Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/plugin.php on line 579

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/plugin.php on line 579

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/plugin.php:579) in /home2/motalebe/public_html/base/wp-includes/feed-rss2.php on line 8
مطالبه http://motalebe.com مجمع مطالبه مردمی مشهد مقدس Wed, 19 Oct 2016 20:56:04 +0000 fa-IR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.3.16 http://motalebe.com/base/wp-content/uploads/2016/01/cropped-مطالبه-مردمی-32x32.jpg مطالبه http://motalebe.com 32 32 پایه تطبیق مصادیق با شاخص ها توجه به مبانی فکری و رویکردهای کلان کاندیداها است http://motalebe.com/%d9%86%d8%b4%d8%b3%d8%aa-%d8%a8%d8%b1%d8%b1%d8%b3%db%8c-%d8%a7%d9%84%da%af%d9%88%db%8c-%d9%88%d8%b1%d9%88%d8%b1%d8%af-%d8%a8%d9%87-%d8%a7%d9%86%d8%aa%d8%ae%d8%a7%d8%a8%d8%a7%d8%aa-%d8%b3%d8%a7%d9%84-9/ http://motalebe.com/%d9%86%d8%b4%d8%b3%d8%aa-%d8%a8%d8%b1%d8%b1%d8%b3%db%8c-%d8%a7%d9%84%da%af%d9%88%db%8c-%d9%88%d8%b1%d9%88%d8%b1%d8%af-%d8%a8%d9%87-%d8%a7%d9%86%d8%aa%d8%ae%d8%a7%d8%a8%d8%a7%d8%aa-%d8%b3%d8%a7%d9%84-9/#comments Fri, 23 Sep 2016 08:47:33 +0000 http://motalebe.com/?p=929 پایه تطبیق مصادیق با شاخص ها توجه به مبانی و رویکردهای کاندیداها است

 

متن صحبت های دکتر میثم ظهوریان در نشست مناظره با عضو شورای مرکزی تشکل آرمانخواهان واقع بین در موضوع مسایل سیاسی سال آینده با تاکید بر الگوی تطبیق مصادیق با شاخص های انتخاباتی

بر اساس نکاتی که دوستان فرمودند مهمترین مواردی که موضوع این جلسه و محل اختلاف است، نکاتی مانند ارتباط تکلیف با نتیجه، ارتباط آرمان با واقعیت و الگوی تطبیق مصادیق با شاخص ها در انتخابات پیش رو است. اما قبل از آن خوب است نکاتی را در مورد صحبت هایی که برادرمان فرمودند اشاره کنم.

برخی از صحبت هایی که برادر عزیزمان فرمودند مثل کلیدی است که به هر قفلی می خورد ولی هیچ دری را هم باز نمی کند. چه کسی گفته است واقع بینی بد است. چه کسی گفته نباید آرمانخواه بود یا چه کسی گفته در انتخابات نباید دنبال نتیجه بود، اما تمام این کلید واژه ها دارای شقوق و وجوه نظری است که در صورتی که درست تعریف نشود، همین واژه های به ظاهر زیبا ما را از مسیر صحیح منحرف خواهد کرد. لذا اگر می خواهیم بر اساس این مفاهیم اقدام به تطبیق مصادیق انتخاباتی با شاخص ها کنیم می بایست ابتدا تعریف نظری دقیقی از این مفاهیم داشته باشیم. من حتما به تعاریف واژه هایی مانند آرمانخواهی واقع بینانه و ارتباط نتیجه و تکلیف اشاره خواهم کرد، اما قبل از آن از باب سوالی که دوست عزیزمان پرسیدند به مساله اولویت های فعلی کشور اشاره خواهم کرد.

·        اولویت های کشور

در باب اولویت های کشور می توانیم از دو بعد مقطعی و مطلق این اولویت ها را بررسی کنیم. در نگاه مطلق و خارج از بعد مکان و زمان به طور طبیعی مهمترین اولویت هم از نگاه دینی و هم بر اساس تاکیدات رهبری مساله فرهنگ است که بر همه ابعاد زندگی بشر حاکم است و تقدم رتبی دارد، اما با در نظر گرفتن بعد زمان و با توجه به مجموع شرایط کشور و این که در حال حاضر دشمن مهمترین عرصه ای را که برای نبرد با انقلاب اسلامی برگزیده است، اقتصادی است، می توان حوزه اقتصادی را در مقطع حاضر به عنوان مساله اصلی کشور دانست.

·        سطوح تطبیق مصادیق با شاخص ها

پس از فهم این اولویت نکته مهم، الگو و روش تطبیق مصادیق حاضر در انتخابات ۹۶ یا سایر انتخابات ها با این اولویت است. در اینجا نکته مهم این است که دقت کنیم در جایگاهی مثل ریاست جمهوری یا سایر حوزه هایی که نقش سیاستگذاری و هدایتگری در کشور دارند وقتی می خواهیم افرادی را از در یک حوزه مورد بررسی قرار دهیم از کدام سطح باید  ورود کنیم.

بررسی عملکرد و دیدگاه های افراد در حوزه هایی مانند اقتصاد، فرهنگ، سیاست خارجی، سیاست داخلی را می توان از لحاظ استراتژیک، تاکتیکی و فنی مورد بررسی قرار داد، اما باید توجه کنیم تمام این حوزه های موضوعی قبل از استراتژی و تاکتیک و تکنیک دارای پارادایم هستند که مبنا و زیر بنای تولید و انتخاب استراتژی و تاکتیک ها است. پارادایم ها همان نگاه های کلان و مبنایی هستند که رویکرد کلی و جهت گیری کلان نسبت به آن حوزه موضوعی را مشخص می کنند. مثلا در همین مثالی که ما در حال صحبت هستیم که دوستان خواستند مصادیق ترجیحا ناظر به انتخابات ۹۲ و ۹۶ مورد بررسی قرار گیرد ما می توانیم عملکرد کاندیداها را در زمینه اقتصادی از منظر استراتژیک و تاکتیکی و سطح عملیاتی مورد بررسی قرار دهیم و مثلا بگوییم فلانی اینقدر پل ساخت و اینقدر برج سازی کرده و تونل یا خانه ساخته و بعد از لحاظ کمی هم آن را با موارد مشابه مقایسه کنیم و نتیجه بگیریم که این فرد موفق بوده است یا خیر. اما می توانیم پایه تطبیق مصادیق با شاخص ها را با بررسی رویکردهای پارادایمیک و مبنایی فرد در حوزه اقتصاد قرار دهیم که مثلا نگرش مصداق مورد بررسی نسبت به مدل توسعه اقتصادی، الگوی نظام بانکی، مساله عدالت اجتماعی و امثالهم چیست؟

به ویژه وقتی در مورد جایگاهی مثل ریاست جمهوری صحبت می کنیم که خودش قرار نیست مجری باشد ولی تعیین کننده رویکردهای کلان سیستم اجرایی کشور و هماهنگ کننده آن است این رویکرد پارادایمیک اهمیت بیشتری هم پیدا می کند.

شاید آن چیزی که مبنای اختلاف ما با برخی دوستان در انتخاب مصداق انتخابات ۹۲ باشد همین مساله است. مثلا با همین رویکرد اول  اگر عملکرد فردی مانند آقای کرباسچی را هم در شهرداری تهران بررسی کنیم ممکن است نمره بالایی دریافت کند، چون در دوره ایشان هم حجم زیادی از فعالیت های عمرانی اتفاق افتاده است. حتی تا حدی همین مساله در مورد آقای احمدی نژاد هم در زمینه اقتصادی صادق است. یعنی اگر چه حجم کارهای عمرانی و جاده سازی ها و مسکن سازی ها و بردن امکانات به روستاها توسط دولت های نهم و دهم قابل مقایسه با دولت های قبل نیست، اما باز هم ما شاهد تحول مبنایی در حوزه اقتصادی نیستیم. یعنی ایشان هم اگر چه ممکن است در حوزه استراتژیک و تاکتیکی و اجرایی قویتر از دولت های پیش از خود عمل کرده باشد، اما از لحاظ رویکردهای مبنایی و کلان تا حد زیادی در حوزه اقتصاد ادامه دهنده همان رویکردهای پیشین است. البته در حوزه هایی مانند سیاست خارجه ایشان تا حد زیادی در ایجاد تغییر پارادایمیک موفق بود و شاید تعبیر رهبری به دولت نهم که شما قطار انقلاب را به ریل اصلی برگرداندید بر همین اساس بود، اما این اتفاق در عرصه های مهمی مثل اقتصاد و فرهنگ محقق نشد.

در مجموع حرف بنده این است که اگر جهت و بردار حرکت در حوزه اجرایی (یا همان رویکردهای پارادایمی و گفتمانی) در مسیر اشتباهی باشد، مدیریت اجرایی قوی موجب رسیدن به هدف نمی شود. پارادایم ها نشان دهنده ریل گذاری هستند و این ریل اگر کج گذاشته شد، سرعت حرکت بر روی آن الزاما ما را به مقصد نزدیک تر نمی کند. لذا غفلت از رویکردها و نگاه های کلان و توجه صرف به شاخص های راهبردی و فنی و راهکاری در زمینه تطبیق مصادیق با معیارها باعث خواهد شد در تطبیق مصداق دچار خطای استراتژیک شویم.

·        مقایسه مصادیق انتخابات ۹۲ از نگاه شاخص ها

در باب مقایسه آقای قالیباف و جلیلی در انتخابات ۹۲ هم به نظرم همین الگوی تطبیق می تواند منطق اولویت بندی را مشخص کند. اگر چه شاید آقای قالیباف به لحاظ سطوح عملیاتی و تاکتیکی و سابقه اجرایی و حتی فن سخنوری برتری هایی بر آقای جلیلی داشت و به دکتر جلیلی ایرادهایی از این جهات وارد بود اما همین گفتمان روش و دیدگاه مبنایی مشخص و روشن و منطبق با خط انقلاب دکتر جلیلی در برابر نداشتن مبنای فکری روشن و چرخش های مطابق شرایط روز آقای قالیباف وجه ممیزه ایشان بود. البته این به این معنا نیست که بگویم گفتمان آقای قالیباف خلاف خط انقلاب است، بلکه به طور مشخص ایشان نگاه گفتمانی و مبنایی ندارد و افراد اینچنینی توسط اطرافیان مدیریت می شوند. به عنوان مثالی از این فقدان گفتمان برخی موضع های سیاسی آقای قالیباف را در حوزه سیاست خارجه اشاره می کنم.

ایشان در بیان رویکردهای سیاست خارجه خود برای انتخابات ۹۲ می گوید: «دولت باید بتواند سیاست خارجی معقول را در فضای بیرونی مدیریت کند. سیاست خارجه که در آن مساله زمینه سازی برای توسعه محور باشد. دولت توسعه گرا در سیاست خارجی خود به گذر از دیدگاه های احساساتی به سوی واقع گرایی نیازمند است. این رنسانس در سیاست خارجه میزان تنش با دنیای بیرون را کاهش می دهد و این تنش زدایی فرصت های لازم برای توسعه را برای ایران فراهم می کند.»

«روشی که دولت در به دست آوردن این انرژی ]انرژی هسته ای[ دنبال کرده است، بسیار منطقی و مناسب است و باید همین سیاست دنبال شود.» این صحبت های آقای قالیباف در خرداد ماه ۸۴ است یعنی زمانی که ایران به دلیل عقب نشینی  های یک جانبه صنعت هسته ای خود را تعطیل کرده و طرف مقابل همچنان در حال امتیاز گیری بیشتر است. یا ایشان در کتاب خود در زمینه سیاست خارجه که به عنوان مبنای سیاست خارجه ایشان برای انتخابات ۹۲ منتشر می شود می نویسد «حمایت از چنین نظمی برای جهان نباید به گونه ای و با گفتمانی صورت پذیرد که تصویر آن چالش قدرت هژمون باشد یا علاقه با حاکمیت بی نظمی»

مولفه های حاکم بر این گفتمان یعنی کلیدواژه هایی مانند تنش زدایی، محور بودن توسعه در سیاست خارجه و عدم چالش قدرت هژمون  و همچنین ادبیات حاکم بر آن (مثل استفاده از کلمه قدرت هژمون برای پدیده ای که در ادبیات انقلاب اسلامی استکبار خوانده می شود) را اگر مقایسه کنیم عینا مشابه گفتمان حاکم بر سیاست خارجه دولت کنونی است. البته بنده هم می دانم که این ها را سایرینی برای آقای قالیباف می نویسند، اما این ناشی از همان خطر فقدان نگاه پارادایمیک و گفتمانی هست که خیلی راحت امکان انحراف در جهت گیری های کلان و مدیریت شدن توسط اطرافیانی که الزاما به خود فرد هم علاقه ای ندارند را فراهم میکند. خب ما وقتی زمین بازی انتخابات را به شکلی طراحی کنیم و ادبیاتمان طوری باشد که این دال های گفتمانی را تقویت کنیم و زمین بازی و معیارهای ذهنی مردم را به سمتی هدایت کنیم که مزیت و نقطه برتری تجدید نظرطلبان است به شکل طبیعی مردم به سراغ نسخه ای خواهد رفت که بر اساس این معیارها قوی تر باشد. در انتخابات ۹۲ هم امثال آقای ولایتی و محسن رضایی و تا حدی قالیباف با تاکید بر همین دال های گفتمانی بیشتر از این که برای خودشان رای جمع کنند موجب تقویت گفتمانی شدند که نسخه اصلی و تام و تمام آن را مردم در حسن روحانی متجلی می دیدند.

شما آن سمت قضیه گفتمان آقای دکتر جلیلی را در چه در مسایل اقتصادی (تاکید بر استفاده از ظرفیت های درونی به جای اتکا به بیرون و اصلاح نظام بانکی و عدالت اجتماعی) و چه در حوزه سیاست خارجی (تاکید بر رابطه جنوب، جنوب و تهدیدزدایی به جای تنش زدایی و مقاومت در برابر قدرت های استکباری) مقایسه کنید با بیانات این ۳ سال اخیر رهبر معظم انقلاب و به نظرم بر این اساس می توان نتیجه گیری بهتری داشت. البته ایرادات ما به آقای جلیلی مثل قدرت سخنوری پایین، ادبیات نخبگانی نامناسب برای توده ها و سازماندهی و برنامه ریزی ضعیف برای حضور در انتخابات به جای خود باقی است، اما در مقایسه این شاخص ها اولویت را به مسایل مبنایی تر و کلان تر و اساسی می دهیم.

·        نیاز کشور به تحول به جای تغییر برای تمدن سازی

اگر نگاه و الگوی تمدن سازی که رهبر معظم انقلاب آن را غایت انقلاب اسلامی و تشکیل نظام اسلامی می دانند مبنا قرار دهیم و ۴ پیش نیاز انقلاب اسلامی، نظام اسلامی، تشکیل دولت اسلامی و تحقق جامعه اسلامی را که ایشان برای تحقق آن بر می شمرند، هم قبول کنیم و این نکته ایشان را که می گویند ما الان در مرحله تشکیل دولت اسلامی گیر کرده ایم و هنوز موفق به آن نشده ایم را نیز بپذیریم، آن گاه مساله این است که این تمدن سازی از ایجاد تغییر صرف درون پارادایمی یعنی با پذیرش الگوهایی که تا کنون و به ویژه پس از جنگ کشور بر مبنای آن پیش رفته است، اتفاق نمی افتد. بلکه چنین امری مستلزم تحول بنیادین و اساسی از طریق بازنگری در مبانی فکری و رویکردها و الگوهای توسعه کشور است. آقای قالیباف و امثال ایشان هم مواضع و رویکردها و اطرافیانشان نشان می دهد قادر به تحول در این رویکردها و مبانی نیست و حداکثر توان وی ایجاد تغییر مثبت در چارچوب همان رویکردهای غلط پیشین است. حتی در برخی از حوزه ها مثل سیاست خارجه حضور ایشان می توانست نوعی عقب گرد پاردایمی نسبت به دولت های نهم و دهم ایجاد کند.

