Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/plugin.php on line 579

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/plugin.php on line 579
مطالبه » مسئولان وزارت راه هیچ اقدام تأثیرگذاری انجام نداده‌اند
پنج شنبه ۰۳ تیر ۱۳۹۵ ۱۳:۳۳
در سالن‌های بار، سازوکار شفاف وجود ندارد
مسئولان وزارت راه هیچ اقدام تأثیرگذاری انجام نداده‌اند

نشست خبری «بررسی فساد در سیستم حمل‌ونقل کشور و مبارزه با آن» به میزبانی جنبش عدالتخواه دانشجویی و با حضور جمعی از کامیون‌ داران معترض به فساد در بخش حمل‌ونقل برگزار شد.

نشست خبری «بررسی فساد در سیستم حمل‌ونقل کشور و مبارزه با آن» به میزبانی جنبش عدالتخواه دانشجویی و با حضور جمعی از کامیون‌ داران معترض به فساد در بخش حمل‌ونقل برگزار شد.

متاسفانه از سال‌های گذشته مشکلات کامیون داران بر روی هم تلنبار شده و فساد گسترده‌ای در سیستم حمل‌ونقل وجود دارد. بحث فساد مربوط به شهرهای بندرعباس و بوشهر نیست و باید بگویم قشر عظیمی از مردم درگیر این فساد هستند. خانواده کامیون داران به ۵۰۰ هزار نفر می‌رسند که تنها به دنبال رسیدگی به موضوع فساد در سیستم حمل‌ونقل از دید صنفی می‌باشد.

جنبش عدالت‌خواه دانشجویی

صبح امروز نشست خبری «بررسی فساد در سیستم حمل‌ونقل کشور و مبارزه با آن» به میزبانی جنبش عدالتخواه دانشجویی و با حضور جمعی از کامیون داران معترض به فساد در بخش حمل‌ونقل برگزار شد.

مجتبی رئیسی، دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی ضمن انتقاد از وجود فساد در سیستم حمل‌ونقل کشور تصریح کرد: جنبش دانشجویی نسبت به مشکلات کشور بی‌تفاوت نیست و بحث مبارزه با فساد در سیستم حمل‌ونقل کشور و مشکلات کامیون داران به‌صورت جدی در این اتحادیه دانشجویی بررسی می‌شود. جریان انقلابی وظیفه خود می‌داند که مشکلات را بررسی و با آن‌ها مقابله کند. جنبش عدالتخواه دانشجویی بازداشت سید میثم صفائیان، کامیون دار معترض به وجود فساد در شبکه حمل‌ونقل کشور را حتما پیگیری خواهد کرد.

در ادامه منصور صفائیان، برادر سید میثم صفائیان، کامیون دار دستگیرشده در مورد مشکلات این بخش از سیستم حمل‌ونقل کشور اظهار داشت: متاسفانه از سال‌های گذشته مشکلات کامیون داران بر روی هم تلنبار شده و فساد گسترده‌ای در سیستم حمل‌ونقل وجود دارد. بحث فساد مربوط به شهرهای بندرعباس و بوشهر نیست و باید بگویم قشر عظیمی از مردم درگیر این فساد هستند. خانواده کامیون داران به ۵۰۰ هزار نفر می‌رسند که تنها به دنبال رسیدگی به موضوع فساد در سیستم حمل‌ونقل از دید صنفی می‌باشد.

وی با طرح این سوال که چه اتفاقی باعث اعتراض کامیون داران به وجود فساد شده است؟ پاسخ داد: در ابتدا باید بگویم این فساد دولتی نیست، بلکه طرفین آن شرکت‌های خصوصی باربری و کامیون داران هستند که با هم به مشکل برخورده‌اند، اما ضعف نظارتی بر روی آن‌ها مربوط به دولت است. اعتصاب فروردین‌ماه کامیون داران در بندرعباس که هفت روز به طول کشید، بی‌سابقه بود و بعد از آن شهرهایی چون سیرجان، اصفهان، شیراز، بندر انزلی، بندر امام و تهران نیز شاهد اعتراض و اعتصابات کامیون داران بودند.

