Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/plugin.php on line 579

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/plugin.php on line 579
مطالبه » مجلسی مستقل، آزاد و شجاع
سه شنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۴ ۰۹:۰۹
بیانیه دوم مجمع مطالبه درباره انتخابات مجلس دهم
مجلسی مستقل، آزاد و شجاع

«مجلس شورای اسلامی، مجلسی مستقل، آزاد و شجاع باشد؛ همان‌جوری که مردم شعار می دهند، داخل مجلس شعار بدهند؛ همان‌جوری که مردم می خواهند، در داخل مجلس موضع‌گیری کنند؛ این خیلی مهم است.» رهبر انقلاب۱۹/۱۰/۹۴

بیانیه دوم مجمع مطالبه مردمی مشهد مقدس درباره دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی

«مجلس شورای اسلامی، مجلسی مستقل، آزاد و شجاع باشد؛ همان‌جوری که مردم شعار می دهند، داخل مجلس شعار بدهند؛ همان‌جوری که مردم می خواهند، در داخل مجلس موضع‌گیری کنند؛ این خیلی مهم است.» رهبر انقلاب۱۹/۱۰/۹۴

⭕️حدود یک ماه تاهفتم اسفندماه و برگزاری دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی باقیست.مجمع مطالبه مردمی مشهد مقدس که رسالت خود را مطالبه دائمی آرمان های انقلاب اسلامی می داند همواره در انتخابات های مختلف به عنوان یکی از عرصه های عمل به این تکلیف همیشگی،حضور فعال داشته است.
⭕️این تشکل مردمی،در انتخابات های مختلف قبل از هر چیز اقدام به تدوین و انتشار دیدگاه های خود در آن برهه زمانی بخصوص می کرده است.
⭕️در این دوره نیز با عنایت به نگرش های همیشگی به موضوع انتخابات در جمهوری اسلامی که در دوره های گذشته تحت عنوان جزوه انتخابات آگاهانه منتشر شده است،دیدگاه های خود را درباره فضای سیاسی امروز و شرایط حاکم بر انتخابات جاری، در این بیانیه منتشر می کند.

?پاشنه آشیل فساد سیاسی
⭕️انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری فارغ از نتیجه، یک پیروزی بزرگ برای انقلاب اسلامی و گفتمان حزب‌ا… بود؛ چراکه از سویی استحکام مردم‌سالاری که در فتنه ۸۸ توسط بعضی خائنان و افراد غافل زیرسؤال رفته بود را به رخ کشاند و از سوی دیگر پرده از دعوای ظاهری جناح‌های سیاسی کشور برداشت تا مرز جناح‌های سیاسی بیش از پیش رنگ ببازد و حربه‌ای که بیش از دو دهه، نیروهای انقلاب را از ترس جناح رقیب، به نیروهای خنثی، محافظه‌کار و کم‌صلاحیت دعوت می‌کرد، از کار بیفتد.
⭕️انتخاباتی که در آن، کاندیدای اصلاح‌طلب به سود کاندیدایی که سابقه‌ای جز عضویت در سازمان محوری جناح راست را ندارد، کنار می‌کشد و او نیز افراطی‌ترین عناصر اصلاح‌طلب را بر صدرات و وزارت می‌نشاند. روند نزدیکی دو سر طیف تاریخی جناح‌های سیاسی امروز به جایی رسیده است که سخن از جمع شدن منتهی‌الیه راست‌سنتی با منتهی‌الیه چپ مدرن در یک فهرست واحد می‌رود!
⭕️در این وضعیت و با توجه به کارکرد مشابه هردو جناح در مهم‌ترین پرونده تاریخ کشور، یعنی پرونده هسته‌ای، حنای ترس از جناح رقیب دیگر رنگی ندارد و چنین توجیهاتی نمی‌تواند کلاه شرعی «هوالمطلوب»های فرمایشی باشد.
⭕️انقلاب اسلامی فتنه های بزرگی را از سر گذرانده و نشان داده بیدی نیست که با بادهای موسمی سیاسی بلرزد؛ بلکه آفت‌های جدی انقلاب را باید در لابه‌لای ریشه‌های همان درخت جستجو کرد که با فساد در همه ابعاد خود، از جمله فساد سیاسی و رقابت‌های ناسالم انتخاباتی، عقلانیت سیاسی را مورد هجوم قرار داده و ریشه‌های پیوند مردم، یعنی پشتوانه‌های اصلی نظام را از درخت انقلاب جدا می‌کند.