همین مشکل در سطح محلی و در شورای شهر مشهد نیز حاکم است. یعنی اگر چه ترکیب شورا اغلب افراد مذهبی و مومن انقلابی هستند و در برخی زمینه ها مانند رویکردهای فرهنگی و بلندمرتبه سازی و ساخت و ساز در ارتفاعات جنوبی تغییراتی را در جهت مثبت شاهدیم، اما به دلیل عدم وجود نگاه مبنایی به مسایلی مانند الگوهای توسعه و تفاوت مبانی توسعه غربی و پیشرفت اسلامی – ایرانی  عملا شاهد تحول اساسی در مدیریت شهری نیستیم و حداکثر آن چه اتفاق افتاده را می توان تغییر مثبت در چارچوب جهت گیری حاکم پیشین دانست. لذا لازم است کنش جریان انقلابی در انتخابات آینده شورای شهر هم به شکلی باشد که افرادی در این نهاد سیاستگذار شهری ورود کنند که علاوه بر مذهبی و مومن و معتقد به انقلاب بودن دارای نگاه مبنایی صحیحی نیز باشند.

·        ارتباط میان نتیجه و تکلیف

دوستمان فرمودند که شما به نتیجه کاری ندارید و صرفا تکلیف محور هستید. من اگر ابتدای بحث عرض کردم هر کدام از این کلید واژه هایی مانند تکلیف و نتیجه تعریف نظری دارند از همین جهت عرض کردم که چنین برداشت های ناقصی نداشته باشیم. یعنی اول ببینیم نتیجه چیست. وقتی نتیجه را صرفا در رای آوردن فلان آقا یا خانم که عنوان و برچسب اصولگرایی هم دارد اما در عملش، در نحوه زندگیش، در تبلیغات انتخاباتی و در رفتارش هیچ نشانی از شاخص های یک نماینده انقلاب اسلامی ندارد، تعریف کنیم، طبیعتا چنین نتیجه گرایی در برابر تکلیف قرار می گیرد. اما این نتیجه محوری اگر ذیل یک معنای بزرگتری تعریف شود، می تواند عین انجام تکلیف باشد. یعنی وقتی می گوییم نتیجه الزاما منظور از این نتیجه یک خروجی کوتاه مدت نصفه و نیمه که صرفا تحقق بد برای جلوگیری از بدتر باشد، نیست. نتیجه ممکن است گاهی در یک فرآیند بلندمدت تر محقق شود و حتی از نتیجه کوتاه مدت حداقلی (انتخاب فردی بد برای عدم انتخاب فردی بدتر) به نفع نتیجه حداکثری تری که همان اصلاح ساز و کار ناعادلانه و فاسد موجود لیست بندی های قبیله ای است، صرف نظر نمود.

·        ارتباط میان آرمان و واقعیت

تعریف آرمان و واقعیت و جایگاه هر کدام در مصداق شناسی های انتخاباتی هم موضوع دیگری است که دوستان خواستند در مورد آن صحبت شود. در تعریف این دو واژه و ارتباط آن ها با یکدیگر بر اساس تقدم دهی رتبه ای که به آن ها بشود، دو نوع نگاه انقلابی و محافظه کارانه شکل می گیرد. در نگاه انقلابی به این دو پدیده آرمانخواهی اصل و هدف است و دیدن واقعیت ابزار رسیدن به آن. در این نگاه رسیدن به آرمان ها غایت است و برای رسیدن به این هدف باید واقعیت  ها را دید، از واقعیت های مطلوب استفاده کرد و واقعیت های نامطلوب را تغییر داد. اما در نگاه محافظه کارانه به این پدیده شما باید واقعیت ها را هر چند نامطوب و نامناسب باشند به همان شکل بپذیری.

در زمینه انتخابات مصداق این نگاه محافظه کارانه و تهدید محور، ائتلاف ها و لیست های ساندویچی بوده است که همیشه در نزدیکی انتخابات با روش رقیب هراسی و ایجاد دوقطبی های کاذب و بدون توجه به حداقلی از شاخص های انقلاب اسلامی و عقلانی افرادی را به جریان انقلابی تحمیل کرده و وارد نهادهای تصمیم گیرکشور می کرده اند. به عنوان مثال در همین انتخابات­های مجلس مشهد بر اساس همین نگاه تهدید محور یک گروه اقلیت سیاسی که اغلب فاقد پایگاه اجتماعی جدی هم بوده اند افرادی مانند صدیقی و شیرازیان و عسگری و امثالهم را که فاقد حداقل هایی از شاخص های یک نماینده بوده اند به اسم اصولگرا و پیرو خط امام و … به بدنه انقلابی جامعه در قالب لیست هایی تحمیل می کرده اند و این افراد هم پس از این که با کنش سیاسی و فعالیت و رای بدنه انقلابی جامعه وارد مجلس می­شدند، با عملکردشان بیشتر باعث آبروریزی می شده اند. استدلال هم معمولا نظریه صالح مقبول بوده است ولی جالب این است که اغلب این گزینه ها غیر از این که اصل صالح بدنشان محل تردید جدی بوده است، اصولا مقبولیت پیشاپیشی هم نداشته اند و با قرار گرفتن در همین لیست های آقایان و ترساندن انقلابی ها از طرف مقابل برایشان رای جمع می شده است و در برابر همین گزینه ها در همین مشهد افرادی مانند دکتر جلیلی، دکتر وکیلی و مهندس سلیمی نمین که هم چهره های مردمی و انقلابی بوده اند و هم حمایت بخش مهمی از جامعه نخبگانی را داشته اند، حذف می شدند.

در برابر این پدیده نامطلوب تفسیر محافظه کارانه از کلید واژه واقع بینی  با نگاه کوتاه مدت به نتیجه، در برابر این پدیده سریع تسلیم می شود. اما در نگاه آرمانخواهانه به واقع بینی این پدیده به عنوان یک مکانیزم فاسد و نامطلوب باید تغییر کند تا بتوان نتیجه مطلوب را کسب نمود.

·        نتایج نگاه محافظه کارانه به واقع بینی

شما نتیجه آن نگاه اول محافظه کارانه را می توانید در دو مجلس قبل که اکثریت مطلق آن اصولگرا بودند لمس کنید. ما شاهد بودیم در همان مجلسی که دویست و چند نفر نامه حمایت از رحیمی برای معاونت ریاست جمهور را امضا می کردند، همان مجلس قانون وقف دانشگاه آزاد را هم تصویب می کرد و در همان مجلس هم نزدیک به ۱۵۰ نماینده از آقای مرتضوی در تامین اجتماعی پول می گرفتند. طبیعی است وقتی این افراد با همین منطق محافظه کارانه و کنش و حمایت بدنه انقلابی جامعه وارد مجلس شدند، عامه مردم هم عملکرد همین جماعت را به نام جریان انقلابی می گذارند.

با همین نگاه محافظه کارانه به واقع بینی ظرفیت های بالای جریان انقلابی در انتخابات برای افرادی ضعیف و غیر انقلابی و بعضا فاسد هزینه شده ­است و بعد عملکرد همین افراد به نام جریان انقلابی تمام شده است.

در همین مشهد در اولین انتخابات مجلس شورای اسلامی علی رغم این که اغلب احزاب پرقدرت سیاسی مثل حزب جمهوری از کاندیداهای دیگری حمایت می کردند شخصی جوان و فاضل مانند شهید دیالمه با حمایت همین بدنه مجموعه تشکل های اجتماعی و مردمی فعال و روحانیون انقلابی وارد مجلس شد که در همان مدت کوتاه فعالیتش در مجلس نشان از یک نماینده طراز انقلاب اسلامی داشت.

البته بنده با وحدت مخالف نیستم، اما وحدتی که حول اصول و ارزش ها باشد نه حول قبیله گرایان سیاسی که می خواهند مجلس را به عصاره قبایل سیاسی و نه عصاره فضایل ملت تبدیل کنند.

 

]]>
http://motalebe.com/%d9%86%d8%b4%d8%b3%d8%aa-%d8%a8%d8%b1%d8%b1%d8%b3%db%8c-%d8%a7%d9%84%da%af%d9%88%db%8c-%d9%88%d8%b1%d9%88%d8%b1%d8%af-%d8%a8%d9%87-%d8%a7%d9%86%d8%aa%d8%ae%d8%a7%d8%a8%d8%a7%d8%aa-%d8%b3%d8%a7%d9%84-9/feed/ 0
انتخابات ریاست جمهوری و جامعه حزب‌اللهی http://motalebe.com/%d8%a7%d9%86%d8%aa%d8%ae%d8%a7%d8%a8%d8%a7%d8%aa-%d8%b1%db%8c%d8%a7%d8%b3%d8%aa-%d8%ac%d9%85%d9%87%d9%88%d8%b1%db%8c-%d9%88-%d8%ac%d8%a7%d9%85%d8%b9%d9%87-%d8%ad%d8%b2%d8%a8%e2%80%8c%d8%a7%d9%84%d9%84/ http://motalebe.com/%d8%a7%d9%86%d8%aa%d8%ae%d8%a7%d8%a8%d8%a7%d8%aa-%d8%b1%db%8c%d8%a7%d8%b3%d8%aa-%d8%ac%d9%85%d9%87%d9%88%d8%b1%db%8c-%d9%88-%d8%ac%d8%a7%d9%85%d8%b9%d9%87-%d8%ad%d8%b2%d8%a8%e2%80%8c%d8%a7%d9%84%d9%84/#comments Thu, 15 Sep 2016 06:31:54 +0000 http://motalebe.com/?p=919 انتخابات ریاست جمهوری و جامعه حزب‌اللهی

حزب‌اللهی‌ها باید به طور شفاف حسابشان را از اصولگرایان و گعده‌هایشان جدا کنند

۱-اصولگرایی تقریبا یک عنوان بی محتوا است. متاسفانه در آن همه چیز پیدا می‌شود. هم اشرافی‌گری یافت می‌شود،‌ هم روحیه سازش با غرب، هم تفکرات اقتصادی لیبرال و امثال آن.  بنابراین اصولگرایی تماما دلباخته برای خدمت به نظام و انقلاب نیستند. اصولگرایی در عمل گعده ای است برای کسب قدرت و بس! تقریبا اصولگرایان به همه ارزشهای لازم (درست و غلط) ‌برای رفتار صرفا معطوف به قدرت پایبندند. یک نمونه اش برخورد شعاری با مسائل مردم است. ببینید از سی کاندید اصولگرای مجلس در تهران چند تای آن‌ها بعد از انتخابات دغدغه مسائل مردم را داشته اند.

۲-اصولگرایی فاید تدبیر کافی برای ورود در انتخابات است. تجربیات چند دهه گذشته درباره انتخابات ریاست جمهوری به آسانی اثبات می‌کند که حداقل تشخیص های اجتماعی برای ورود به عرصه انتخابات در افراد موسوم به اصولگرا وجود ندارد. تقریبا همیشه راهبردهای اصولگرایی برای انتخابات ریاست جمهوری شکست خورده است. بنابراین منطقی ندارد که حزب الله خودش را پای اصولگرایی هزینه کند.

این اصولگرایی در ایام انتخابات به نام ارزش ها و انقلاب برای جامعه حزب اللهی تصمیم می گیرند و با ترساندن جامعه حزب اللهی از گزینه بدتر،‌ او را به قناعت به گزینه بد مجبور می‌کنند؛‌ حال آنکه چنین معادله ای هیچگاه مورد قبول مردم واقع نمی شود.

بنابراین جامعه حزب اللهی اگر می خواهد در انتخابات حضور موثر داشته باشد مجبور است حساب خود را از اصولگرایان و گعده هایش جدا کند؛ به گونه ای که مردم این جدایی را درک کنند. البته کار سختی است.

جامعه حزب اللهی نباید ورود به انتخابات را از بررسی افراد شروع کند

۱-وقتی انتخابات را از فرد شروع می کنیم باید در معادله قناعت به حداقل ها بازی کنیم. هر فردی را که مطرح کنید بالاخره نقاط قوت و ضعفی دارد. در همان جامعه اصولگرایی کسان دیگری هستند که افراد دیگری را مطرح می کنند و  آنها هم نقاط قوت و ضعفی دارند. ساعت ها باید بنشینید و بحث کنید که این ضعف کمتر آسیب می زند یا آن و یا این قوت مهمتر است یا آن. بحثی که هیچگاه به انتها نمی رسد و بویژه قابلیت اقناع عمومی هم ندارد.

۲-اصولگرایی به طور مرسوم انتخابات را از فرد شروع می کند. ذات اصولگرایی فعلی یعنی تلاش برای کسب قدرت این را ایجاب می کند. چالش فوق را  در گعده ها و جلسات محدود بالاخره حل می کنند و به گزینه ای می رسند. البته این طور حل کردن هم جز بی تدبیری شان هست چون برای اقناع عمومی آن یک فکر بیشتر نمی کنند و آن اینکه خیر_الموجودین است و یا صالح_مقبول و…  چنین تدبیری حتی جامعه حزب اللهی را هم همراه نمی کند تا چه رسد به مردم.

۳-اگر انتخابات ۸۴ تنها انتخابات موفق جامعه حزب اللهی باشد باید از آن درس بگیریم. گفتمان بر فرد غلبه دارد. آنچه مهم است نهادینه کردن یک گفتمان است. وقتی گفتمان غالب شد فرد قابل خودش را به گفتمان می رساند چه احمدی_نژاد باشد و چه روحانی. هر دو این افراد در ناباوری رئیس جمهور شدند. چرا که مهمترین مزیتشان توانمندی بازی در گفتمان غالب بود.

بنابراین جامعه حزب اللهی باید به فکر غالب کردن یک گفتمان در انتخابات ریاست جمهوری باشد! اگر این کار را بکند احتمال پیروزی اش به مراتب بیشتر از آن است که وقت خود را صرف اقناع جامعه برای رای دادن به گزینه اصولگرایان بکند.

کاری که باید در گفتمان انجام شود

گفته شد که تنها مدل ممکن برای موفقیت جامعه حزب‌اللهی در انتخابات ریاست جمهوری غلبه گفتمانی است؛ بدین معنا که باید گفتمانی را غالب کرد و از این مسیر به موفقیت در انتخابات رسید. وقتی گفتمانی غالب شد نگرانی از پیدا کردن کاندیدا کمتر می شود چرا که گفتمان خود به طور طبیعی چهره اش را می یابد و ظرفیت برخی افراد در بستر گفتمان شناسایی و کشف می شود.

اما گفتمان یک شعار و یا یک عبارت زیبا و قشنگ و خوش بیان نیست که بر اثر بازی با کلمات و کنار هم چیدن آنها حاصل شود. گفتمان باید ویژگی هایی نظیر ویژگی های زیر را داشته باشد

* گفتمان  باید بتواند با مردم و مسائل آنها ارتباط بر قرار کند. یعنی مردم حرف دلشان را در آن پیدا کنند.

* گفتمان باید نوعی امید آفرینی نسبت به آینده را با خود داشته باشد یعنی مردم با توجه به آن نسبت به آینده امیدوار شوند.

* گفتمان باید قدرست بسیج کنندگی عمومی و فراگیری در اقشار متنوع مردم را داشته باشد.

* گفتمان باید نسبتی با واقعیت داشته باشد. یعنی شدنی بودن و امکان پذیر بودنش به نوعی برای مردم ملموس باشد.  همین شاخصه است که گفتمان را از شعار جدا می کند.

* گفتمان باید از جنس ارزشهای انقلاب باشد. هیچ چیزی به اندازه ارزشهای انقلاب برای مردم جذاب نیست. باید عمیقا باور داشته باشیم که مردم مشکلی با ارزشهای_انقلاب ندارند. مشکل از ما به عنوان مدعیان انقلاب است که ارزشها را مصادره به مطلوب کرده ایم.

* طبیعتا گفتمان باید با اندیشه مقام_معظم_رهبری و مسائلی که امروز از نظر ایشان دارای اولویت و فوریت هست تطابق داشته باشد. چنین تطابقی شرط بدیهی فراگیری گفتمان در جامعه است.

* گفتمان باید با گوینده و مدعی آن هم تطابق داشته باشد. یعنی مردم از این قشر و گوینده آن حرف را قبول کنند! مردم هر حرفی را از هر کسی قبول نمی کنند!

به هر حال جامعه حزب اللهی اگر بخواهد در انتخابات موفق باشد باید اقدام به تولید و فراگیری یک گفتمان با مشخصات فوق کند. شاید امروز دیگر نتوانیم مفاهیم کلی مثل آزادی بیان، عدالت، تعامل با دنیا و امثال آن را برای مردم به یک گفتمان و مطالبه عمومی تبدیل کنیم. شاید نیاز به تغییر نوع مفاهیم گفتمانی باشد و عینی تر شدن آنها باشد. با این حال گریزی از ضرورت آن نیست.