صفائیان با تاکید بر اینکه این اعتصابات جمع شده اما نارضایتی‌ها ادامه دارد، افزود: در بندرعباس ۱۵ هزار نفر کامیون دار رفت‌وآمد دارند و همیشه حدود ۳۰۰۰ کامیون دار در سالن اعلام بار حضور دارند. اصلی‌ترین مشکل کامیون داران دلالی و رانت در بین شرکت‌های حمل کالا و شرکت‌های توزیع بار است. بحث رکود در کشور که باعث شده است از حجم بار کاسته شود و مستقیم بر روی سیستم حمل‌ونقل تاثیر گذاشته است، عامل به وجود آمدن این مشکلات شده است.

وی با تاکید بر اینکه بهتر است سالن‌های اعلام بار در تمام استان‌ها ایجاد شود، تصریح کرد: باربری‌ها با ایجاد سالن بار در تمام استان‌ها مخالف هستند، زیرا باعث شفافیت می‌شود و اجازه رانت‌خواری به آن‌ها داده نمی‌شود. بخش اصلی اقتصاد مقاومتی به اصلاح تولید ملی نیاز دارد و برای اصلاح تولید ملی نیاز به جلوگیری از قاچاق است. حمل‌ونقل و قاچاق دو بخش مرتبط با هم هستند و زمانی که شفافیت در حمل‌ونقل ایجاد شود قاچاق کم می‌شود.

این فعال صنفی افزود: دست‌اندرکاران قاچاق و مافیای قدرت و ثروت اجازه ایجاد و درست کار کردن سالن‌های اعلام بار را نمی‌دهند و به نوعی قصد پاک کردن صورت مسئله را دارند. نکته دیگر اینکه در بندرعباس یک نفر به علت گرما و ضعف بدنی فوت شد، هیچ جا صدایش درنیامد. مسجد سالن بار بندرعباس بسته است و فقط در موقع نماز باز می‌شود و هیچ جای رفاهی برای این رانندگان وجود ندارد، درحالی‌که چندین روز را باید در این شهر برای گرفتن بار صبر کنند؛ آن‌ها چگونه باید گرمای بندرعباس را تحمل کنند.

صفائیان در مورد برادر دستگیرشده خود نیز خاطرنشان کرد: باید تاکید کنم برادر دستگیرشده من انقلابی است و تمام اتفاقات رخ‌داده برای حل مشکلات نظام مقدس جمهوری اسلامی می‌باشد. برادر من و دیگر کامیون داران در خدمت نظام هستند. اگر هم‌اکنون جنگی رخ دهد سنگر سازان بی سنگر آن کامیون داران خواهند بود. bbc کیست که بخواهد برای ما دم از عدالت بزند و باید ابراز تاسف کنم که اولین ساعات این تجمع را همین bbc پوشش داد.

در بخشی از این نشست جواد رازی فر، کامیون دار اهل تبریز در مورد اتفاقات رخ‌داده برای کامیون داران، با بیان اینکه بندرعباس پایتخت بار ایران است، زیرا بار آنجا تنها به گمرک محدود نمی‌شود، تصریح کرد: در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۴ نوبت دریافت بار گرفتیم و با خانواده عازم بندرعباس شدیم، اما تا ۱۳ فروردین هیچ باری نصیب کامیون داران که اعلام بار کرده بودند، نشد. پس از آغاز به کار در سال جدید برخی از رانندگان اعلام کردند که بارهایی توسط برخی از شرکت‌ها خارج از مصوبه حمل‌ونقل جابجا می‌شود لذا به انجمن صنفی مراجعه کردیم و گفتند نمی‌توان کاری برای بارهایی که از گمرک دریافت می‌شود، انجام داد؛ لذا ۱۷ فروردین‌ماه به نشانه اعتراض اعلام بار را ترک کردیم. باید بگویم برخی از رانندگان چندین اعلام بار دارند و برخی اصلا هیچ کاری ندارند.

