کرده است.
از زیر کولر ماشین در این هوا پیاده شدن مرد می خواهد. آنهم نه برای ما که روزه نیستیم؛ برای سید با دست مجروح و سنی بالاتر از ما.
اینجا رزمنده ها در چادر زندگی می کنند. همه چیز صحراییست. با یک دوربین قوی پرچم داعش را در حدود۳ کیلومتری می بینیم. می گویند این پرچم را فقط برای عرض اندام زده اند و قدرت زیادی در این منطقه ندارند.
حدود نیم ساعت بعد در راه برگشتیم و همان مسیر شاید ۳۰۰ کیلومتری به سمت فلوجه را باز می گردیم.
ساعت از ۹ گذشته است. در مقر تدارکات، رزمنده های پر سر و صدای عراقی نزدیک بیست نفر توی یک اتاق چپیده اند. غذا را می آورند. دیس های گرد و بزرگ برنج که مرغ کباب شده را رویش ریخته اند و از هر دیس ۴-۵ نفر می خورند.
جای همه خالی…
ادامه دارد…

@zambur
http://telegram.me/zambur

زمبور
عسل زمبور های نیش دار شیرین تر است.
روزنوشت ها و سفرنامه های محمد مهدی خالقی

ثبت نظر

نام:

پست الکترونیک:

خبرنامه

آخرین مطالب

Fatal error: Uncaught ArgumentCountError: Too few arguments to function wpdb::prepare(), 1 passed in /home2/motalebe/public_html/base/wp-content/plugins/mylinksdump/myLinksDump.php on line 1325 and exactly 2 expected in /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/wp-db.php:1212 Stack trace: #0 /home2/motalebe/public_html/base/wp-content/plugins/mylinksdump/myLinksDump.php(1325): wpdb->prepare(' SELECT * FROM ...') #1 /home2/motalebe/public_html/base/wp-content/plugins/mylinksdump/myLinksDump.php(1222): myLinksDump_show('widget', Array) #2 /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/widgets.php(1319): myLinksDump_widget(Array) #3 /home2/motalebe/public_html/base/wp-content/themes/pardis/left-side.php(98): dynamic_sidebar('left-sidebar-ri...') #4 /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/template.php(557): require('/home2/motalebe...') #5 /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/template.php(514): load_template('/home2/motalebe...', false) #6 /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/general-template.php(171): l in /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/wp-db.php on line 1212