Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/plugin.php on line 579

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/plugin.php on line 579
مطالبه » سونامی مهاجرت به حاشیه شهر
سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۵ ۱۸:۰۹
جمعیت میلیونی حاشیه‌نشینان مشهد، نیازمند توجه دولت است؛
سونامی مهاجرت به حاشیه شهر

نبود اشتغال مناسب در روستاها، خشک‌سالی، کمبود امکانات، حمایت‌نشدن تولیدات دامی و کشاورزی و تغییر مدل زندگی روستائیان، از عواملی است که این جمعیت را به‌اجبار به‌سمت حاشیه کلان‌شهرها راهی کرده‌است.

نبود اشتغال مناسب در روستاها، خشک‌سالی، کمبود امکانات، حمایت‌نشدن تولیدات دامی و کشاورزی و تغییر مدل زندگی روستائیان، از عواملی است که این جمعیت را به‌اجبار به‌سمت حاشیه کلان‌شهرها راهی کرده‌است.

گروه گزارش – نبود اشتغال مناسب در روستاها، خشک‌سالی، کمبود امکانات، حمایت‌نشدن تولیدات دامی و کشاورزی و تغییر مدل زندگی روستائیان، از عواملی است که این جمعیت را به‌اجبار به‌سمت حاشیه کلان‌شهرها راهی کرده و به‌تدریج آن‌قدر به تعداد این حاشیه‌نشینان افزوده شده که حالا به میلیون‌ها نفر در کشور رسیده‌اند. دراین‌بین، کلا‌ن‌شهر مشهد، بیشتر از خیلی از شهرها درگیر این حاشیه‌نشینی شده است؛ چنان‌که بیش از یک‌سوم جمعیت آن درحال‌حاضر حاشیه‌نشین‌اند. این درحالی است که ارگان‌های شهری ازجمله شهرداری به بحث سامان‌دهی این معضل ورود پیدا کرده‌اند؛ اما رفع مشکلات حاشیه شهر، نیازمند توجه دولت و در سطح ملی است که البته باوجود وعده‌های داده‌شده، در عمل هنوز اقدام راهگشایی ازسوی دولتمردان صورت نگرفته است؛ حتی همان بودجه اندکی که در بودجه سال۹۴ برای این منظور مصوب شده بود، درنهایت تخصیص داده نشد.

این انتقاد را عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس نیز روز گذشته مطرح کرد و با اشاره به وجود یک‌میلیون و ۲۰۰هزار حاشیه‌نشین در خراسان‌رضوی، بر لزوم سامان‌دهی سکونت‌های غیررسمی از‌سوی وزارت راه و شهرسازی تاکید کرد.

به‌گزارش شهرآرا به نقل از خبرگزاری خانه ملت، روح‌ا… بابایی‌صالح درمورد اظهارات وزیر راه و شهرسازی مبنی‌بر اینکه ۱۹میلیون در شهرهای کشور در حاشیه شهرها و بافت‌های فرسوده بی‌کیفیت در وضعیت بدی زندگی می‌کنند، گفت: ضروری است وزیر راه و شهرسازی برنامه‌ریزی مناسبی را در فرایندی منطقی و اصولی به‌منظور افزایش کیفیت زندگی این قشر و مدیریت حاشیه‌نشینی داشته باشد.

وی تاکید کرد: اگر وزارت راه و شهرسازی برنامه‌ریزی دقیق و منظمی را برای مدیریت حاشیه‌نشینی داشته باشد، به‌طور‌قطع می‌توان از گسترش حاشیه‌نشینی جلوگیری کرد؛ ولی اگر نسبت به این مسئله بی‌توجه باشد، به‌طور‌حتم رهاکردن این معضل، شیوع آن را درپی خواهد داشت.

این نماینده مردم در مجلس دهم در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به جمعیت حاشیه‌نشینان مشهد، عنوان کرد: تعداد زیادی از این حاشیه‌نشینان، اتباع بیگانه هستند؛ بنابراین وزارت راه و شهرسازی باید به این موضوع ورود و از ساخت و ایجاد سکونت‌های غیررسمی ازسوی اتباع بیگانه جلوگیری کند.

سونامی مهاجرت به کلان‌شهرها؛ مسئولان تدبیر کنند

درراستای اظهارات این نماینده خانه ملت که به بحث تقویت روستاها با هدف جلوگیری از مهاجرت به حاشیه کلان‌شهرها اشاره شده، فلاحتی دیگرنماینده مجلس نیز از این معضل به‌نام سونامی مهاجرت یاد کرد و گفت: متاسفانه به‌دلیل کمبود آب و نبود اشتغال، روستائیان از روی ناچاری به‌سمت مراکزی مهاجرت می‌کنند که حداقل از نعمت آب آشامیدنی برخوردار باشد، بنابراین به حاشیه کلان‌شهرها روی می‌آورند که شیوع حاشیه‌نشینی در پایتخت و کلان‌شهر مشهد نیز ناشی از همین موضوع است. وی خشک‌سالی ۱۶ساله را بزرگ‌ترین معضل زندگی روستائیان خواند و افزود: خشک‌سالی مدوام در استان‌ها موجب ازبین‌رفتن زمینه اشتغال روستائیان شده، به‌نوعی‌که مهاجرت روستائیان به کلان‌شهرها و حاشیه‌نشینی در کلان‌شهرها را تشدید کرده است.

تاکید نمایندگان خانه ملت بر بحث جلوگیری از افزایش حاشیه‌نشینی درحالی است که در برنامه ششم توسعه، دولت توجه ویژه‌ای به این موضوع نداشته است. درعین‌حال انتظار می‌رود قبل از تصویب این برنامه در مجلس، مباحث مربوط به حاشیه‌نشینی به برنامه ششم اضافه شود.

منبع: شهرآرا آنلاین

ثبت نظر

نام:

پست الکترونیک:

خبرنامه

آخرین مطالب

Fatal error: Uncaught ArgumentCountError: Too few arguments to function wpdb::prepare(), 1 passed in /home2/motalebe/public_html/base/wp-content/plugins/mylinksdump/myLinksDump.php on line 1325 and exactly 2 expected in /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/wp-db.php:1212 Stack trace: #0 /home2/motalebe/public_html/base/wp-content/plugins/mylinksdump/myLinksDump.php(1325): wpdb->prepare(' SELECT * FROM ...') #1 /home2/motalebe/public_html/base/wp-content/plugins/mylinksdump/myLinksDump.php(1222): myLinksDump_show('widget', Array) #2 /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/widgets.php(1319): myLinksDump_widget(Array) #3 /home2/motalebe/public_html/base/wp-content/themes/pardis/left-side.php(98): dynamic_sidebar('left-sidebar-ri...') #4 /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/template.php(557): require('/home2/motalebe...') #5 /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/template.php(514): load_template('/home2/motalebe...', false) #6 /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/general-template.php(171): l in /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/wp-db.php on line 1212