کاندیدا‌ها را فراتر از رسانه و از نزدیک باید شناخت

* به هر حال انتخابات یعنی انتخاب فرد!‌ ناچار باید درباره افراد نظر داد و چه بسا بخشی از جامعه حزب اللهی وظیفه خود بدانند که از فردی حمایت کنند.

* مشکل مهم جامعه حزب اللهی در این بخش شناخت از دور است. معمولا کسی در رسانه ها مطرح می شود و با دو سه نشانه به سرعت مورد توجه قرار می گیرد. این نشانه ها یا اقدامات عدالت خواهانه خوب است و یا سخنرانی خوب و یا چیزهایی از این دست.

* لیکن مکرر تجربه شده است که وقتی به افراد نزدیک می شویم واقعیات چیزهای دیگری است. برخی آنقدری که ما فکر می کنیم انقلابی نیستند شاید به برخی از مهم‌ترین باورهای جامعه حزب اللهی نظیر اقتصاد مقاومتی و یا استکبارستیزی و امثال آن باور نداشته باشند.

* به هر حال جامعه حزب اللهی باید شناختش را از نزدیک انجام بدهد و نه از دور و با چند واقعه رسانه ای. همین الان در چهره های مطرح جامعه اصولگرایی کسانی هستند که مطلقا سابقه قابل دفاعی در حمایت از تولید_ملی ندارند در دوره مسئولیتشان قدم قابل توجهی برای خرید کالای داخلی برنداشتند. جایی که تولید و کشاورزی به رایشان نیاز داشت طرف بازرگانی را گرفتند و… اما جامعه حزب اللهی راجع به هیچ کدام از این ها اطلاعی ندارد.

* در همین اسم های مطرح کسانی هستند که سیاستشان در مواجهه با آمریکا چندان با دولت فعلی فرقی نخواهد کرد لیکن فعلا مورد توجه جامعه حزب اللهی هستند. کسانی هستند که در دولت گذشته مطلقا معتقد به مسکن مهر و فعالیتهایی از این دست نبودند اما اسمشان را استراتژیست و امثال آن گذاشتند و ممکن است عدالتخواهان به آنها متمایل بشوند و…

* به هر حال طبیعی است که هر فردی نقاط قوت و ضعفی دارد و هر چقدر هم شناخت دقیق بشود باید با ضعف های بهترین فرد هم کنار آمد. و طبیعی است که نمی توان در انتخابات فقط منتقد بود و لاجرم ناچار به رای به فردی خواهیم بود. اما نمی توان انکار کرد که اطلاع دقیق و شناخت جامع کیفیت حمایت از افراد و نوع مواجهه با آنها را تدقیق می کند و لااقل جامعه حزب اللهی را در مقابل مردم شرمنده نخواهد کرد.

به هر حال باید جامعه حزب اللهی به شناخت از دور و جو سازی های رسانه ای در مواجهه با کاندیداها اکتفا نکند! شناخت دقیق و از نزدیک لازم است. بویژه شناخت از کیفیت عملکرد های گذشته و شناخت از باورها و نگرشها.

منبع: کانال تک نوشت

]]>
http://motalebe.com/%d8%a7%d9%86%d8%aa%d8%ae%d8%a7%d8%a8%d8%a7%d8%aa-%d8%b1%db%8c%d8%a7%d8%b3%d8%aa-%d8%ac%d9%85%d9%87%d9%88%d8%b1%db%8c-%d9%88-%d8%ac%d8%a7%d9%85%d8%b9%d9%87-%d8%ad%d8%b2%d8%a8%e2%80%8c%d8%a7%d9%84%d9%84/feed/ 0
حتی سایه و آفتاب را هم فروختیم! http://motalebe.com/%d8%ad%d8%aa%db%8c-%d8%b3%d8%a7%db%8c%d9%87-%d9%88-%d8%a2%d9%81%d8%aa%d8%a7%d8%a8-%d8%b1%d8%a7-%d9%87%d9%85-%d9%81%d8%b1%d9%88%d8%ae%d8%aa%db%8c%d9%85/ http://motalebe.com/%d8%ad%d8%aa%db%8c-%d8%b3%d8%a7%db%8c%d9%87-%d9%88-%d8%a2%d9%81%d8%aa%d8%a7%d8%a8-%d8%b1%d8%a7-%d9%87%d9%85-%d9%81%d8%b1%d9%88%d8%ae%d8%aa%db%8c%d9%85/#comments Tue, 13 Sep 2016 20:18:46 +0000 http://motalebe.com/?p=916 این جریان اکنون در شهرهای بزرگ و در حال توسعه کشورمان و حتی سایر کشورهای اسلامی مشاهده می‌شود. در‌حالی‌که طی حدود ۴۰‌سال بعد از انقلاب فرصت‌های فراوانی در اختیار معماران و شهرسازان بوده، نزدیک به ده هزار شهرک جدید در کل کشور ساخته ‌شده، ولی هیچ طرح و برنامه ‌اسلامی برای ساختار این شهرها وجود نداشته است. حجت‌الاسلام‌والمسلمین قربانی معاون پژوهشی جامعه‌المصطفی‌العالمیه واحد تبریز و نویسنده چهار جلد کتاب با عنوان معماری و شهرسازی اسلامی است که طراحی شهرک شهریار تبریز با مشاوره او براساس ویژگی‌های شهر اسلامی انجام شده و بیش‌از ۷۰‌درصد مولفه‌های شهر اسلامی در آن رعایت شده است. او در نشست دویست و سی‌ام دفتر مطالعات اجتماعی شهرداری مشهد از «نقش ساختار شهر اسلامی در شکل‌گیری روابط اجتماعی» و دغدغه‌هایش در این رابطه گفت.

وقتی ساختار شهری اجازه گناه می‌دهد

اگر ساختار شهر اسلامی نباشد، نباید انتظار فرهنگ اسلامی از مردم داشته باشیم. جایی که ساختار به ما اجازه رعایت اصول اسلامی همسایگی را نمی‌دهد، جایی که ساختار به ما اجازه گناه می‌دهد، چطور از فرهنگ اجتماعی، اخلاق و رعایت حقوق صحبت کنیم؟ جایی که حریم‌های اخلاقی در سازه‌ رعایت نمی‌شود، جایی که حریم بصری و شنوایی رعایت نمی‌شود و صدای اتاق خواب خانه در اتاق پذیرایی همسایه است، جایی که فیلترهای بصری ایجاد نمی‌کنیم در حالی‌که با کمترین هزینه‌ها و حتی در آپارتمان‌ها امکان آن وجود دارد، نباید هیچ انتظاری برای حریم‌های اخلاقی داشته باشیم. وقتی مسائل خصوصی خانواده از لای دیوارها نفوذ می‌کند، نباید انتظار داشته باشیم که بین این دو همسایه عفت و حیا وجود داشته باشد. می‌توانیم از سکنه این ساختارها انتظار رعایت حریم‌های اخلاقی را داشته باشیم؟ قطعا جواب منفی است.

معماری و شهرسازی خدامحوری چگونه است؟

امام صادق(ع) فرمودند: «خدا زیبایی را دوست دارد و دوست می‌دارد که آثار نعمت را بر بنده خویش ببیند». پرسیدند که چگونه اثرش ظاهر می‌شود؟ حضرت فرمود: «لباسش را پاکیزه، خودش را خوشبو و خانه خود را زیبا و حیاط خانه را تمیز کند. روشن کردن چراغ قبل از غروب آفتاب نیز فقر را از بین برده و رزق را فراوان می‌گرداند». خیلی جالب است که طبق این حدیث، اثر نعمت‌های الهی باید نمود شهرسازی داشته باشد. فقر در اینجا فقط به معنای فقر اقتصادی نیست، بلکه به مفهوم عام یعنی نیاز و ذلت است. اگر نعمت‌های الهی در جامعه نمود شهری و شهرسازی پیدا کند ذلت‌ها و نیازها از بین می‌رود. شهر اسلامی شهر توحیدی و خدامحور است، حتی اگر در آن مسیحی و اهل کتاب زندگی کنند. شهر خدامحور حول چهار عنصر اصلی می‌چرخد: طبیعت، انسان، اخلاق انسانی و جامعه. اگر این چهار عنصر توحیدی شکل بگیرند، شهری خدامحور خواهیم داشت. طبیعت به خودی خود توحیدی است منتها ما از آن بهره‌های توحیدی نمی‌بریم. این بحث ناظر به شهرسازی است.

ساختار شهر اسلامی باید اخلاق‌گرا باشد

ساختار شهر اسلامی باید اخلاق‌گرا باشد. اگر ساختار اخلاق‌گرا نباشد، جامعه اخلاق‌گرا نخواهد بود. حریم‌ها از بین رفته و این ساختاری است که ما به وجود آوردیم. اسلام با آپارتمان‌سازی و آپارتمان‌نشینی مخالف نیست با نقض حریم‌های حقوقی و اخلاقی مخالف است. من مستندات دینی درباره آپارتمان‌سازی و آپارتمان‌نشینی دارم. با رعایت ۶۰ تا ۷۰‌درصد مولفه‌های اسلامی امکان دارد. تنها اجرای ۳۰ تا ۴۰‌مولفه‌‌ هزینه‌بر است و در طول تاریخ هم اجرا نشده. ولی آن مواردی که می‌شود اجرا کرد بیشتر جانمایی است. ما این موارد را در آپارتمان‌هایی با تراکم ۶ تا ۸‌طبقه اجرا کردیم. از پنجره همسایه اتاق خواب و پذیرایی همسایه دیده می‌شود. مگر می‌شود همیشه پرده زد و خانه را تاریک و خفه نگه داشت؟ می‌توانیم فیلترهای بصری را نه پرده که با سازه ایجاد کنیم که بسیار هم ساده است و در طول تاریخ هم اجرا شده. ما پنجره‌های دو جداره را در طول تاریخ داشتیم و کار جدیدی نیست. به طوری‌که پنجره داخلی اگر باز باشد، بیرون دیده نمی‌شود و به همسایه اشراف ندارد. یعنی هم پنجره باز است و هوا می‌آید و تهویه صورت می‌گیرد و هم حریم بصری رعایت شده است.‌ از این دست نمونه‌های کارکردی در تاریخ معماری اسلامی زیاد داریم.

عدالت در ساختار شهر اسلامی

عدالت در ساختار شهر باید وجود داشته باشد. وقتی دسترسی‌ها به ابنیه مختلف اداری، بازاری و مذهبی و‌… در شهر عادلانه توزیع و مدیریت نشود، مردم دچار استرس و فشار خواهند بود. مصلی یا محل نماز جمعه در نقطه‌ای باید باشد که همه به آن دسترسی ساده داشته باشند. شهرهای اسلامی در طول تاریخ به صورت مسجد محور بوده و همه ابنیه اداری و خدمات‌رسانی حول مسجد جامع ساخته شده‌اند. مطابق تاریخ، پیامبر مسجدالنبی را بنا کرد و بعد خط‌هایی حول مسجد کشید. راه‌ها را مشخص کرد. معابر و ورودی‌ها را مشخص کرد و دستور داد اصحاب‌ و اهل قبیله‌اش که از مکه مهاجرت کرده بودند، حول همان مسجد خانه‌هایشان را بسازند. این یعنی حاکمیت اسلامی با محوریت مسجد. اسلام یک دین جامع است و ما از این معارف فاصله گرفتیم. تفکر غالب اندیشمندان دانشگاهی ما در زمینه معماری اسلامی را تفکر جناب کارل پوپر تشکیل می‌دهد که می‌گوید اسلام از ذات خود هیچ چیزی درباره معماری نیاورده است، در بین مهندسین و معماران ما ریشه دوانده است. من موارد تاریخی و مستندات نقض حرف پوپر را در مقدمه کتاب «مسکن مطلوب» آورده‌ام. پیغمبر(ص)، امیرالمومنین(ع) و حتی امام صادق(ع) طراحی معماری کرده‌اند. پیامبر اولین کاری که در بدو ورود به شهر یثرب انجام داد، این بود که این شهر را تغییر شکل داد و طراحی کرد. امام علی(ع) کوفه را که یک شهر نظامی بود، به عنوان دارالحکومه انتخاب و ساختار شهری آن را مدیریت کرد. معابر را اصلاح و تعریض و بالکن‌های رو به معبر را کور کرد. دسترسی‌ها به مسجد جامع کوفه را که محل استقرار امام به عنوان حاکم اسلامی بود، سهل کرد. این‌ها یعنی مدیریت شهری که ما از آن‌ها غافل شدیم.

انرژی‌های شهر را مدیریت کنیم

اگر در شهر اسلامی عدالت از نظر ساختار رعایت شود، بسیاری از مسائل اجتماعی حل می‌شود. مباحثی چون دسترسی‌ها، حد کفاف‌ و مدیریت انرژی حل می‌شوند. الان ما در طراحی شهر مسیرهای وزش باد را مدیریت نمی‌کنیم که دقیقا بحث عدالت است. حق طبیعی همه سکنه شهر ‌ است که به طور یکسان از باد استفاده کنند که بخشی مربوط به خود بناست و بخشی هم به خیابان‌ها و معابر برمی‌گردد که به تناسب جهت وزش باد ساخته شوند. در شهرضا که توسط بزرگ معمار جهان اسلام شیخ بهایی در دوره صفویه ساخته شده، کوچه‌ها و معابر بر اساس وزش باد طراحی شده‌است، در‌حالی‌که امروزه این را نداریم. یاقوت هموی در معجم البلدان یکی از شهرها را اسم می‌برد و می‌گوید در این شهر کوچه‌ها و معابر چنان طراحی شده‌اند که در هر کدام از کوچه‌هایش درختان با وزش باد نوای متفاوتی دارند. در‌حالی‌که یک باد به شهر می‌وزد.

سایه‌ و آفتاب‌ها را فروختیم

تمام شکل‌های انرژی باید به صورت عادلانه در شهر مدیریت شوند. یکی از مواردی که ما در مدیریت شهری مورد غفلت قرار دادیم نور و سایه است. ما با سیاست‌های اجرایی و بعضا نانوشته ناشی از تراکم‌فروشی و تصرف‌های بیجا در ساختار شهر سایه‌ها را و آفتاب‌ها را فروختیم. جای بحث و مطالعه دارد که آیا از نظر مبانی اسلامی زمین قابل خرید و فروش است یا نه. الان در خیلی از کشورها زمین قابل خرید و فروش نیست. منافع قابل خرید و فروشند. آن هم به صورت حساب شده که نقض حریم‌های حقوقی اتفاق نیفتد. من در سال‌۸۹ نامه‌ای در این زمینه به نهاد ریاست جمهوری ارائه دادم که عملا به حاشیه رفت. علما و محققان باید این کار را سروسامان دهند و گفتمانی ایجاد شود. اگر قرار شد زمینی به فروش رود آیا من حق دارم آفتابی را که روی این زمین می‌افتد، بفروشم؟ از نظر مبانی اسلامی به نظر می‌رسد که این حق وجود ندارد. اما این کار صورت می‌گیرد. کسی که بعد از من ساکن این خانه می‌شود محروم از آفتاب و نور خورشید است. این حق طبیعی همه انسان‌هاست که از انرژی به طور یکسان بهره‌برداری کنند. نورگیر نبودن خانه مشکلات بهداشتی و روحی و روانی فراوانی دارد. مردم اعتراض می‌کنند که از بس صبح تا عصر در خانه ما سایه است، افسردگی گرفته‌ایم. می‌گویند: خب برو بیرون! اینکه راه چاره نشد. شما باید ساختار شهرتان را به گونه‌ای بسازید که در زندگی مردم شادابی ایجاد کند. نه اینکه با ایجاد محرومیت سکنه از نور آفتاب به آن‌ها دستورالعمل بدهید.

