Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/plugin.php on line 579

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/plugin.php on line 579
مطالبه » مغازه‌های خالی در دل مجتمع‌های تجاری
سه شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۵ ۱۷:۴۵
بازارهایی که بی‌حساب و کتاب رشد قارچی داشته‌اند
مغازه‌های خالی در دل مجتمع‌های تجاری

شاید بتوان مشهد را شهر «بازار» یا «مجتمع‌های تجاری» نامید؛ شهری که در هر گوشه آن مجتمع تجاری چندطبقه‌ شیکی بالا رفته و به ظاهر اسم و رسمی برای خودش پیدا کرده است. از برج‌های تجاری با نام‌های بیگانه گرفته تا مجتمع‌هایی که در چند سال اخیر رشد قارچی در هسته مرکزی شهر و برخی نقاط برخوردار شهر مشهد داشتند، جالب اینکه در ساخت مجتمع‌های جدید، از هر امکانی برای جذب مشتری استفاده شده تا در بازار اشباع‌شده واحدهای تجاری، مجتمع‌های جدید جایی برای خود باز کنند؛ به طوری که سالن‌های بیلیارد، بولینگ، دستگاه‌های به‌روز و بزرگ برای گیم‌نت‌بازها، شهربازی سرپوشیده، فست‌فودها و کافی‌شاپ‌هایی به سبک مدرن، به جزئی ثابت از طبقات این برج‌ها و مجتمع‌های تجاری تبدیل شده‌اند.

شاید بتوان مشهد را شهر «بازار» یا «مجتمع‌های تجاری» نامید؛ شهری که در هر گوشه آن مجتمع تجاری چندطبقه‌ شیکی بالا رفته و به ظاهر اسم و رسمی برای خودش پیدا کرده است. از برج‌های تجاری با نام‌های بیگانه گرفته تا مجتمع‌هایی که در چند سال اخیر رشد قارچی در هسته مرکزی شهر و برخی نقاط برخوردار شهر مشهد داشتند، جالب اینکه در ساخت مجتمع‌های جدید، از هر امکانی برای جذب مشتری استفاده شده تا در بازار اشباع‌شده واحدهای تجاری، مجتمع‌های جدید جایی برای خود باز کنند؛ به طوری که سالن‌های بیلیارد، بولینگ، دستگاه‌های به‌روز و بزرگ برای گیم‌نت‌بازها، شهربازی سرپوشیده، فست‌فودها و کافی‌شاپ‌هایی به سبک مدرن، به جزئی ثابت از طبقات این برج‌ها و مجتمع‌های تجاری تبدیل شده‌اند.

معضل بزرگ مجتمع‌های تجاری
در این میان وجه‌مشترک بیشتر این مجتمع‌ها، خالی‌بودن تعداد زیادی مغازه و گلایه کسبه‌ای است که به‌نوعی معتقدند زیادشدن این واحدهای تجاری، کسادی بازار کلی شهر را به دنبال داشته است. این مجتمع‌ها آن‌قدر زیادند که هرچه بشماری باز هم نامی جا می‌ماند؛ در همین راستا برای ارزیابی کلی از شرایط حاکم بر این مجتمع‌ها، مشکلات کسبه و انتقادهایی که به رشد واحدهای تجاری در شهر مشهد وجود دارد، به چند مورد از ‌معروف‌ترین‌هایشان سر می‌زنیم. مجتمع‌های تجاری «پروما»، «نیکا»، «کیان‌سنتر یک»، «کیان سنتر دو»، «وصال»، «الماس شرق»، «زمرد» و «ستا» از بین انبوه بی‌شماری از مجتمع‌ها و پاساژهای تجاری موجود در شهر، مکان‌هایی هستند که برای بازدید میدانی به آن‌ها سر می‌زنیم. شرایط در همه آن‌ها تقریبا به یک شکل است؛ وجود تعدادی مغازه خالی که روی آن‌ها یا آگهی فروش و رهن اجاره خورده است یا اطلاعیه تغییر شغل به دلیل جابه‌جایی مکان. برخی از این مغازه‌ها هم به گفته همسایگان از مدت‌ها پیش خالی هستند و منتظر مستاجر یا خریدار. بیشتر مغازه‌های خالی در طبقات بالاتر یا ردیف‌های پشتی قرار دارند، به طوری که برای کسی که زیاد در نخش نباشد، چندان جلب توجه نمی‌کند.