?توجه جدی به هشدارهای رهبر انقلاب پیرامون فتنه و نفوذ
⭕️⭕️موضع‌گیری فعال در برابر فتنه ۸۸ به عنوان آخرین تهدید درونی جمهوری اسلامی و مرزبندی جدی با فتنه‌گران، کماکان یکی از معیارهای صلاحیت سیاسی و انتخاباتی است.چه کسانی که در متن تهدید جمهوریت نظام بودند و چه آن‌ها که این تهدید را در سختی های انقلاب تنها به نظاره نشستند، نمی‌توانند در فضای آرامش، از این ظرفیت سوءاستفاده کنند. علاوه بر این، آمادگی برای مقابله با فتنه‌های بعدی، به ویژه نفوذ سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، از الزامات حرکت انتخاباتی در این دوره است.

?لزوم فهم سیاست خارجی انقلاب اسلامی
⭕️موج بیداری اسلامی که مرزها را درنوردیده و آثارش را امروز تا غرب آفریقا شاهد هستیم، مستلزم بازخوانی گفتمان انقلاب اسلامی در سیاست خارجی است. بالاتر از آن، فعال شدن بی‌سابقه محور مقاومت در منطقه و فعلیت یافتن هسته‌های مقاومت در چندین کشور اسلامی، از جمله عراق، سوریه و یمن، که از جمله دستاوردهای معهود انقلاب اسلامی بوده است، فرصت تاریخی و ظرفیت‌های فراوانی را پیش روی ما قرار داده است که غفلت از آن نه‌تنها باعث خسران است، بلکه با توجه به درگیری‌ها و بحران‌های منطقه‌ای ممکن است به تهدید مبدل شود.
⭕️همچنین تغییرات اخیر در مناسبات دیپلماتیک و قبض و بسط‌های ارتباط با جهان غرب و عرب، هوشیاری مضاعفی را می‌طلبد که با مواضع انفعالی  دولت و مجلس فعلی تدارک نمی‌شود

?افق‌های انقلاب، قربانی سیاست‌زدگی
⭕️رفتار انتخاباتی مردم تاکنون این را اثبات کرده است که با هیچ شخص و گروهی پیمان ابدی نبسته‌اند و عملکردهای مثبت و منفی دولتمردان و وکلای مجلس هیچ‌گاه از سوی مردم بی‌پاسخ نمانده است.آنان که سبد رأی قطعی خود را در صف انتخابات مجلس گذاشته‌اند، نباید به آن دل خوش دارند. هرچند به‌واسطه زدوبندهای سیاسی، فروگذاشتن نخبگان، هزینه‌های هنگفت و شبهه‌ناک انتخاباتی و ترساندن از رقیب، گاه مردم مجبور به پذیرش وضع موجود و گزینش بد از میان بدترها شوند، اما قطعا این وضعیت دوام نمی‌یابد و دولت مستعجلی است که با توجه به ناکارآمدی و ضعف گزینه‌های سیاست‌زده، به افول خواهد گرایید.
تنها رهاورد این چرخه معیوب، فضایی سیاست‌زده است که باعث می‌شود به‌جای چشم داشتن به افق‌های والای انقلاب، همچنان به درگیری‌های سیاسی و جناحی مشغول باشیم و در درون مرزهای خود، درجا بزنیم.
⭕️این در حالی است که ظرفیت‌های بی‌نظیر ایجادشده در جهان اسلام و مقاومت منطقه‌ای جایی برای این بازی‌های سیاسی باقی نمی‌گذارد.

?مبارزه با فساد اقتصادی و نقش مجلس
⭕️مبارزه بی امان با مفاسد اقتصادی نیز از جمله فرامین فراموش شده رهبر انقلاب است که همواره دستخوش رفتار سیاسی دولت ها و مجلس ها بوده است.
⭕️دست گذاشتن روی مفاسد مشهور دوره قبلی برای مغفول واقع شدن مفاسد مربوط به دولت متبوع، ترفندی قدیمی است که توسط عناصر دولت فعلی نیز به وفور دیده می شود؛غافل از اینکه اکثر این مفاسد ریشه در دیدگاه ها و روش های تکنوکراتی و کارگزارانی دارد که در دوره های مختلف و در پرونده های مختلف خود را نشان می دهد.
⭕️فساد اقتصادی که اکثرا به شکل سیستمی درآمده، نیازمند مبارزه ریشه ای و سیستمی است که وضع قوانین بازدارنده برای بستن گلوگاه های فساد و نظارت جدی بر وضعیت اقتصادی کشور از جمله نقش های مجلس در این عرصه مهم نهی از منکر است.