احسان و تکریم دیگر در ساختار شهرها نیست

اجزای فضایی و عناصر شهری در نحوه شکل‌گیری ارتباطات سالم اجتماعی قدیم اجرا می‌شد. الان هم در خانه‌های تاریخی در شهرهایی مثل تبریز و کاشان وجود دارد. مثلا فیلترهایی در فضاهای داخلی جوری طراحی شده‌اند که وقتی در باز می‌شود فضای خانه در معرض دید عمومی قرار نمی‌گیرد. الان درهای ورودی آپارتمان‌ها روبه‌روی هم هستند و در که باز می‌شود تا انتهای خانه دیده می‌شود. این یک ساختار نامتقارن اجتماعی را شکل می‌دهد که تبعات منفی اجتماعی زیادی دارد. به عنوان اخلاق شهری ما در قدیم احسان و تکریم را در ساختارها داشتیم. پیرنشین‌ها و سقاخانه‌ها را داشتیم. بسیاری از عملکردهای شهری امروزه از بین رفته‌اند. احسان در ساختار از بین رفته و ساختار شهری متناسب با تکریم مردم نیست. قدیم موسسات خیریه نبود، ولی در مساجد به روی همه باز بود. پیامبر اولین کاری که کرد این بود که صفه و اصحاب صفه را در کنار مسجد ایجاد کرد. ما امروز درهای مساجد را بستیم و ساختارهای دیگری با بوروکراسی‌های زیاد ایجاد کردیم که به جای اینکه به انسان کرامت ببخشند، بعضا کرامت‌ها را هم نقض می‌کنند. اگر مسجدمحوری در شهر از بین برود، همه عناصر اجتماعی، رفتاری، اخلاقی و حقوقی از بین می‌روند.

شهر می تواند به جای ارتفاع در عرض توسعه پیدا کند

ما در طراحی شهر جدید شهریار یا ملکیان در اطراف تبریز بیش از ۶۰ تا ۷۰‌درصد مولفه‌های اسلامی را طراحی کردیم. این طرح بر همین اساس به مرحله تفکیک اراضی رسیده و به زودی به مرحله واگذاری می‌رسد. جهاد خانه‌سازی سپاه این طرح را اجرا می‌کند و خوشبختانه طرح جامع شهری آن هم مصوب شورای عالی معماری و شهرسازی است. در شهرک شهریار پلان‌های مسکونی را دو طبقه طراحی کردیم.

ما در ایران مشکل زمین نداریم. ایران تقریبا یک سوم اروپاست. این امکان را داریم که به جای ارتفاع در عرض توسعه پیدا کنیم. در مسکن مهر می‌بینیم در یک فضای درندشت، ساختمان‌ها به صورت قوطی کبریتی بالا رفته‌اند در حالیکه اطرافش همه زمین خالی است. این عقلانیت است؟ آن هم در آپارتمان‌های ۷۵‌متری؟ این‌ها به خاطر اقتضائات کارتل‌های اقتصادی در آپارتمان‌سازی است که اجازه نمی‌دهد اهداف اسلامی را رعایت کنیم.

ما تا صد سال هم توسعه پیدا کنیم، نه مشکل زمین داریم، نه مشکل تاسیساتی، نه مشکل آب و نه نور. ولی جاهایی ناچاریم و اقتضایی جز آن نداریم. مثلا یک خانواده می‌خواهند در خانه و آبا و اجدادی یک‌جا زندگی کنند. می‌توانند تراکم طبقات را با رعایت اصول اجرا کنند.

آب ناودان همسایه در حیاط بی‌حریم همسایه

حریم ابنیه، یکی از عناصر مهم‌ ساختار شهر اسلامی با کارکردهای فراوان است که امروزه از بین رفته. در گزارشات مربوط به تلفات زلزله بم آمده بود که به دلیل رعایت‌نکردن حریم معابر و ریخت آوار در معابر، امکان خدمات‌رسانی به زلزله‌زدگان وجود نداشته‌ است. این به خاطر رعایت‌نکردن حریم ابنیه است. اسلام برای هر یک از عناصر شهری حریم تعریف کرده که قابل محاسبه است و ما از آن‌ها غافلیم.

این رعایت نکردن‌ها، بسیاری از ارتباطات ناسالم اجتماعی را شکل می‌دهند. آب ناودان یا برف و باران همسایه در حیاط همسایه یا جلوی در خانه همسایه می‌ریزد و موجب تنش‌های اجتماعی می‌شود. دادن مجوز هشت طبقه در یک کوچه شش متری یا ساخت‌و‌سازهایی که در معابر صورت می‌گیرند، رعایت حد کفاف و عدالت نیست. اگر قرار است ساخت‌و‌سازی در معابر صورت بگیرند، باید با رعایت حقوق اجتماعی و اعتدال در بنا باشد. نه اینکه یک ساختمان دو طبقه و یکی شش طبقه باشد و منظر زشتی را ایجاد کنند.

در قدیم این بدنه‌ها در ساختار شهرها رعایت می‌شد. ساختار قدیمی شهرهایی مثل تبریز و کاشان یک خط آسمان بسیار ساده و زیبا دارد. ناهموار و ناهمگون نیست در‌حالی‌که ما در شهرهای جدید این اعتدال بنایی را نمی‌بینیم.

شهر اسلامی انسان محور است

هدف اصلی در بلد طیبه اسلامی لقاء‌ا… است. همه مخلوقات حتی آن سنگ یا گیاه یا حیوان باید به خدا برسند. برای رسیدن به لقاءا… هم باید زمینه سعادت دنیوی را در ساختار شهر فراهم کنیم و هم سعادت اخروی. برای اینکه به حیات طیبه برسیم باید زیست مومنانه داشته باشیم. زیست مومنانه در شهر اسلامی تحقق پیدا می‌کند.

امام علی(ع) می‌فرمایند: از مواضع معصیت به دور باشید. این موضوع باید تحقق شهرسازی داشته باشد. یعنی جوری باید ساختار را طراحی کنیم که زمینه‌ فساد اجتماعی و رفتاری از بین برود و زیست مومنانه تحقق پیدا کند. زمانی مقام معظم رهبری فرمودند: جامعه اسلامی و شهر اسلامی، انسان محور است. بعضی از آقایان تخطئه کردند که یعنی چه که انسان محور است؟ درحالی‌که ایشان انسان محور را به معنای انسانی و اسلامی و توحیدی که عقلانیت محور و خدامحور است، گفته‌اند؛ انسانی که نمود و تجلی خداست و صفات کمالی الهی را نشان می‌دهد. این شهر اسلامی، شهر انسان محور است؛ شهر انسان محوری که انسانش انسان الهی و محل تجلی صفات الهی است. اگر چنین انسانی در شهر اسلامی زندگی کند، هدف غایی شهر اسلامی تربیت چنین انسانی باشد و ساختار آن شهر انسان را به آن سمت سوق بدهد، این شهر، شهر انسان محور است.

متخصصان معماری و شهرسازی آستین بالا بزنند

مطالعات معماری و شهرسازی اسلامی شامل سه مرحله اساسی است که اگر این سه مرحله صورت نگیرند، نمی‌توانیم ادعای معماری و شهرسازی اسلامی داشته باشیم. اولین حرف این است که باید بدانیم اسلام چه می‌گوید.

حرف‌های اسلام بدون تفسیر و تاویل و حاشیه در متون اصلی اسلام چیست. کتاب جامعی در زمینه فرهنگ دینی در حوزه معماری و شهرسازی نداریم. من در مورد مسکن دارم این کار را انجام می‌دهم. اما در مورد مسجد، اماکن تفریحی، ورزشی، خدماتی، بازار و… جای کار دارد.

ما باید متن دینی را آماده کرده و در اختیار متخصصان قرار دهیم. مرحله بعد استفاده از متون دینی برای شاخص‌سازی فنی است. شاخص‌هایی که ما از آن‌ها صحبت می‌کنیم، شاخص‌های دینی هستند و برای تبدیل به شاخص‌های فنی ممکن است به چند واسطه و احتیاج باشد. بعضی‌ها مثل حد کفاف محاسبه و بعضی‌ها به‌روز‌سازی می‌خواهند.

شاخص‌های متنی باید به شاخص‌های فنی تبدیل شوند. یعنی شاخص‌های ضابطه‌ای معماری شهرسازی. مرحله بعد طراحی نمونه‌های اسلامی است. الان نرم‌افزار اتوکد تیپ‌های مختلفی برای کپی کردن دارد.

ما نمونه‌های اسلامی را براساس این مولفه‌ها باید در نرم‌افزارهای معماری ایجاد کنیم. به گونه‌ای که وقتی طراح آن را باز می‌کند با الگوهایی مختلفی به تفکیک کالبدهای مختلف و اقتضائات مکانی، زمانی، اقلیمی و…. مواجه شود. بنابراین شاخص‌هایی که ما مطرح کردیم قدم اول است. قدم دوم بحث‌های فنی ضابطه‌ای است. قدم سوم طراحی و عملیاتی‌سازی و قدم چهارم هم اجراست.

جای «وسایل‌الشیعه» معماری و شهرسازی خالی است

در حوزه معماری و شهرسازی اسلامی دو نوع مطالعه وجود دارد: یکی مطالعه متون اسلام و یکی مطالعه تاریخی. من در همه مباحثم از موارد تاریخی مثال آورده‌ام، ولی اصلا نظرم معطوف به مطالعات تاریخی نیست. مطالعات تاریخی را مستشرقین بسیار قوی‌تر از ما و غالبا مغرضانه انجام داده‌اند. آثار آرتور پوپو هسفلد و دیگران را ببینید.

با اینکه حقایق معماری اسلامی را ننوشته‌اند، اما در مورد تاریخ ابنیه خیلی کار کرده‌اند. اما از نظر مطالعه متون اسلامی هیچ کاری انجام نشده‌ است. طلاب حوزه و اساتید دانشگاه باید دست به دست هم بدهند و وسایل‌الشیعه معماری و شهرسازی را بنویسند که جای آن خالی است. یک مهندس معماری و شهرسازی اکنون هیچ خبری از روایت اسلامی ندارد. اطلاعات چندانی از آیات قرآن ندارد. در حالی‌که نزدیک به ۱۰۰‌آیه درباره معماری و شهرسازی در قرآن به صورت مستقیم و غیرمستقیم داریم.

به اصول فقه جدیدی در معماری شهرسازی نیاز داریم

دررابطه با روش استخراج متون دینی در مقدمه کتاب‌های شاخص‌های معماری و شهرسازی و معماری شهرسازی مطلوب اسلامی توضیح داده‌ام. برای اولین بار در این کتاب بحث اصول فقه معماری و شهرسازی را بیان کرده‌ام. الان درس خارج‌هایی در قم به نام درس خارج معماری اسلامی هست، منتها با مبانی اصول فقه رسمی یعنی با نگرش فقه جواهری است.

به نظر من فقه جواهری نمی‌تواند فقه معماری و شهرسازی را به ما ارائه دهد. اصول فقه آخوند خراسانی و شیخ انصاری هم نمی‌توانند این کار را بکنند. ناچاریم که یک ساختار جدید در اصول فقه ارائه دهیم.

مقدمات آن را من تحت عنوان درآمدی بر مسائل و مباحث اصول فقه معماری و شهرسازی تعریف کرده و به عنوان پایان‌نامه داریم روی آن کار می‌کنیم. این روش جدید استنباطی است که با آن از بعضی تضادهای موجود خارج می‌شویم.

آیا طراحی مدینه، کاری نو بود یا اینکه پیامبر از طراحی مکه یا جاهای دیگر الگوبرداری کردند؟

پیامبر در مدینه با یک ساختار ناهمگون قبایلی و عشایری مواجه شد و این ساختار ناهمگون را به یک ساختار شهری تبدیل کرد. مسجد مدینه را براساس الگویی که خودش طراحی کرد. ساخت و نمونه قبلی در مکه وجود نداشت. پیامبر ساختار جدیدی ارائه و به عنوان حاکم اسلامی الگودهی کرد. ایشان حتی با طراحی‌های پسرعموها و عموهایش مخالفت کرد. این‌ها همه در تاریخ ذکر شده.

در روایات داریم که محل زندگی اجنه در ارتفاع خاصی از سطح زمین است. این مسئله و اثراتش را چطور می‌توانیم در معماری ساختارهای شهری مد نظر قرار دهیم؟

جن از نظر مفهوم لغوی به مفهوم پوشیده است و در زندگی ما وجود خارجی ندارد. چون حقیقتش بر ما پوشیده است می‌گوییم جن. اصلا ارتباطی به زندگی ما ندارد چون در عالم ما زندگی نمی‌کند. عالمش جداست. وجودی است که فیزیولوژی او از فیزیولوژی انسان جداست و محل زیستش هم از محل زیست انسان جداست.

البته در بعضی موارد تداخلی بین زیست جن و زیست انسانی پدید می‌آید. مثلا وقتی آب داغ را روی زمین می‌ریزیم. یا در بعضی موارد که فردی جن‌زده می‌شود. یا اینکه روایت داریم وقتی ارتفاع بنا در فضای داخلی، بیشتر از هفت ذراع که مساوی حدود ۳.۵ متر است باشد، حتما در آن ارتفاع آیت‌الکرسی بنویسید چون آنجا محل سکونت جن قرار می‌گیرد.

در بعضی روایات به اسما الهی، آیات قرآن یا نگهداری کبوتر هم در این ارتفاع برای اینکه محل سکونت جن قرار نگیرد، اشاره‌ کرده‌‌اند. این کار را شیخ بهایی با سوره دهر در مسجد پایین سر حضرت معصومه(ع) که معروف به مسجد شاه است، انجام داد. این موضوع تضادی با تراکم طبقات ندارد.

محوریت گفتمان‌سازی در موضوع ساختار شهر اسلامی از کدام جامعه مخاطب شروع می‌شود؟ آیا بهتر نیست این مسئله از دوران کودکی و در سطوح ابتدایی آموزشی فرهنگ‌سازی شود؟

در اینجا تمام لایه‌های اجتماعی شامل کودکان، دوچرخه‌سواران، عزاداران در خیابان، ورزش‌های همگانی، پیرمرد و پیرزن‌ها، معلولان و‌… جامعه هدف ما هستند. نمی‌خواهیم صحبت از آموزش معماری و شهرسازی کنیم. می‌خواهیم بگوییم این شهری که متولیان ما می‌خواهند احداث کنند و قرار است نیاز همه لایه‌ها را برطرف کند، چه مولفه‌هایی باید داشته باشد.

مدیران اغلب از فضاهای دانشگاهی می‌آیند. آیا نباید تمرکزی در فضاهای دانشگاهی و نخبگانی در قالب دروس و دوره‌های مصوب باشد تا آن انحصار مدیرانی که با نگاه‌های توسعه‌گرا و یک‌طرفه به حوزه مدیریت ساختارهای شهری می‌آیند، شکسته شود؟

من به همه عزیزانی که در دانشگاه تدریس دارند، این توصیه را می‌کنم که سعی کنید مبانی نظری معماری درس بدهید. چون ایده‌ها و اندیشه‌های دانشجو در آنجا شکل می‌گیرد. به جای اینکه اساتیدی با افکار و اندیشه‌های غیراسلامی مبانی نظری را در ذهن دانشجو شکل بدهند، شما دغدغه‌مندها و متدینین، مبانی نظری اسلامی را شکل دهید. مدیر گروه در دانشگاه به من گفت دو واحد معماری اسلامی برای شما دارم. این دیگر کار شما است.

گفتم: نه از قضا کار من این نیست. چون من مجبورم مبانی نظری راکه آن استادها در ذهن دانشجو چپانده‌اند، دربیاورم که در نمی‌آید چون اذهان آن‌ها با آرا و عقاید پوپر و… شکل گرفته و سراغ معماری شهرسازی مطلوب اسلامی نمی‌آیند.

منبع: شهرآرا آنلاین

]]>
http://motalebe.com/%d8%ad%d8%aa%db%8c-%d8%b3%d8%a7%db%8c%d9%87-%d9%88-%d8%a2%d9%81%d8%aa%d8%a7%d8%a8-%d8%b1%d8%a7-%d9%87%d9%85-%d9%81%d8%b1%d9%88%d8%ae%d8%aa%db%8c%d9%85/feed/ 0
پاسخ گویی دقیق برمبنای بندهای اقتصاد مقاومتی http://motalebe.com/%d9%be%d8%a7%d8%b3%d8%ae%e2%80%8a%da%af%d9%88%db%8c%db%8c-%d8%af%d9%82%db%8c%d9%82-%d8%a8%d8%b1%d9%85%d8%a8%d9%86%d8%a7%db%8c-%d8%a8%d9%86%d8%af%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af/ http://motalebe.com/%d9%be%d8%a7%d8%b3%d8%ae%e2%80%8a%da%af%d9%88%db%8c%db%8c-%d8%af%d9%82%db%8c%d9%82-%d8%a8%d8%b1%d9%85%d8%a8%d9%86%d8%a7%db%8c-%d8%a8%d9%86%d8%af%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af/#comments Mon, 12 Sep 2016 04:14:32 +0000 http://motalebe.com/?p=911 چهار نماینده مشهد در مجلس شورای اسلامی بر ضرورت مطالبه مردمی برای تحقق اقتصاد مقاومتی در دولت تاکید کردند.