وی با تاکید بر اینکه سید میثم صفائیان نماینده ماست، اضافه کرد: روز دوم و سوم هم در اعتراض بودیم و سپس به سمت نماز جمعه حرکت کردیم. بالغ‌بر ۱۰۰۰ کامیون دار به نماز جمعه بندرعباس آمدند و بدون آنکه شعار بدهند تنها در نماز جمعه شرکت کردند. قرار شد نماینده بندرعباس در بین کامیون داران حضور یابد که بدون در نظر گرفتن این موضوع، به دیدار مسئولان رفتیم، ولی اقدامی برای ما انجام نشد. خواست کامیون داران تنها عدالت است و می‌خواهند با فساد مبارزه کنند و حق کشی‌ها را از بین ببرند.

رازی فر افزود: روز هفتم اعتصاب بود که سید میثم صفائیان دستگیر شد. رانندگان با بلوغ سیاسی اجازه سیاسی شدن این حرکت را ندادند و تنها به دنبال مطالبات صنفی هستند. شخصا از مسئولان ذی‌ربط سؤال می‌کنم آیا درست است که یک فرد عدالت‌طلب که شعار عدالت‌خواهی می‌دهد، در بازداشت باشد؟ برخی از کامیون داران به همراه خانواده در اعتراض حضور پیدا کرده بودند، هزینه غذا خوردن هم نداشتند و مجبور شدیم صندوقی خودجوش درست کنیم تا به مشکلات آن‌ها رسیدگی کنیم. اگر روز اول مسئولی در جمله‌ای کوتاه به ما می‌گفت به مشکل شما رسیدگی می‌شود، ما تمکین می‌کردیم و این اعتراضات ادامه پیدا نمی‌کرد؛ طی این هشت روز هیچ مسئول رسانه‌ای نیامد که مشکل ما را جواب دهد.

مالک نخعی، کامیون دار اهل کرمان در بخش دیگری از این نشست در مورد مشکلات صنعت حمل‌ونقل گفت: کاهش حجم کالاهای ورودی و تولیدی باعث رقابت کاذب بین شرکت‌های حمل‌ونقل شده است؛ در این بین اتفاقی بین متصدی ترخیص بار کالا و شرکت حمل‌ونقل افتاده است، یعنی شرکت به مسئول ترخیص رشوه می‌دهد تا بار را جذب کند که مشکلات بار حمل‌ونقل از همین رشوه شروع می‌شود. این پول نیز باید از جایی تامین شود، لذا این مبلغ را از دستمزد راننده کامیون کم می‌کنند. طبق آنچه در بارنامه آمده است پول از سوی صاحب بار پرداخت می‌شود، اما پس از کسر عوارض کمیسیون‌ها و مبلغ رشوه، مابقی به راننده پرداخت می‌شود.

وی تصریح کرد: مورد دیگر نبود سالن بار و مالکیت صوری شرکت‌های حمل‌ونقل است؛ تعادل صنعت حمل‌ونقل به هم خورده است و صرفه اقتصادی در بحث حمل‌ونقل وجود ندارد. اگر بخواهیم به‌صورت صحیح بیان کنیم شرکت پخش فرآورده‌های نفتی به ازای هر یک کیلومتر ضرب در تناژ ضرب در ۱۱۵ تومان، دستمزد به راننده می‌دهد، اما ما از بندرعباس به ازای هر یک کیلومتر ۶۵ تومان و از شهرستان‌ها ۴۳ تومان دریافت می‌کنیم. در این بین باید گفت دولت خود ۱۱۵ تومان به ازای هر کیلومتر تناژ پرداخت می‌کند و ما حتی نیمی از آن را از شرکت‌های خصوصی دریافت می‌کنیم. این مبلغ در صنایع پستی به ۱۵۰ تومان هم می‌رسد و این باعث نارضایتی ما شده و تا این مشکل حل نشود، نارضایتی‌ها ادامه دارد.