مجتمع‌های قدیمی هم خالی‌اند!
نخستین مقصد، مجتمع تجاری به نسبت قدیمی «پروما» در میدان جانباز است. مجتمعی تجاری در چهارطبقه که طبقه همکف و آخر آن که به هایپرمارکت و شهربازی خود پروما اختصاص یافته، به طور کامل فعال و پُر از مشتری هستند اما بخشی از واحدهای تجاری دو طبقه وسط که توسط مالکانشان به اجازه گذاشته شده‌اند، خالی‌اند و در عین حال بازار داغی ندارند. سعی می‌کنم تا آماری از تعداد مغازه‌های این مجتمع تجاری و همچنین تعداد واحدهای خالی را از مدیر فروش واحدهای پروما بپرسم اما او با گفتن اینکه تمایلی به کمک در این زمینه ندارد، نه تنها از پاسخ دادن خودداری می‌کند، بلکه می‌گوید: «می‌توانی بروی و مغازه‌ها را بشماری!» زمانی که می‌گویم بر اساس شمارش من ٣۵واحد تجاری خالی در این مجتمع وجود دارد، اظهار می‌کند: «در کل مجتمع بیشتر از ٢۵ تا ٣٠مغازه خالی وجود ندارد.» تعداد مغازه‌های خالی پروما را از یکی از نگهبانان می‌پرسم که آن را بیش از این ارقام اعلام می‌کند.

بازار خراب است
این‌بار سر صحبت را با یکی از کسبه در طبقه اول مجتمع پروما باز می‌کنم. او که خود مالک است درباره اینکه چرا این تعداد مغازه در چنین مجتمع قدیمی وجود دارد، به گلایه می‌گوید: «تعداد پاساژها خیلی زیاد شده به گونه‌ای که بیشتر از ظرفیت و بازار تقاضاست از آن طرف هم که وضع بازار به خاطر توان اقتصادی پایین مردم، خراب است و خبری از مشتری نیست بنابراین اجاره مغازه صرف نمی‌کند.» البته این کاسب به نکته دیگری هم اشاره می‌کند: «بیشتر فروشندگان این مجتمع کاسب هستند وگرنه همین‌ مغازه‌هایی هم که اکنون فعالند، خالی می‌بودند چون با این وضعیت حتی هزینه اجازه ملکشان هم درنمی‌آید.» از مجتمع پروما که بیرون آمدم؛ به فاصله چند قدم، مرکز خرید «نیکا» و با فاصله نه‌چندان دوری، چند مجتمع تجاری دیگر، همگی در مجاورت هم در حاشیه بولوار جانباز، خودنمایی می‌کردند. برخلاف ورودی در پروما و نیکا که جمعیت زیادی دیده می‌شدند، در طبقات داخلی این مجتمع‌ها خبری از رونق خرید و فروش نبود. یکی از فروشندگان این مجتمع تجاری سه طبقه(نیکا)، تعداد مغازه‌های آن را ٩٠واحد تجاری اعلام می‌کند و می‌گوید: «بیشتر از ١۵مغازه اینجا خالی هستند، چون اجاره‌ها زیاد و بازار فروش هم به خاطر نبود مشتری رونق ندارد.»

چیزی که این روزها زیاد شده مغازه خالی است
«کیان سنتر یک» مجتمع تجاری دیگری در محدوده بولوار جانباز است؛ این مجتمع تجاری در ۵طبقه احداث شده که طبقه آخر آن فست‌فود است. بررسی طبقات نشان می‌دهد که چند مغازه این مجتمع خالی و در انتظار مستاجر هستند. یکی از کاسب‌ها که برای مغازه ١۵متری، یک میلیون و ٧٠٠ هزار تومان اجاره می‌دهد، با اظهار اینکه وضعیت بازار خیلی راکد است، تصریح می‌کند: «اجاره‌ها به نسبت مکان و متراژ مغازه‌ها اصلا منطقی نیست برای همین هم تعدادی از واحدها خالی مانده‌اند البته نبود مدیریت درست در این مجتمع امنیت شغلی را کاهش داده است.» او در توضیح بهتر این مسئله این‌گونه می‌گوید: «الان هر مالکی مغازه‌اش را برای هر نوع کاسبی اجاره می‌دهد و به دفتر فروش هم اعلام نمی‌کنند، چون آن‌ها مانند بنگاهی‌ها برای به اجاره گذاشتن مغازه‌ها پورسانت می‌گیرند.» قصد رفتن را دارم که یک نکته دیگر را هم به حرف‌هایش اضافه می‌کند: «کاسب‌ها وقتی می‌بینند بازار فروش نیست، با یک حساب سرانگشتی به این نتیجه می‌رسند که برایشان به‌صرفه نیست مغازه‌ای را در مجتمع‌ها اجاره کنند.»