در این نشست که شنبه مورخ ۹۵/۶/۲۰ در حسینیه قرآن و عترت برگزار شد حجت‌الاسلام محمدحسین حسین‌زاده‌بحرینی در جلسه پرسش‌وپاسخ مردمی در حوزه اجرای اقتصاد مقاومتی در کشور اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی ایده‌ای بود که رهبر معظم انقلاب چند سال پیش در یک جمع دانشجویی آن را مطرح کردند و با ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی عملیاتی شد و ازآن‌پس مردم و نخبگان برای ارزیابی عملکرد مسئولان، شاخص‌های روشنی دریافت کردند. وی افزود: امروز اگر هر مسئولی ادعا می‌کند در حوزه اقتصاد مقاومتی کاری انجام داده، باید دقیقا بگوید مطابق کدام بند از سیاست‌های ابلاغی رهبری عمل کرده است. بحرینی تصریح کرد: درحال‌حاضر زمان سخنرانی و تبیین موضوع تمام ‌شده و باید وارد میدان عمل شویم و دراین‌راستا کمیسیون اقتصادی مجلس تلاش می‌کند تا روی مولفه‌های اقتصاد مقاومتی تاکید کند که یکی از مهم‌ترین بخش‌ها، اصلاح نظام بانکی است و تا بانک‌ها اصلاح نشود، صحبت از اقتصاد مقاومتی تنها تعارف است.
مشهد، شهرداری به قوت آقای مرتضوی به خود ندیده است
بحرینی در ادامه به اقدامات مدیریت شهری در دوره جدید اشاره و تصریح کرد: تا‌به‌حال، مشهد، شهرداری به قوت آقای مرتضوی به خود ندیده است. این را بینی و بین‌ا… عرض می‌کنم؛ اما درحال‌حاضر در وزارت کشور برنامه مشخصی دارند که برای ایشان از طریق کمیته تخلفات وزارت کشور پرونده‌سازی کنند و در‌صورت امکان، عزل یا حداقل اذیت کنند.
وی گفت: باید برای انتخابات شوراها کاری کنیم که شورایی انتخاب شود که مرتضوی یا کسی شبیه ایشان را انتخاب کنند. وی اظهار کرد: درمورد قراردادهای نفتی ما از مجلس قبل پیگیری را شروع کردیم و با تعدادی از دوستان جلساتی داشتیم. رهبری هم کمیته‌ای تعیین و این کمیته نیز ١۶ بند اصلاحی را مشخص کردند و ان‌شاءا… این امر ختم‌به‌خیر خواهد شد.وی درخصوص استیضاح وزیر آموزش‌و‌پرورش نیز بیان کرد: بنده مخالف این موضوع بودم؛ چون جایگزین ایشان احتمالا آقای نجفی هستند و آقای فانی، وزیر ضعیفی است؛ اما از فرد جایگزین بی‌آزارتر است. عضو کمیسون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه به معاهده «اف‌ای‌تی‌اف» اشاه کرد و گفت: در مرکز پژوهش‌های مجلس با کارشناسان مختلفی از نهادهای وزارت اطلاعات و سپاه جلساتی داشتیم که قرار است تذکری هم به شخص آقای رئیس‌جمهور بدهیم. بحرینی با اشاره به نظر امام‌جمعه مشهد درخصوص برگزاری کنسرت در این شهر، گفت: درمورد موضوع کنسرت موضع آیت‌ا… علم‌الهدی موضع کاملا قابل‌دفاعی است و به نظر ما نیز برگزاری کنسرت در مشهد هم به ضرر این شهر و هم به ضرر کشور است؛ حتی ما شیراز را هم حرم اهل‌بیت(ع) می‌دانیم.توجه به موضوعات اقتصاد مقاومتی در عرصه فرهنگی
حجت‌الاسلام نصرا… پژمانفر، دیگرنماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه گفت: حوزه فعالیت من در مجلس، فرهنگی است؛ اما در همین عرصه نیز به اقتصاد مقاومتی توجه کرده‌ایم .وی افزود: به‌عنوان‌مثال متوجه شدیم در صنعت تولید کاغذ رکود وجود دارد، زیرا امکان رقابت با خارج نبود و کارخانه‌های این صنعت یا تعطیل شده بودند یا درحال تعطیلی بودند و برای حل مشکل دوره موقتی تعیین شد تا تولیدکنندگان کاغذ خود را به کیفیت مدنظر برسانند و از طرف دیگر آموزش‌وپرورش را متقاعد کردیم از کاغذ‌های داخلی برای تولید کتاب‌های مدارس استفاده کند.

ایجاد بیمه اجتماعی همگانی
امیرحسین قاضی‌زاده، دیگرنماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این نشست به اقدامات صورت‌گرفته در حوزه تحقق اقتصاد مقاومتی در مجلس اشاره کرد و افزود: با رؤسای کمیسیون‌هایی که بیشتر با اقتصاد درگیر بوده‌اند، جلساتی گذاشته شده تا به موضوعات اقتصاد مقاومتی توجه ویژه‌ای شود.عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در کمیسیون بهداشت و درمان نیز به اقتصاد مقاومتی توجه می‌شود تا تغییرات اقتصادی روی زندگی مردم تاثیر نگذارد و دراین‌راستا فراگیر‌کردن بیمه‌های همگانی درمانی و اجتماعی در دستورکار قرار دارد.
قاضی‌زاده بیان کرد: به‌دنبال این هستیم تا مانند بیمه سلامت که اجباری شده است، همه کودکان کشور در هنگام تولد کد ویژه‌ای دریافت کنند تا خدمات اجتماعی را دریافت نمایند؛ همچنین تلاش می‌کنیم تا کسانی که رکود و تورم بیشترین تاثیر را روی آن‌ها می‌گذارد، مورد حمایت ویژه قرار گیرند.

دولت موفق به اجرای اقتصاد مقاومتی نمی‌شود
جواد کریمی‌قدوسی، دیگرنماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه بیان کرد: نظر من این است که دولت موفق نمی‌شود گره از کار اقتصاد ملت باز کند؛ زیرا دولتی که امروز دروازه نفوذ به کشور شده و از نیروهای داخلی شکایت می‌کند، نمی‌تواند کار به جایی ببرد.وی افزود: تا هنگامی که جاسوس آمریکایی، خبرنگار معرفی می‌شود و برخی مدیران ارشد در وزارت نفت، وزارت امورخارجه و اقتصاد دارای تابعیت‌های دوگانه هستند، راه به جایی نخواهیم برد.وی اظهار کرد: محور اقتصاد مقاومتی نفت‌وگاز است و اگر به‌درستی این بخش مدیریت شود، بیکاری در کشور حل می‌شود؛ با‌وجوداین، وزیر نفت در جلسه اعلام کرد باید از کمک خارجی‌ها در استخراج نفت استفاده کنیم، درحالی‌که چندین سال بدون کمک خارجی‌ها مشغول استخراج نفت بودیم و مشکلی هم وجود نداشت.وی در ادامه با اشاره به سفر هیئت‌های اقتصادی اروپایی به ایران پس از امضای توافق هسته‌ای بین ایران و کشورهای ١+۵ گفت: بیش از ١٠٠ هیئت اقتصادی بعد از برجام به ایران آمدند و تمام نیازهای ما را متوجه شده و بعد همه آن‌ها را تحویل آمریکا دادند و مقامات ارشد آمریکایی نشسته‌اند و براساس این داده‌ها می‌گویند کدام قراردادها بسته شود و کدام قراردادها بسته نشود.
کریمی‌قدوسی تصریح کرد: در حوزه اقتصاد مقاومتی ٨ سال از وزیر اقتصاد انتقاد کردیم که مشکلات میزان و پدیده از آن جمله بود که باید به کمیسیون امنیت ملی بیایند و جواب بدهند.
نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در ادامه به حوزه قاچاق کالا در کشور اشاره و تاکید کرد: چرا رئیس‌جمهور تاکنون حتی یک نفر را در حوزه قاچاق کالا برکنار نکرده است؟ درحالی‌که تمام اطلاعات باندهای قاچاق مشخص و دراختیار وزارت اطلاعات است و اگر با آن‌ها برخورد شود، حداقل ٢میلیون و ۵٠٠هزار نفر از بیکاران کشور مشغول‌به‌کار خواهند شد.

منبع: شهرآرا آنلاین
]]>
http://motalebe.com/%d9%be%d8%a7%d8%b3%d8%ae%e2%80%8a%da%af%d9%88%db%8c%db%8c-%d8%af%d9%82%db%8c%d9%82-%d8%a8%d8%b1%d9%85%d8%a8%d9%86%d8%a7%db%8c-%d8%a8%d9%86%d8%af%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af/feed/ 0
همه نکات حقوقی که باید درباره FATF بدانیم http://motalebe.com/%d9%87%d9%85%d9%87-%d9%86%da%a9%d8%a7%d8%aa-%d8%ad%d9%82%d9%88%d9%82%db%8c-%da%a9%d9%87-%d8%a8%d8%a7%db%8c%d8%af-%d8%af%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d9%87-%db%8c-fatf-%d8%a8%d8%af%d8%a7%d9%86%db%8c%d9%85/ http://motalebe.com/%d9%87%d9%85%d9%87-%d9%86%da%a9%d8%a7%d8%aa-%d8%ad%d9%82%d9%88%d9%82%db%8c-%da%a9%d9%87-%d8%a8%d8%a7%db%8c%d8%af-%d8%af%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d9%87-%db%8c-fatf-%d8%a8%d8%af%d8%a7%d9%86%db%8c%d9%85/#comments Sun, 11 Sep 2016 19:52:49 +0000 http://motalebe.com/?p=907 یادداشت/ علی جعفری

با اجرای این بند از «برنامه اقدام» دولت یازدهم و وزارت امور خارجه، با صدور چک سفید امضا، جمهوری اسلامی ایران را تا زمان نامشخص به اجرای قطعنامه هایی با ابعاد نامشخص متعهد کرده اند. به عنوان مثال اگر در قطعنامه های بعدی وزارتخانه ها یا نهادهای نظامی ما به موجب قطعنامه ی شورای امنیت متهم به همکاری با تروریست شوند، جمهوری اسلامی مکلف است قطعنامه مورد نظر را اجرا و نهادهای داخلی خود را تحریم کند.

پس از حدود یک دهه مذاکره و اقدامات اعتمادساز، دولت تدبیر و امید در ۲۵خرداد ماه سال جاری ضمن توافق محرمانه پذیرفت توصیه های ۴۰گانه ی «گروه ویژه ی اقدام مالی FATF» و یک «برنامه اقدام Action Plan» که حاوی دستورالعمل زمان بندی شده جهت اجرای توصیه های FATF است را اجرا کند.   FATFنیز ۴ تیرماه طی بیانیه ای در بوسان کره جنوبی اعلام کرد به مدت ۱۲ ماه ایران را از لیست کشورهایی که باید علیه آنها اقدام متقابل انجام بگیرد تعلیق می کند. اما همزمان در همان بیانیه ایران را به عنوان کشور غیرهمکار و پرریسک معرفی کرد  و خواستار اعمال دستورالعمل EDD علیه ایران شد.

مسئولین دولت و وزارت امور خارجه و اقتصاد بیش از یکسال به طور محرمانه با FATF مذاکره می کردند و تا زمانی که FATF در نشست بوسان کره جنوبی، بیانیه ای درباره توافق با ایران منتشر نکرده بود، موضوع به طور محرمانه از سوی دولت پیگیری می‌شد. به طوری که مراجع قانونی و نظارتی همانند مجلس شورای اسلامی و حتی شورای عالی امنیت ملی از این موضوع با خبر نبودند.

۱- در ۲۱ خرداد ۱۳۹۵ «گروه ویژه اقدام مالی» طی نامه ای به علی طیب نیا، از ایران می خواهد تا بطور کامل، در سطح بالای سیاسی، به اجرای کامل توصیه نامه ها و «برنامه اقدام» پیشنهادی FATF تعهد دهد.

وزیراقتصاد به نمایندگی از دولت، در ۲۵ خرداد ۹۵ (و علی رغم تاکید قانون اساسی که هرگونه توافق با مرجع خارجی که سبب تعهد برای کشور می‌شود را نیازمند تصویب مجلس شورای اسلامی می داند)، جمهوری اسلامی ایران را به اجرای «برنامه اقدام» متعهد می کند.

در مقابل FATF تنها از تعهد ایران در اجرای برنامه اقدام تشکر می کند و حتی ایران را از لیست کشورهای غیرهمکار خارج نمی کند.

FATF  در بیانیه ژوئن ۲۰۱۶ این سازمان، در برابر تعهد مشخص و کامل دولت به اجرای تمامی توصیه های «گروه ویژه اقدام مالی» و همچنین اجرای کامل «برنامه اقدام»،  به صورت مبهم اعلام می کند که صرفا «در صورت اجرای برنامه اقدام، گام بعدی را بررسی خواهد کرد»!

از مکاتبات منتشر شده میان دولت ایران و FATF متوجه می شویم، که این بار نیز همچون برجام با یک «برنامه اقدام» جدید Action Plan مواجه هستیم، که در مورد جزئیات آن هیچ اطلاع رسانی‌ توسط دولت یا بانک مرکزی صورت نگرفته است.

۲- در «برنامه ی اقدام» توافق شده میان ایران و FATF ؛ جمهوری اسلامی ایران متعهد به تغییر قانون «مبارزه با تامین مالی تروریسم» مصوب ۱۳/۱۰/۱۳۹۴ مجلس شورای اسلامی شده است.

بر این اساس جمهوری اسلامی ایران باید تا ژانویه ۲۰۱۸ تبصره ۲ ماده ی ۱ قانون«تامین منابع مالی تروریست» را حذف کند. این تعهد در حالی صورت گرفته که تا کنون طبق قانون مذکور، ایران «ملت ها، گروه ها و سازمانهای آزادیبخش که علیه اشغال، استعمار و نژاد پرستی مباره می کنند» را تروریست و مجرم نمی دانست. اما با تعهدی که دولت یازدهم در «برنامه ی اقدام» داده است، عملا گروه های آزادیبخش مانند گروه های مقاومت فلسطینی و حزب الله لبنان که علیه اشغال و استعمار مباره می کنند، تروریستی شناخته خواهند شد و جمهوری اسلامی ایران نمی تواند با آنها همکاری داشته باشد.

طبق بند [i]16اصل ۳و اصول[ii]152و [iii]154 قانون اساسی، «جمهوری اسلامی ایران موظف است  از مبارزه ی حق طلبانه ی مستضعفین در برابر مستکبرین حمایت کند » و هر تعهدی که مانع کمک، همکاری و حمایت جمهوری اسلامی ایران از گروه های مقاومت و آزادیبخش شود بر خلاف قانون اساسی خواهد بود .

از طرف دیگر تغییر و اصلاح قوانین از اختیارات قوه ی مقننه است و قوه مجریه صرفا در قالب لوایح می تواند پیشنهاد اصلاح قوانین را به مجلس ارائه کند،  تعهد دولت آقای روحانی به حذف و اصلاح قانون «مبارزه با تامین مالی تروریسم» بدون اجازه مجلس بر خلاف اصل [iv]58 قانون اساسی است.

۳- در بخشی دیگر از «برنامه اقدام» توافق شده، دولت پذیرفته است تا ژوئن ۲۰۱۸ قطعنامه ۱۲۶۷ و قطعنامه های بعد از آن را  را  اجرا کند. یعنی جمهوری اسلامی ایران از تاریخ توافق، ملزم است قطعنامه هایی را بپذیرد و اجرا کند که از مواد و محتوای آنها اطلاعی ندارد و ممکن است با شرع، قانون اساسی، قوانین عادی و امنیت ملی مطابقت نداشته باشد.

موضوع قطعنامه ی ۱۲۶۷ که در سال ۱۹۹۹ توسط شورای امنیت صادر شد مبارزه با تروریست است و پس از آن تا سال۲۰۰۵ قطعنامه های ۱۹۹۹، ۱۳۳۳، ۱۳۶۳، ۱۳۷۳، ۱۳۹۰، ۱۴۵۲، ۱۴۵۵، ۱۵۲۶، و ۱۵۶۶ در همین موضوع صادر شده است. همچنین از ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۶قطعنامه های دیگری نیز صادر شده که ایران متعهد به اجرای آنها خواهد بود.