?باورمندی به اقتصاد مقاومتی
⭕️با وجود گذشت دو سال از ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصادمقاومتی، کم‌ترین اثری از اجرایی شدن این سیاست‌ها به چشم نمی‌خورد. تاکنون هیچ برنامه اجرایی از سوی دولت ابلاغ نشده و اجرای این سیاست‌ها به لابه‌لای قید و بندها و احکام بودجه‌های سنواتی حواله داده می‌شود که سرانجامی جز فراموشی نداشته است. علاوه بر این نگاه دولت و مجلس در سال‌های اخیر به آن‌سوی مرزها و گره زدن فرجام اقتصاد با نتایج مذاکرات که اصولا مخالف شأن نزول این سیاست‌هاست، باورمندی به اقتصاد مقاومتی را زیر سؤال می‌برد.
⭕️با وجود پیشرفت‌های ظاهری در مذاکرات و توافق هسته‌ای، سیر نزولی بورس و صادرات در کنار واردات‌محوری و عدم حمایت از تولید، نتیجه‌ای جز رکودعمیق اقتصادی نداشته است که مورد اذعان بخش بزرگی از بدنه دولت و مجلس نیز بوده است.
⭕️همه این‌ها نشان می‌دهد راه نجات اقتصاد، نه در دستان طرف‌های غربی و شرقی، که در اقتصاد خودبنیاد و مقاومتی مورد تأکید رهبر انقلاب است و به باور ما مجلس شورای اسلامی می‌تواند حرکت دولت در این مسیر را تسهیل کند و برای این منظور، لازم است نامزدهای انتخابات به این سیاست‌ها عمیقا باور داشته باشند.

?محوریت طبقه مستضعف در سیاست‌گذاری‌ها
⭕️شعارها و سیاست‌های دولت، از جمله پرداخت تسهیلات خودرو و مسکن و سیاست‌های درمانی که به ثروت‌اندوزی هرچه بیشتر بخشی از پزشکان انجامیده است، نشان می‌دهد که طبقه متوسط و حتی متمکن در کانون توجه دولت قرار گرفته است. رویکرد نخبگانی دولت و توجه به خواسته‌های این اقشار که به‌ظاهر در مناسبات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی منشأ اثر بیشتری هستند، خطر فراموشی صاحبان اصلی انقلاب، یعنی محرومان و مستضعفان را به‌دنبال دارد.
⭕️نمایندگان مجلس باید با نظارت و سیاست‌گذاری خود، این مسیر را اصلاح کرده و توجه دولت را به اقشاری جلب کنند که نیازمند بیشترین توجه هستند.

?حرکت جمعی و اقتضائات نظام پارلمانی
⭕️تأکید بر سلامت سیاسی و انذار رفتار اشتباه در حرکت‌های جمعی، ممکن است این شبهه را به همراه داشته باشد که تنها با تک‌روی و فردگرایی می‌توان از فساد سیاسی دوری گزید؛ هرچند به دلیل همراهی نکردن با جمع، به رفتاری بی‌اثر مبدل شود. اما نماینده مجلس، علاوه بر وظایف فردی، وظایف جمعی هم دارد و اصولا اقتضائات نظام پارلمانی بیشتر در حرکت‌های جمعی نمایندگان مجلس نمود می‌یابد.
⭕️حتی اقلیت بودن نیز نافی وظایف جمعی یک نماینده نیست و عملکرد مرحوم شهید آیت‌ا… مدرس، به عنوان الگوی فعالیت پارلمانی در ایران، نشانگر آن است که حتی در اقلیت مطلق نیز می‌توان منشأ اثر بود.
بنابراین ویژگی‌های نماینده مطلوب تنها در صلاحیت‌های فردی و تخصص‌ها و تعهدات او خلاصه نمی‌شود و نماینده پارلمان، نیازمند مهارت‌های حرکت جمعی و تشکیلاتی و قدرت اقناع و همراه‌سازی نیز هست.
البته لازم به ذکر است  که داشتن روحیه جمعی و توجه به اقتضائات نظام پارلمانی، به معنای دست برداشتن از اصول و حرکت بر لغزشگاه‌های خواسته‌های دیگران نیست.

مرتبط: اولین بیانیه انتخاباتی مجمع مطالبه مردمی مشهد مقدس

ثبت نظر

نام:

پست الکترونیک:

خبرنامه

آخرین مطالب

Fatal error: Uncaught ArgumentCountError: Too few arguments to function wpdb::prepare(), 1 passed in /home2/motalebe/public_html/base/wp-content/plugins/mylinksdump/myLinksDump.php on line 1325 and exactly 2 expected in /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/wp-db.php:1212 Stack trace: #0 /home2/motalebe/public_html/base/wp-content/plugins/mylinksdump/myLinksDump.php(1325): wpdb->prepare(' SELECT * FROM ...') #1 /home2/motalebe/public_html/base/wp-content/plugins/mylinksdump/myLinksDump.php(1222): myLinksDump_show('widget', Array) #2 /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/widgets.php(1319): myLinksDump_widget(Array) #3 /home2/motalebe/public_html/base/wp-content/themes/pardis/left-side.php(98): dynamic_sidebar('left-sidebar-ri...') #4 /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/template.php(557): require('/home2/motalebe...') #5 /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/template.php(514): load_template('/home2/motalebe...', false) #6 /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/general-template.php(171): l in /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/wp-db.php on line 1212