چه لزومی دارد که مشهد این همه پاساژ و مجتمع تجاری داشته باشد
یکی دیگر از کاسب‌ها که برای مغازه‌ای ۴٠متری حدود ۴میلیون تومان در ماه هزینه اجاره و شارژ می‌دهد، می‌گوید: «دلیل خالی‌بودن مغازه‌ها یکی به جیب خالی مردم بازمی‌گردد و دیگری هم وجود بیش از اندازه مجتمع‌ها که از نیاز مشهد هم بیشتر است.»
او با طرح این سوال که چه لزومی دارد که مشهد این همه پاساژ و مجتمع تجاری داشته باشد، می‌گوید: «این‌ها به غیر از رکود و خوابیدن سرمایه نتیجه دیگری ندارند.» این فروشنده این‌گونه نتیجه می‌گیرد: «وقتی که فروشنده مدیریت ضعیف، نداشتن مشتری، گنجایش تکمیل شده مجتمع‌ها برای کالای خود و اجاره‌بهای سنگین را می‌بیند، کاسبی‌اش را جمع می‌کند و می‌رود، در نتیجه مغازه‌ها تا مدت‌ها خالی می‌مانند به‌خصوص اینکه چیزی که این روزها زیاد شده مغازه خالی است.»

۵٠ مغازه خالی فقط در یک مجتمع تجاری
رو به‌روی این مجتمع تجاری در بولوار جانباز، مجتمع تجاری «کیان سنتر٢» است که یک سالی می‌شود به بهره‌برداری رسیده است؛ مجتمع تجاری جدیدی که در بین مشهدی‌ها اسم و رسمی پیدا کرده است. گشتی در این مجتمع نشان می‌دهد که تعداد زیادی از مغازه‌ها در طبقات مختلف آن خالی است به طوری که هرچه بالاتر می‌روم، واحدهای خالی بیشتر خودنمایی می‌کنند.
وارد دفتر فروش مجتمع می‌شوم. دست بر قضا این‌بار مدیر فروش و بهره‌برداری این مجتمع تجاری با روی گشاده پاسخ سوالاتم را می‌دهد.
او با بیان اینکه کیان سنتر٢ در ١٧طبقه ساخته شده که ۴طبقه آن تجاری است، می‌گوید: «این مجتمع تجاری در مجموع ١٧٢ مغازه دارد که ۵٠ واحد آن خالی است.
مدیر فروش و بهره‌برداری مجتمع تجاری کیان‌سنتر در توضیح دلیل خالی بودن این تعداد واحد تجاری در چنین مجتمعی اظهار می‌کند: «وضع خراب بازار، تعدد مجتمع‌های تجاری، نبود اطلاع‌رسانی کامل مجموعه برای واحدهای موجود و موارد اجاره آ‌ن‌ها، تعیین اجاره‌بهای غیرمنطقی برای واحدها توسط مالکان از جمله مهم‌ترین دلایل خالی بودن مغازه‌هاست.» آن‌گونه که او توضیح می‌دهد از١٧٢واحد موجود در این مجتمع، ١۶٠مغازه فروخته شده‌ و مالک دارند که برخی از آن‌ها بر ارقام اجاره غیرمنطقی اصرار دارند برای همین هم مغازه‌شان مدت‌هاست که خالی مانده است. اما اینکه اجاره‌ مغازه‌های این مجتمع در چه رنج قیمتی است را نیز این‌گونه پاسخ می‌دهد: «قیمت اجاره‌ها نسبت به متراژ مغازه‌ها متفاوت است که از یک میلیون و ٢٠٠هزار تومان شروع می‌شود تا ۴۵ میلیون تومان.»

منبع: شهرآرا آنلاین

ثبت نظر

نام:

پست الکترونیک:

خبرنامه

آخرین مطالب

Fatal error: Uncaught ArgumentCountError: Too few arguments to function wpdb::prepare(), 1 passed in /home2/motalebe/public_html/base/wp-content/plugins/mylinksdump/myLinksDump.php on line 1325 and exactly 2 expected in /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/wp-db.php:1212 Stack trace: #0 /home2/motalebe/public_html/base/wp-content/plugins/mylinksdump/myLinksDump.php(1325): wpdb->prepare(' SELECT * FROM ...') #1 /home2/motalebe/public_html/base/wp-content/plugins/mylinksdump/myLinksDump.php(1222): myLinksDump_show('widget', Array) #2 /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/widgets.php(1319): myLinksDump_widget(Array) #3 /home2/motalebe/public_html/base/wp-content/themes/pardis/left-side.php(98): dynamic_sidebar('left-sidebar-ri...') #4 /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/template.php(557): require('/home2/motalebe...') #5 /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/template.php(514): load_template('/home2/motalebe...', false) #6 /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/general-template.php(171): l in /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/wp-db.php on line 1212