با اجرای این بند از «برنامه اقدام» دولت یازدهم  و وزارت امور خارجه، با صدور چک سفید امضا، جمهوری اسلامی ایران را تا زمان نامشخص به اجرای قطعنامه هایی با ابعاد نامشخص متعهد کرده اند. به عنوان مثال اگر در قطعنامه های بعدی وزارتخانه ها یا نهادهای نظامی ما به موجب قطعنامه ی شورای امنیت متهم به همکاری با تروریست شوند، جمهوری اسلامی مکلف است قطعنامه مورد نظر را اجرا و نهادهای داخلی خود را تحریم کند.

پذیرفتن قطعنامه های مجهول و تعهد به اجرای بی قید و شرط توصیه های بیگانگان، که ممکن است مغایر با شرع و قانون اساسی و همچنین موجب نفوذ و سلطه بیگانگان گردد، برخلاف اصل ۱۵۳قانون اساسی است که می گوید:« هر گونه قرار داد که موجب سلطه بیگانه بر منابع طبیعی و اقتصادی، فرهنگ، ارتش و دیگر شؤون کشور گردد ممنوع است».

۴- بر اساس توصیه شماره ی ۶ و ۳۶ FATF جمهوری اسلامی ایران باید کنوانسیون وین، کنوانسیون پالرمو، کنوانسیون مبارزه با فساد سازمان ملل متحد (کنوانسیون مریدا) و کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم را به طور کامل تصویب و اجرا کند.

1

تعهد به پذیرش کنوانسیون های فوق در حالی صورت گرفته که پیوستن به کنوانسیون های بین المللی به جهت اثرات حقوقی و امنیتی بالا، حتما باید تحت نظارت نهادهای قانونی و با هماهنگی وزارت خانه ها و نهادهای مسئول و با تصویب مجلس شورای اسلامی صورت بگیرد. دولت در حالی مکلف شده تا می ۲۰۱۷ کنوانسوین های پالرمو و تامین مالی تروریسم را امضا، تصویب و اجرا کند که هنوز محتوا و مواد این کنوانسیون ها بررسی نشده است.

تعهد به پذیرش کنوانسیون های بین المللی بر اساس توصیه ی ۶ و ۳۶ و همچنین تعهد به پذیرش کنوانسوین های «پالرمو» و «تامین مالی تروریسم» بر اساس «برنامه اقدام» بدون تصویب مجلس شورای اسلامی، نقض اصول [v]77 و[vi] 125 قانون اساسی است

۵- اصل ۷۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بیان می‌دارد: «عهدنامه، مقاوله نامه، قراردادها و موافقتنامه‌های بین‌المللی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد» و همچنین طبق اصل ۱۲۵ قانون اساسی «امضای عهدنامه‌ها، مقاوله نامه‌ها، موافقت‌نامه‌ها و قراردادهای دولت ایران با سایر دولت‌ها و همچنین امضای پیمان‌های مربوط به اتحادیه‌های بین‌المللی پس از تصویب مجلس شورای اسلامی با رئیس جمهور یا نماینده قانونی اوست».

طبق دکترین و رویه قضایی بین‌المللی برای اینکه متنی را مشمول عنوان «موافقت‌نامه بین‌المللی» و عناوین مشابه بدانیم، عنوان آن متن ملاک نیست، بلکه باید به محتوای آن نگریست و محتوا را معیار و ملاک دانست. واژه‌ها یا اصطلاحات حقوقی مختلفی مانند: عهدنامه، کنوانسیون، پیمان، اساسنامه، موافقت‌نامه، تفاهم نامه، پروتکل، توافق تکمیلی، قرار موقت، اعلامیه، تبادل یادداشت، منشور و غیره وجود دارد که همگی می‌تواند بدون کوچکترین تفاوتی برای عمل حقوقی خاصی به کار رود و از اعتبار همانندی برخوردار باشد. از این رو تمامی موارد فوق، در حد محتوای آنها، تعهد آور است و احکام یکسانی بر روند تصویب آنها حاکم است.

از این اشاره مختصر این استفاده را می‌توان نمود که هر چند در اصول ۷۷و۱۲۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ذکری از همه اقسام توافقنامه‌ها نیامده، ولی به ماهیت آنها توجه شده و هرگونه تعهد بین‌المللی که به هر عنوانی کشور ایران را متعهد نماید، مشمول این اصول قرار داده شده است که باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.

همچنین از بررسی مشروح مذاکرات مجلس بررسی نهایی قانون اساسی مشخص می‌گردد که نمایندگان مجلس بررسی نهایی قانون اساسی به علت سوابق ناخوشایند تاریخی، نسبت به این مسأله توجه داشته­ و سعی کرده‌اند با آوردن کلماتی مترادف همچون عهدنامه، مقاولنامه، قرارداد و موافقت‌نامه بین‌المللی، در اصول ۷۷ و ۱۲۵ هرگونه توافق دولت با مرجع خارجی که سبب تعهد برای جمهوری اسلامی می‌شود را نیازمند تأیید نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار دهند. شدت این نگرانی تا حدی است که حتی پیشنهاد لزوم اخذ مجوز از مجلس برای ورود به مذاکره‌ی منتهی به قرارداد هم داده می‌شود، لیکن در نهایت، متن مصوب، وافی به مقصود دانسته می‌شود.

بنابر آنچه که گفته شد، توافق میان ایران و FATF، به ‌دلیل تعهداتی که در آن برای ایران ایجاد شده است، فارغ از شکل ایجاد تعهد و هر عنوانی که به آن توافق و تعهد داده شود، سندی است که مشمول اصل ۷۷قانون اساسی بوده و در نتیجه نیازمند تصویب مجلس شورای اسلامی می‌باشد. بنابراین حتی اگر پذیرش این توافق و تعهد به اجرای توصیه ها و «برنامه ی اقدام» در قالب ارسال نامه ی پذیرش تعهد باشد، باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.

۶- مهمتر از مباحث فنی و حقوقی، بدعت غلطی است که در طول سه سال گذشته منجر به تحمیل خسارت بارترین توافقات بین المللی به کشور شده است. دولت یازدهم بر خلاف اصول ۷۷ و ۱۲۵  قانون اساسی به جای اینکه قراردادها و توافقات بین المللی را به تصویب مجلس برساند، ابتدا اقدام به توافق می کند و سپس با قراردادن کشور در یک بن بست حقوقی، نهادهای رسمی را مجبور به پذیرش آنها می کند.

وزارت خاجه ی آقای ظریف و دولت آقای روحانی در سه سال گذشته با همین روش و دور زدن مجلس شورای اسلامی و نقض قانون اساسی، زیان بار ترین توافقات را به کشور تحمیل کردند و هم اکنون نیز به دنبال توافق دیگری به نام FATF هستند.

در پایان لازم است این جمله آقای روحانی را به خودشان متذکر شویم که گفتند: « ما مجلس شورای اسلامی داریم، هر کسی صبح بلند شد و یک تریبونی یافت که نمی تواند قانونگذاری کند. وزیر ما هم باید تابع قانون باشد. اگر قانونی می خواهد، وضع شود نمایندگان در مجلس شورای اسلامی تصویب می کنند و آن را شورای نگهبان تایید می کند و پس از آن ابلاغ و عملیاتی می شود اما قبل از سیر قانونی، بی قانونی خوب نیست. در کلمات امام خمینی(ره) نگاه کنید، دهها و صدها بار تاکید شده که حکومت اسلامی حکومت قانون است.اگر قانون مورد بی احترامی قرار گیرد سنگ روی سنگ بند نمی شود» با همین استدلال هرکسی که صبح بلند شد و تریبونی یافت، نمی تواند توافق بین المللی انجام دهد.

******

[i] – تنظیم‏ سیاست‏ خارجی‏ کشور بر اساس‏ معیارهای‏ اسلام‏، تعهد برادرانه‏ نسبت‏ به‏ همه‏ مسلمانان‏ و حمایت‏ بی‏ دریغ از مستضعفان‏ جهان.

[ii] – اصل‏ یکصد و پنجاه و دوم: سیاست‏ خارجی‏ جمهوری‏ اسلامی‏ ایران‏ بر اساس‏ نفی‏ هرگونه‏ سلطه‏ جویی‏ و سلطه‏ پذیری‏، حفظ استقلال‏ همه‏ جانبه‏ و تمامیت‏ ارضی‏کشور، دفاع‏ از حقوق‏ همه‏ مسلمانان‏ و عدم‏ تعهد در برابر قدرت‏ های‏ سلطه‏ گر و روابط صلح‏ آمیز متقابل‏ با دول‏ غیر محارب‏ استوار است‏.

[iii] – اصل‏ یکصد و پنجاه و چهارم: جمهوری‏ اسلامی‏ ایران‏ سعادت‏ انسان‏ در کل‏ جامعه‏بشری‏ را آرمان‏ خود می‏ داند و استقلال‏ و آزادی‏ و حکومت‏ حق‏ و عدل‏ را حق‏همه‏ مردم‏ جهان‏ می‏ شناسد. بنا بر این‏ در عین‏ خودداری‏ کامل‏ از هر گونه‏دخالت‏ در امور داخلی‏ ملتهای‏ دیگر، از مبارزه‏ حق‏ طلبانه‏ مستضعفین‏ در برابرمستکبرین‏ در هر نقطه‏ از جهان‏ حمایت‏ می‏ کند.

[iv] – اصل‏ پنجاه و هشتم: اعمال‏ قوه‏ مقننه‏ از طریق‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ است‏ که‏ ازنمایندگان‏ منتخب‏ مردم‏ تشکیل‏ می‏ شود و مصوبات‏ آن‏ پس‏ از طی‏ مراحلی‏ که‏ دراصول‏ بعد می‏ آید برای‏ اجرا به‏ قوه‏ مجریه‏ و قضائیه‏ ابلاغ‏ می‏ گردد.

[v] – اصل‏ هفتاد و هفتم: عهدنامه‏ ها، مقاوله‏ نامه‏ ها، قراردادها و مؤافقت‏ نامه‏ های‏ بین‏ المللی‏ باید به‏ تصویب‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ برسد.

[vi] – اصل یکصد و بیست و پنجم: امضای‏ عهدنامه‏ ها، مقاوله‏ نامه‏ ها، موافقت‏ نامه‏ ها و قراردادهای‏ دولت‏ ایران‏ با سایر دولتها و همچنین‏ امضای‏ پیمان‏ های‏ مربوط به‏ اتحادیه‏ های‏ بین‏ المللی‏ پس‏ از تصویب‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ با رئیس‏ جمهور یا نماینده‏ قانونی‏ او است‏.

منبع: جنبش عدالتخواه دانشجویی

]]>
http://motalebe.com/%d9%87%d9%85%d9%87-%d9%86%da%a9%d8%a7%d8%aa-%d8%ad%d9%82%d9%88%d9%82%db%8c-%da%a9%d9%87-%d8%a8%d8%a7%db%8c%d8%af-%d8%af%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d9%87-%db%8c-fatf-%d8%a8%d8%af%d8%a7%d9%86%db%8c%d9%85/feed/ 0
خودتحریمی به قراردادهای نفتی رسید! http://motalebe.com/%d8%ae%d9%88%d8%af%d8%aa%d8%ad%d8%b1%db%8c%d9%85%db%8c-%d8%a8%d9%87-%d9%82%d8%b1%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%af%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%86%d9%81%d8%aa%db%8c-%d8%b1%d8%b3%db%8c%d8%af/ http://motalebe.com/%d8%ae%d9%88%d8%af%d8%aa%d8%ad%d8%b1%db%8c%d9%85%db%8c-%d8%a8%d9%87-%d9%82%d8%b1%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%af%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%86%d9%81%d8%aa%db%8c-%d8%b1%d8%b3%db%8c%d8%af/#comments Sun, 11 Sep 2016 19:48:48 +0000 http://motalebe.com/?p=903 خودتحریمی به قراردادهای نفتی رسید؛

 

این‌بار با مصوبه دولت!

دولت ایران، عقد قرارداد با افراد و شرکت‌های داخلی تحریم‌شده توسط آمریکا را ممنوع کرد!

photo_2016-09-12_00-15-52

منبع: مشرق

]]>
http://motalebe.com/%d8%ae%d9%88%d8%af%d8%aa%d8%ad%d8%b1%db%8c%d9%85%db%8c-%d8%a8%d9%87-%d9%82%d8%b1%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%af%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%86%d9%81%d8%aa%db%8c-%d8%b1%d8%b3%db%8c%d8%af/feed/ 0
نهاد‌های انقلابی؛ ترجمه زمینی اندیشه‌های آسمانی امام http://motalebe.com/%d9%86%d9%87%d8%a7%d8%af%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%86%d9%82%d9%84%d8%a7%d8%a8%db%8c%d8%9b-%d8%aa%d8%b1%d8%ac%d9%85%d9%87-%d8%b2%d9%85%db%8c%d9%86%db%8c-%d8%a7%d9%86%d8%af%db%8c%d8%b4%d9%87/ http://motalebe.com/%d9%86%d9%87%d8%a7%d8%af%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%86%d9%82%d9%84%d8%a7%d8%a8%db%8c%d8%9b-%d8%aa%d8%b1%d8%ac%d9%85%d9%87-%d8%b2%d9%85%db%8c%d9%86%db%8c-%d8%a7%d9%86%d8%af%db%8c%d8%b4%d9%87/#comments Sun, 11 Sep 2016 19:42:59 +0000 http://motalebe.com/?p=900 نهادسازی» شاخص‌ترین و اساسی‌ترین اقدام امام خمینی(ره) در سال نخست پیروزی انقلاب اسلامی است. نهادسازیِ هدفمند و معطوف به «نیاز»های جامعه‌ی ایرانِ پس از انقلاب. در این مقطع، تشخیصِ بی‌واسطه و دقیق نیازهای ملموس و عینیِ مردم و چاره‌جویی برای رفع این نیازها، کارویژه ی امام امت(ره) در مقام رهبری است. این موضوع به‌قدری برای امام، مهم و بنیادین است که تأمل و تأخیر در عملیاتی کردن آن را، جایز نمی‌داند و در اسرع وقت، نسبت به راه‌اندازی نهادهایِ مردمی اقدام می‌کند.

این وجهِ شاخص و ویژه از مدیریت امام(ره)، شدیداً مورد غفلت قرار گرفته؛ به‌گونه‌ای که تقریباً هیچ مطالعه‌ی نظام‌یافته‌ای در این باب سراغ نداریم. «جامعه‌شناسی نهادهای انقلابی» به‌روشنی، اهتمام قلبی و عمیقِ امام امت(ره) را در گره‌گشایی از زندگی مردم و تأمین نیازهای آن‌ها نشان می‌دهد. نیازهای زیستی، امنیتی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی. جالب اینکه، امام برخلافِ بسیاری از انقلابیون، مردم‌داری را نه یک «تاکتیک» برای دوره‌ی گذار که یک «اعتقاد» همیشگی می‌دانست. تلاش‌های بی‌تعارف ایشان برای رفع مسائل و تأمین نیازهای مردم، هیچ‌گاه از سر مصلحت و به قول عامیانه، با هدفِ ساکت کردن مردم نبود. باورش به‌عنوان یک فقیه، همین بود. به باور امام، رفع نیازهای مردم، رفع مانع از پیش پای آن‌ها در جهت تعالی بود. با این مقصود بود که لحظه‌ای در رسیدگی به این امور، از پای نمی‌ایستاد. راه‌اندازی نهادهای انقلابی، جلوه‌ی عینی و مشهودِ این تلاش بود.

فهرست برخی نهادهای انقلابی را که اوایل پیروزی، به‌فرمان و با تدبیر امام ایجاد شده‌اند مرور می‌کنیم:

کمیته‌های انقلاب اسلامی»، تأسیس: بهمن ۱۳۵۷، مأموریت: تأمین «امنیت» و انتظام بخشیدن به شهرها

کمیته‌ی امداد امام خمینی»، تأسیس: اسفند سال ۱۳۵۷، مأموریت: تأمین «معاش» مستضعفان و نیازمندان

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی»، تأسیس: فروردین ۱۳۵۸، مأموریت: تأمین «مسکن» برای مستضعفان و روستاییانِ محروم

جهاد سازندگی»، تأسیس: خرداد ۱۳۵۸، مأموریت: مبارزه با «فقر» و «عمران» روستاها و مناطق محروم

نهضت سوادآموزی»، تأسیس: دی ۱۳۵۸، مأموریت: آموزش «خواندن و نوشتن» به همه‌ی آن‌ها که به مدرسه دسترسی ندارند.