نخعی در مورد پیشنهاد‌های خود به مسئولان بیان داشت: بهتر است پایانه‌ها از حالت فیزیکی خارج و به مجازی تبدیل شود. حقیقتا درست نیست یک راننده شش روز در بندرعباس بماند تا بار بگیرد. به راحتی می‌توان با استفاده از ساخت یک نرم‌افزار و همین‌طور اپلیکیشن موبایل، راننده در هر زمان تقاضای بار کند و برای او تاریخ و زمان بارگیری مشخص شود. با این روند مشکلات و تصادفات رانندگان و کامیون داران نیز کاهش می‌یابد، زیرا با توجه به دستمزد پایین برای رانندگان برخی از همکاران مسیر بندرعباس به تهران را با ۲۸ تن بار ۲۱ ساعته می‌آیند و این عین خطر است؛ درحالی‌که در اروپا هر روز یک راننده تنها می‌تواند ۹ ساعت تردد کند.

وی در پایان اظهار داشت: همچنین سیستم نوبت‌دهی به بندرها و گمرکات واگذار شود و این مشکل با یک همت ملی برطرف خواهد شد. بسیاری از مسئولان دوست ندارند سالن اعلام بار وجود داشته باشد، زیرا احساس می‌کنند با تجمع کامیون داران، اعتراضات رنگ و بوی بیشتری به خود می‌گیرد. اقبال عمومی در بین رانندگان برای گرفتن بار در بندرعباس زیاد است، زیرا هزینه بار بیشتر از همه جای کشور پرداخت می‌شود، اما با وجود یک نرم‌افزار جامع می‌توان تمام قیمت‌ها را در شهرهای مختلف یکسان‌سازی کرد و از این طریق، جلوی فساد را گرفت. البته هم‌اکنون قیمت پرداختی در شهرستان‌ها یک‌چهارم قیمت واقعی حمل بار است. با راه‌اندازی سامانه شفافیت بار و نوبت‌دهی آنلاین بسیاری از مشکلات کامیون داران حل خواهد شد. چه طور ممکن است مطالبات ما کامیون داران امنیتی باشد، اما اعتراض معلمان، دانشجویان و پرستاران صنفی تلقی می‌شود؛ ارزش‌افزوده یک کامیون دار برای اقتصاد کشور بالا است.

در پایان سید منصور صفائیان با اشاره به حمایت برخی رسانه‌های خارج نشین و گروه‌ها و سازمان‌های ضدانقلاب اظهار داشت: ما به حمایت هیچ‌یک از رسانه‌های خارج نشین، احزاب و گروه‌ها و سازمان‌های ضد مردم و انقلاب احتیاجی نداریم و این یک اعتراض صنفی و داخلی است و ربطی به دشمنان این ملت و انقلاب ندارد.

 

ثبت نظر

نام:

پست الکترونیک:

خبرنامه

آخرین مطالب

Fatal error: Uncaught ArgumentCountError: Too few arguments to function wpdb::prepare(), 1 passed in /home2/motalebe/public_html/base/wp-content/plugins/mylinksdump/myLinksDump.php on line 1325 and exactly 2 expected in /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/wp-db.php:1212 Stack trace: #0 /home2/motalebe/public_html/base/wp-content/plugins/mylinksdump/myLinksDump.php(1325): wpdb->prepare(' SELECT * FROM ...') #1 /home2/motalebe/public_html/base/wp-content/plugins/mylinksdump/myLinksDump.php(1222): myLinksDump_show('widget', Array) #2 /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/widgets.php(1319): myLinksDump_widget(Array) #3 /home2/motalebe/public_html/base/wp-content/themes/pardis/left-side.php(98): dynamic_sidebar('left-sidebar-ri...') #4 /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/template.php(557): require('/home2/motalebe...') #5 /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/template.php(514): load_template('/home2/motalebe...', false) #6 /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/general-template.php(171): l in /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/wp-db.php on line 1212