اگر نیازهای اساسی مردم را در چهار حوزه‌ی فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی دسته‌بندی کنیم، ملاحظه می‌کنیم که هر نهاد انقلابی، به‌تنهایی یا به همراه نهادی دیگر، در این حوزه‌ها فعال بوده‌اند. غایتِ مجموعه‌ی این نهادها هم رسیدگی سریع و کم‌هزینه و بی‌منت به مسائل و آلامِ برجای‌مانده از روزگار حاکمیت طاغوت و تلاش برای تحقق عدالت در شئون مختلف بوده است.

تأمل در فلسفه‌ی شکل‌گیری نهادهای انقلابی، به‌روشنی دغدغه‌های زمینیِ امام امت را نشان می‌دهد. دغدغه‌های زمینی، یعنی همه‌ی مسائلی که مردمِ انقلابی به طریقی با آن‌ها دست‌به‌گریبان است. از معاش و مسکن گرفته تا امنیت و فکر و فرهنگِ مردم. به تعبیری، نهادسازیِ امام، ترجمه‌ی زمینیِ آرمان‌های انقلابی‌اش بود.

اگر این اهتمامِ به‌زعم برخی دنیامدارانه را در کنار توجهاتِ سفت و سختِ معنوی و الهی امام قرار بدهیم، به ترکیب حیرت‌انگیزی می‌رسیم. از یک ‌سو، با مردی طرف هستیم که قدم از قدم برنمی‌دارد مگر آنکه در آن، ردِ «توحید» و رنگِ «معاد» نمایان باشد و از سوی دیگر، تقلا و تلاش و همتِ پیوسته‌ی همان مرد را می‌بینیم برای تأمین نانِ شکم و سرپناه و پُل و درمانگاه و جاده و چاهِ آب و برقِ مردم.

شاید این‌گونه هم بشود گفت: در عرصه‌ی وسیعِ اندیشه‌ی امام(ره)، آسمان و زمین به هم متصل می‌شوند. انقلابی با غایت آسمانی و الهی، روی زمین را میدان عمل خود قرار می‌دهد: «برای رسیدن به آسمان، باید از زمین گذشت.» نگاهِ انقلابِ خمینی، رو به آسمان است، اما پایش در زمین.

خیلی‌ها هنوز نتوانسته‌اند این ترکیبِ هنرمندانه را بفهمند. بیراه نیست که در آستانه‌ی چهل‌سالگی انقلاب اسلامی، اهم شبهاتِ بخشی از نیروهای انقلاب، ناظر به همین ترکیب است. شبهه‌ی «آرمان» یا «واقعیت» یکی از این شبهات است. و چه شبهه‌ی پرمشتری‌ای!

در کشاکش این‌همه مباحثه و مجادله، یک جریانِ عمده به آهستگی در دل نیروهای انقلاب پا گرفته و رسمیت یافته که به یک معنا، به پایِ لنگِ انقلابیون تبدیل شده است. ما این جریان نوپدید را «آسمان‌گرایی» می‌نامیم. این جریان، با توسل و تمرکز به بخشی از منظومه‌ی انقلاب (غایتِ آسمانی‌اش) بخشی دیگر (واقعیت زمینی‌اش) را وانهاده و تصویری از انقلاب اسلامی می‌سازد که مشخصه‌ی اصلی‌اش «زمین‌گریزی»ست. با این حساب، نخستین هنر «آسمان‌گرایان» برچیدنِ سفره‌ی زندگی مردم از زیر چتر انقلابیگری است: «انقلابیگری جای خود دارد و مردم‌داری جای خود»!

جداسازیِ آسمان و زمینِ انقلاب در این قرائت، به شکل‌گیری گونه‌ای «انقلابیگریِ فضایی» انجامیده که در آن، مفاهیم و آرمان‌های انقلاب را خشکانده و در بسته‌های شیک و چشم‌نواز صرفاً برای تماشا و حسرت قرار می‌دهند. در این تلقی، آرمان‌های انقلاب، صرفاً ارزشیِ نمادین و موزه‌ای پیدا می‌کند.

بخشی از تناقض‌های رفتاری آزاردهنده که امروزه در مجموعه‌ی نیروهای منتسب به انقلاب می‌بینیم، ذیل همین قرائت از انقلاب اسلامی معنا پیدا می‌کند؛ برای مثال، ظهور طبقه‌ای حیرت‌انگیز به نام «اَشرافِ انقلابی» را صرفاً با این قرائت از انقلاب می‌شود توجیه کرد!

اجازه بدهید تعارفات کلامی را کنار بگذاریم و صریحاً بگوییم «آسمان‌گرایان» همان سکولارهای انقلابی هستند! مگر سکولارها چه می‌جویند؟ جز اینکه دین را در موضعِ اصلی‌اش که همان «آسمان» است قرار دهند؟

حالا ما با انقلابیونی طرف هستیم که انقلابیگری برایشان صرفاً «شأنی معنوی»ست و هیچ مسئولیتی بر این «شأن» مترتب نیست. انقلاب هم که می‌گویند، مرادشان مضمونی شاعرانه و هپروتی است که می‌شود برایش قصه ساخت و شعر گفت و متن ادبی نوشت. اما قرار نیست از آن، آبی برای مردم گرم شود!

آسمان‌گرایی، یکی از دلایل شکستِ اجتماعی نیروهای انقلاب بوده است. و شاید دلیل اصلی این شکست. چرا که درس نخستش، بریدن از مسائل و آلام مردم است. آسمان‌گرایان را می‌توان «جناحِ بی‌عار» انقلابیون دانست.

حالا این قرائت را مقایسه کنید با آن منظومه‌ی «آسمانی‌زمینی» که امام(ره) در نظر و عمل، پیش روی ما نهاده بود. ما در یک سیرِ تدریجی از آن انقلابیگریِ کامل، به این انقلابیگریِ پادرهوا رسیده‌ایم. آن انقلابیگریِ درگیر و مماس با زمینِ مردم، به‌گونه‌ای انقلابیگریِ تشریفاتی تبدیل شده که کارکردی حداکثر سیاسی دارد. جالب است که چنین انقلابیگریِ پادرهوایی، همه راضی می‌شوند. هم احساس رضایت درونی به خود انقلابیون دست می‌دهد و هم اینکه این انقلابیگری، آزاری به ارباب ثروت و قدرت نمی‌رساند. اصلاً مبارزه با فساد و ناسازگاری با ظالم، چه دخلی به انقلابیگری دارد.

بازخوانی تاریخ انقلاب با محوریت «نهادهای انقلابی» می‌تواند به زدودن اسرائیلیات از متن معارف انقلاب اسلامی کمک کند. آن وقت، بهتر می‌شود به نظام فکری امام خمینی(ره) دست یافت. باید به امام(ره) بازگشت.

منبع: ماهنامه بهمن آذربایجان به نقل از تریبون

]]>
http://motalebe.com/%d9%86%d9%87%d8%a7%d8%af%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%86%d9%82%d9%84%d8%a7%d8%a8%db%8c%d8%9b-%d8%aa%d8%b1%d8%ac%d9%85%d9%87-%d8%b2%d9%85%db%8c%d9%86%db%8c-%d8%a7%d9%86%d8%af%db%8c%d8%b4%d9%87/feed/ 0
شهادت امام محمد باقر(ع) تسلیت باد http://motalebe.com/%d8%b4%d9%87%d8%a7%d8%af%d8%aa-%d8%a7%d9%85%d8%a7%d9%85-%d9%85%d8%ad%d9%85%d8%af-%d8%a8%d8%a7%d9%82%d8%b1%d8%b9-%d8%aa%d8%b3%d9%84%db%8c%d8%aa-%d8%a8%d8%a7%d8%af/ http://motalebe.com/%d8%b4%d9%87%d8%a7%d8%af%d8%aa-%d8%a7%d9%85%d8%a7%d9%85-%d9%85%d8%ad%d9%85%d8%af-%d8%a8%d8%a7%d9%82%d8%b1%d8%b9-%d8%aa%d8%b3%d9%84%db%8c%d8%aa-%d8%a8%d8%a7%d8%af/#comments Fri, 09 Sep 2016 05:57:56 +0000 http://motalebe.com/?p=894 اسلام بر پنج رکن پایه‌گذاری شده است:

نماز، زکات، روزه، حج و ولایت.

و در هیچ چیز به قدر ولایت توصیه نشده است.

]]>
http://motalebe.com/%d8%b4%d9%87%d8%a7%d8%af%d8%aa-%d8%a7%d9%85%d8%a7%d9%85-%d9%85%d8%ad%d9%85%d8%af-%d8%a8%d8%a7%d9%82%d8%b1%d8%b9-%d8%aa%d8%b3%d9%84%db%8c%d8%aa-%d8%a8%d8%a7%d8%af/feed/ 0
اولویت‌های سیاسی سال آینده مشهد http://motalebe.com/%d8%a7%d9%88%d9%84%d9%88%db%8c%d8%aa%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b3%db%8c%d8%a7%d8%b3%db%8c-%d8%b3%d8%a7%d9%84-%d8%a2%db%8c%d9%86%d8%af%d9%87-%d9%85%d8%b4%d9%87%d8%af/ http://motalebe.com/%d8%a7%d9%88%d9%84%d9%88%db%8c%d8%aa%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b3%db%8c%d8%a7%d8%b3%db%8c-%d8%b3%d8%a7%d9%84-%d8%a2%db%8c%d9%86%d8%af%d9%87-%d9%85%d8%b4%d9%87%d8%af/#comments Fri, 09 Sep 2016 05:37:31 +0000 http://motalebe.com/?p=891 صحبت های دکتر میثم ظهوریان در نشست تشکل فتیه با موضوع اولویت‌های سیاسی سال آینده مشهد

به مساله اولویت‌های سیاسی (چه در سطح ملی و چه محلی) می‌بایست از دریچه تمدنی نگاه کنیم. برای تمدن سازی هم اگر الگوی رهبری را بپذیریم این الگو دارای چهار مرحله پیشینی است که شامل شکل‌گیری انقلاب اسلامی، تحقق نظام اسلامی، ایجاد دولت اسلامی، تشکیل جامعه اسلامی و در نهایت تمدن سازی اسلامی است.

رهبر انقلاب معتقدند که در این سیر ما همچنان در مرحله دولت اسلامی باقی مانده‌ایم و شاید به تعبیری بشود گفت بعضا مانند مار پله عقب نشینی هم می‌کنیم. از این نگاه می‌توانیم مهم‌ترین مساله سیاسی در هر دو سطح ملی و محلی را برای سال آینده انتخابات تعریف کنیم.

یکی از مسائل کلیدی جهت حضور موثر در انتخابات باز تعریف صف‌بندی‌های سنتی سیاسی رایج و عمل جریان انقلابی در چارچوبی جدید است. به طور خاص تقسیم بندی اصولگرا و اصلاح طلب به عنوان پارادایم قالب در تقسیم‌بندی‌های سیاسی بیان‌کننده واقعیات فضای سیاسی کشور نیست.

وقایع مختلفی در طول زمان مانند انتخابات ۸۸ و ۹۲ و همچنین ماجرای برجام و همین انتخابات اخیر مجلس که در همه این ها، مرز بخش‌هایی بزرگ از جناحین در بسیاری از موارد بسیار کمرنگ بود، نشان داده است که چقدر این تقسیم‌بندی در توصیف واقعیات سیاسی جامعه ناتوان است.

برای جایگزینی این الگو بهترین صف‌بندی که می توان از بیانات رهبری استخراج نمود جایگزین نمودن سه ضلعی انقلابی، غیرانقلابی و ضد انقلابی است.  البته دقت کنیم اولا انقلابی بودن مراتب دارد و ثانیا غیر انقلابی بودن به معنی خارج از نظام بودن نیست و اتفاقا طیفی از مسئولان و افراد معتقد به انقلاب اسلامی ولی فاقد اعتقاد یا عمل مبتنی بر شاخص‌های انقلاب را شامل می‌شود.

اگر مروری بر فرآیند همین انتخابات برگزار شده اخیر نیز داشته باشیم می بینیم که در اغلب مواقع بدنه انقلابی جامعه جلوتر از جریان هایی که خود را راس اصولگرایی می دانند حرکت کردند.

برخی از بخش های اصلی جریان اصولگرایی مانند دو جامعه روحانیت مبارز و مدرسین حوزه علمیه قم هنوز حاضر نیستند از قرار دادن افرادی مانند هاشمی و روحانی در لیست خودشان خودداری کنند. به عبارت بهتر هنوز ارتباطات سنتی سیاسی و روابط عاطفی برخی از این بزرگواران بر نه تنها اصول انقلابی که حتی بر اصول ابتدایی عقلانیت در کنش سیاسی ، حاکم است.

در قم بدنه جامعه به افرادی  رای می دهد که با هر شاخص انقلابی که بررسی کنید (از جمله پنج شاخص مشخص شده توسط رهبری) برتر و جلوتر از افرادی هستند که در لیست انتخاباتی جامعه معزز مدرسین قرار دارند و از سوی دیگر بخش مهمی از لیست جامعه مدرسین با فهرست تجدید نظر طلبان اشتراک دارد.

به همین دلیل هم هست که در انتخابات بدنه اجتماعی و پایگاه اصلی اصولگرایان حتی اگر به لیست آن ها رای می دهند اما حاضر نیستند حضور میدانی و جدی برای موفقیت این لیست داشته باشند.

فضای انتخابات در کشور ما به شکلی است که هر جریانی برای موفقیت ابتدا می بایست پایگاه اجتماعی خود را اقناع کند و سپس از طریق کنش و فعالیت وسیع این پایگاه اجتماعی بتواند طیف های میانه و خاکستری را جذب کند. این الگویی است که هم احمدی نژاد و هم روحانی مبتنی بر آن در انتخابات موفق شدند.

جریان موسوم به اصولگرایی نیز دقیقا به دلیل همین مساله یعنی نادیده گرفتن انتظارات بدنه اجتماعی خود و ترجیح قبیله گرایی های سیاسی بر اصول و انتظارات این پایگاه اجتماعی، فاقد توانایی اقناع این پایگاه بوده است.

در عمل چیزی که امروز اصولگرایی خوانده می شود نه یک گفتمان و مبنای فکری و ایده مشخص که صرفا یک برچسب سیاسی است که بر روی پیشانی افرادی خاص چسبانده شده است و این افراد هم فارغ از کنش سیاسی یا عملکردشان اصولگرا محسوب می شوند .

شما در ترکیب اصولگرای دو مجلس سابق و اسبق هم می بینید نمایندگانی حضور دارند که همزمان هم مصوبه وقف دانشگاه آزاد را تصویب می کنند و هم با ۲۰۰ امضا از فلان آقایی که علی‌رغم سوابق نامناسب معاون رییس جمهور شده حمایت می کنند و هم از مرتضوی پول می‌گیرند .

آیا مردم وقتی این پدیده ها را ببینند حق ندارند به بنده و شمایی که خودمان را می خواهیم زیر این چتر تعریف کنیم، بدبین شوند.  این ها در کنششان اثری جدی از شاخص های انقلابی نیست، اما چون تحت نام و حتی با فعالیت و عمل بدنه انقلابی جامعه وارد مجلس می شوند، لذا عملکرد آن ها پای این بدنه نوشته می شود.

اگر تشکل ها و بدنه انقلابی جامعه نتواند و نخواهد از تعریف اصولگرایی و از آن مهمتر ترکیب آن عبور کند همچنان باید منتظر تجربیات تلخ انتخابات های اخیر باشد.

اصولگرایی تبدیل به شیرشترگاوپلنگی شده که در آن  همه تیپ و فکر آدمی با هر موضعی از هاشمی رفسنجانی و روحانی و کاظم جلالی گرفته تا جلیلی و زاکانی و رسایی و  آقا تهرانی تعریف می شود.

در عمل چیزی که امروز اصولگرایی خوانده می شود نه یک گفتمان و مبنای فکری و ایده مشخص که صرفا یک برچسب سیاسی است که بر روی پیشانی افرادی خاص چسبانده شده است و این افراد هم فارغ از کنش سیاسی یا عملکردشان اصولگرا محسوب می شوند .

در حوزه اولویت های محلی هم نیز با همان نگاه تمدنی همین مساله حاکم است. انتخابات شورای شهر در صورت عمل صحیح جریانات انقلابی می تواند گامی به سمت تحقق تمدن سازی اسلامی از طریق ایجاد یک الگوی شهر اسلامی باشد.

برخی تحولات اقتصادی سال های اخیر موجب شده است مجموع بودجه کلان شهرهای کشور بیش از بودجه عمرانی دولت باشد و خود این مساله یک ظرفیت تاثیرگذاری جدی برای شهرداری و شورای شهر ایجاد می کند.

متاسفانه در شورا و شهرداری فعلی مشهد هم اگر چه تغییرات مثبتی در برخی روش ها و ابزارها و تاکتیک ها نسبت به دوره پیشین اتفاق افتاده است، اما در برخی حوزه های کلان مانند الگوهای توسعه و سرمایه گذاری همان دیدگاه «شهر برای سود» و جذب سرمایه به هر بهایی هنوز  حاکم است. به عبارت دیگر رقابت تنها بر دستیابی به کمیاتی برتر در شاخص هایی مشابه (مانند میزان جذب سرمایه گذاری و میزان درآمدزایی و …) است و کیفیت و جهت و بردار این سرمایه گذاری و توسعه مغفول است.

هنوز هم بازار تجاری سازی و مال سازی (هر چند با سرعتی کمتر از قبل) رونق دارد و حتی به مناطق محروم شهر نیز کشیده شده است و به مسائل اساسی مانند هویت و آینده ای که از مشهد تصویر داریم توجه کافی نمی شود و همه این ها در حالی اتفاق می افتد که بدنه شورا و شهرداری افرادی معتقد به انقلاب و مومن هستند.

لذا یکی از اولویت‌های سیاسی  تشکل‌ها و جریانات انقلابی در سال ۹۶ بستر سازی برای حضور افرادی در نهاد تصمیم گیر شهر است که علاوه بر مومن و مسلمان بودن دارای نگاه مبنایی و گفتمانی انقلابی و اسلامی نسبت به مسائل اساسی شهر باشند.

نشست تشکل فتیه با موضوع اولویت‌های سیاسی سال آینده مشهد

]]>
http://motalebe.com/%d8%a7%d9%88%d9%84%d9%88%db%8c%d8%aa%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b3%db%8c%d8%a7%d8%b3%db%8c-%d8%b3%d8%a7%d9%84-%d8%a2%db%8c%d9%86%d8%af%d9%87-%d9%85%d8%b4%d9%87%d8%af/feed/ 0
دفاع از حرم در مقابل بلندمرتبه‌ها http://motalebe.com/%d8%af%d9%81%d8%a7%d8%b9-%d8%a7%d8%b2-%d8%ad%d8%b1%d9%85-%d8%af%d8%b1-%d9%85%d9%82%d8%a7%d8%a8%d9%84-%d8%a8%d9%84%d9%86%d8%af%d9%85%d8%b1%d8%aa%d8%a8%d9%87%e2%80%8c%d9%87%d8%a7/ http://motalebe.com/%d8%af%d9%81%d8%a7%d8%b9-%d8%a7%d8%b2-%d8%ad%d8%b1%d9%85-%d8%af%d8%b1-%d9%85%d9%82%d8%a7%d8%a8%d9%84-%d8%a8%d9%84%d9%86%d8%af%d9%85%d8%b1%d8%aa%d8%a8%d9%87%e2%80%8c%d9%87%d8%a7/#comments Fri, 09 Sep 2016 05:26:50 +0000 http://motalebe.com/?p=886 لایحه ضوابط بلندمرتبه سازی پس از اصلاحات فرهنگی به تصویب شورای اسلامی شهر رسید

دفاع از حرم در مقابل بلندمرتبه‌ها

اعضای شورای اسلامی شهر مشهد، ضوابط و مقررات بلندمرتبه‌‌سازی در این شهر را مصوب کردند.

به‌گزارش خبرنگار شهرآرا، هفته گذشته بود که لایحه «ضوابط و مقررات بلندمرتبه‌سازی در مشهد» هم‌زمان با دستورکار انتخاب هیئت‌رئیسه شورای چهارم برای سال پایانی، در فهرست دستورکارهای جلسه علنی قرار گرفت؛ اما با پیشنهاد هفت نفر از اعضای شورا، بررسی این لایحه از دستورکار خارج شد.به‌دنبال این موضوع، سلسله‌جلسات برای بررسی مجدد و اعمال اصلاحاتی در لایحه «ضوابط و مقررات بلندمرتبه‌سازی در مشهد» در کمیسیون‌های فرهنگی، حمل‌ونقل و کمیسیون‌ مشترک شورای اسلامی شهر مشهد برگزار شد. این جلسات با نقد تفصیلی دبیرخانه پیوست فرهنگی شهرداری مشهد بر لایحه ضوابط و مقررات بلندمرتبه‌سازی در مشهد نیز همراه شد، چنان‌که در نشست با اعضای کمیسیون فرهنگی و کمیسیون مشترک نکات مدنظر دبیرخانه پیوست فرهنگی مطرح و برخی اصلاحات مطالبه‌شده نیز در این لایحه اعمال شد.

درنهایت اعضای شورای شهر مشهد در جلسه هماهنگی شورا قبل از جلسه علنی نیز بار دیگر این لایحه را بررسی و روز گذشته در دستورکار جلسه علنی شورای شهر مشهد قرار داده و مصوب کردند.

در این ارتباط ذاکرالحسینی در ابتدای جلسه علنی روز گذشته شورا به تصویب طرح جامع شهر مشهد در ٢٩اردیبهشت ماه سال جاری اشاره کرد و گفت: در تصویب این طرح و ابلاغ آن توسط معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی و دبیر شورای عالی شهرسازی دو موضوع از سوی شورای عالی شهرسازی مورد تاکید قرار گرفت که یکی از موضاعات مورد تاکید در حوزه «بلندمرتبه‌سازی» بود.

این عضو شورای اسلامی شهر مشهد در ادامه به مدتی که شورای عالی شهرسازی برای ارائه ضوابط بلندمرتبه‌سازی تعیین کرده بود، اشاره کرد و افزود: بر اساس ابلاغیه شورای عالی شهرسازی مقرر شد که شورای شهر مشهد همراه با راه‌وشهرسازی استان ظرف مدت ٣‌ماه این ضوابط را به عنوان یکی از اسناد بالادستی شهر مشهد در حوزه توسعه شهری ارائه دهد.

ذاکرالحسینی در ادامه به ماده٣۴ قانون در حوزه وظایف شوراهای اسلامی اشاره کرد که بر مبنای آن باید شوراهای اسلامی شهر طرح‌های جامع و تفضیلی را تایید کند که بر این مبنا ضوابط بلندمرتبه‌سازی توسط مشاوران طرح جامع و تفضیلی تهیه و تایید شد.

وی در مقایسه ضوابط بلندمرتبه‌سازی جدید با طرح پارت به پهنه‌بندی این طرح اشاره کرد و گفت: در ضوابط جدید برخلاف طرح پارت براساس پهنه‌های بلند‌مرتبه‌سازی ارائه شده است.در ادامه جلسه، کلیات ضوابط بلندمرتبه‌سازی به رای گذاشته شد که با اکثریت آرای اعضابه تصویب رسید و پس از آن جزئیات مورد بررسی قرار گرفت.

اما در بررسی جزئیات ضوابط در نظر گرفته شده پیشنهادهای اعضای شورای اسلامی شهر مشهد ارائه شد و به رای گذاشته شد.در این رابطه یکی از مواردی که بحث‌های مکرر اعضای شورای شهر مشهد را به عنوان موافق و مخالف به همراه داشت مربوط به ارتفاع کل بنا بود که در متن ضابطه این‌گونه تعریف شده بود؛ «ارتفاع کل بنا با طول پلاک تناسب داشته باشد.»در این ارتباط نخعی‌راد یکی از اعضای شورای اسلامی شهر مشهد پیشنهاد حذف این ضابطه را داد و در بیان دلایل خود عنوان کرد: اعضای شورای شهرمشهد باید در رای دادن به این ضابطه به این موضوع توجه باشند که برپایه این ضابطه یک بنا با مساحت دو هزار مترمربع با بنایی که در مجاورت آن قرار دارد و مساحت آن هزار مترمربع است از نظر ارتفاع متفاوت خواهد بود که این نظر منظر به دلیل اختلاف ارتفاع نامناسب خواهد بود.

به گفته این عضور شورای شهر لحاظ کردن این ضابطه به نوعی مشابه با طرح پارت خواهد بود و هیچ تفاوتی میان ضابطه جدید با طرح پارت ایجاد نمی‌شود.

پس از اعلام نظرات موافق و مخالف اعضای شورای شهر مشهد به حذف ضابطه «ارتفاع بنا با طول پلاک تناسب داشته باشد» رای دادند.

یکی دیگر از ضابطه‌های که مورد بررسی قرار گرفت در ارتباط با فضای باز و محل استقرار آن در ساختمان‌های بلند بود که در این رابطه غفوری یکی از اعضای شورای شهر مشهد با پیشنهادی خواستار آن بود که جانمایی بلوکه‌ها به گونه‌ای باشد که مشرفیت فضای ساختمان‌ها به حداقل ممکن برسد که این پیشنهاد نیز پس از بررسی به تصویب رسید.

رعایت حریم بارگاه منور رضوی

در حوزه ضوابط ساختمان‌های بلندمرتبه در جوار ابنیه تاریخی و ارشمند معاصر آمده بود: «ارتفاع بنا نمی‌تواند در جوار ابنیه تاریخی و ارزشمند معاصر و عمومی با ارزش از ارتفاع ابنیه آن بیشتر باشد، اگر هر دو سمت بنا دارای ارزش‌های فوق باشد، ارتفاع بنای کوتاه‌تر ملاک حداکثر ارتفاع بنا خواهد بود.»

در ارتبا با این ضابطه حجت‌الاسلام اخلاقی پیشنهادی ارائه داد: «رعایت حریم مطهر امام رضا(ع)» به متن این ماده ضابطه اضافه شود. علاوه بر آن«ضوابط سازمان میراث فرهنگی درباره ابنیه تاریخی و ارزشمند ضروری است»، نیز یکی دیگر از پیشنهادات برای این متن بود که توسط غفوری دیگر عضوی شورای شهر مشهد ارائه شده بود و با رای‌گیری اعضا این دو پیشنهاد به تصویب رسید

.موضوع مسجد و لحاظ شدن برای ساختمان‌های بلند‌مرتبه یکی دیگر از پیشنهادات اعضای شورای شهر بود که توسط قدیری مطرح شد و خواستار آن بود در این ساختمان به جای قید شدن نمازخانه عنوان مسجد لحاظ شود.سید صولت مرتضوی در ارتباط با این پیشنهاد به شرایط مسجد اشاره و عنوان کرد: پیشنهاد ما در این حوزه آن است که نمازخانه قید شود؛ چرا‌که مسجد به لحاظ قداستی که دارد برای برخی ساکنان محدودویت تردد ایجاد می‌کند.عامری‌فرد با مخالف برای گنجاندن کلمه مسجد گفت: مگر می‌شود اجبار کرد در فضایی که ملک شخصی است، مسجد ساخته شود و مطابق ضوابط بلندمرتبه‌سازی نه می‌توانیم مجوز برای مسجد اجبار کنیم و نه آنکه بگوییم که محلی را برای مسجد در ساختمان وقف کنید.با این حالا بصیری‌پور و حجت‌الاسلام لطفی دو نفر از دیگر اعضای شورای شهر مشهد بر گنجاندن کلمه مسجد تاکید داشتند و در این ارتباط حجت‌الاسلام لطفی گفت: بی‌شک قداست و ارجحیتی را که مسجد دارد، نمی‌توان برای نمازخانه متصور بود.

در ادامه سرویها پیشنهاد قدیری برای گنجاندن مسجد به جای نمازخانه را به رای گذاشت که اعضای شورای شهر مشهد به این پیشنهاد رای ندادند.در ادامه بررسی ضوابط بلند‌مرتبه‌سازی، عامری‌فرد نیز پیشنهاد افزایش متراژ برای بلند‌مرتبه‌های متوسط تا ١١‌طبقه به ٨٠٠‌متر را مطرح کرد که به تصویب رسید.موضوع پارکنیگ یکی دیگر از موارد مطرح در ضوابط بلند‌مرتبه‌سازی بود که توسط نخعی‌راد مطرح شده بود و به تصویب رسید، بر این اساس مقرر شد که «احداث پارکینگ در مجاورت ساختمان‌ها مشروط به تصویب ضوابط در طرح‌های تفضیلی بلامانع است.»

اما محمود هراتی در ادامه مطرح شدن پیشنهادهای اعضای شورای شهر مشهد برای برخی ضوابط از جمله موضوع ضوابط بازشوهای ساختمان و جلوگیری از مشرفیت آن با طراحی خلاقانه، تصریح کرد: بحث این موارد مربوط به طرح تفصیلی است و جایگاه آن در طرح جامع نیست، پس بهتر است این موضوع به جای خود و در زمان بررسی طرح تفصیلی مورد توجه قرار گیرد.با این حال اعضای شورابه پیشنهاد غفوری برای محل استقرار بازشوهای ساختمان به نحوی که حداقل مشرفیت را داشته باشند، رای دادند.

جزئیات ضوابط تعیین شده برای بلندمرتبه‌سازی

اما سهیلی در حاشیه جلسه شورا و در جمع خبرنگاران جزئیات مصوبات امروز در حوزه ضوابط و مقررات بلند‌مرتبه‌سازی را ارائه داد.وی در ابتدا به تفاوت‌های موجود در ضوابط جدید بلند‌مرتبه‌سازی با ضوابط بلند‌مرتبه‌سازی در طرح پارت اشاره کرد و گفت:این طرح پاره‌ای از مناطق شهر مشهد را مجاز اعلام کرده بود و در این راستا فرد می‌توانست تا ٣٠ تا ۴٠طبقه بسازد و در این ارتباط پهنه‌بندی خاصی صورت نگرفته بود.سهیلی افزود: اما در ضوابط و مقررات جدید بلند‌مرتبه‌سازی تنها در پهنه‌ها یا بلوک و محورهای خاص امکان‌پذیر است.

وی جزئیات بیشتری از ضوابط بلندمرتبه‌سازی برای تعداد طبقات ارائه داد و اظهار کرد: در طرح پارت تا ١٠طبقه در دستور بود و برای مجوز ساخت طبقات بیشتر از ١٠‌طبقه باید مجوز از کمیسیون ماده پنج دریافت می‌شد.به گفته این عضو شورای اسلامی شهر مشهد ضوابط بلندمرتبه‌سازی با سه بخش در دستور قرار گرفت که در این ارتباط ساختمان‌های ۶ تا ١١طبقه به عنوان میان‌مرتبه، ١١ تا ٢٨بلند‌مرتبه و ٢٨ به بالا بلندمرتبه ویژه می‌شود.

سهیلی ادامه داد: بر این اساس برای میان‌مرتبه و بلند‌مرتبه ضوابط ساخت‌وساز آن مشخص شد و برای بلندمرتبه‌های ویژه مقرر شد که در آینده ضوابط این بلندمرتبه‌ها در دستور کار کمیسیون فنی‌وعمران شوای شهر با حضور اعضا قرار بگیرد تا پس از بررسی به تصویب برسد.

از ٢٨ به بالا راهی کمیسیون ماده پنج

سهیلی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با این ضوابطی که به تصویب رسید کدام ساختمان‌های برای دریافت مجوز بلندمرتبه باید مصوبه کمیسیون ماده پنج را اخذ کنند، این‌گونه داد: پیشنهاد ما این است میان مرتبه‌ها و بلندمرتبه با تصویب شورا مجوز ساخت بگیرند در این ارتباط بلندمرتبه‌های ویژه را کمیسیون ماده پنج تصویب کند. نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد یادآور شد: البته این تکفیک و اجرای آن منوط به تصویب کمیسیون ماده پنج است و پس از آن نیز شورای عالی معماری‌وشهرسازی باید این ضابطه قبول کند که در صورت تایید این ضابطه در کتابچه آئین و مقرارت ضوابط بلندمرتبه‌سازی قید خواهد شد.

سهیلی در پاسخ به این سوال که این پیشنهاد به نوعی درخواست برای گرفتن بخشی از اختیارات کمیسیون ماده پنج در حوزه بلند‌مرتبه‌سازی است، عنوان کرد: به هیچ عنوان این به معنای گرفتن اختیارات کمیسیون ماده پنج نیست؛ چراکه قانونی برای این امر نداریم.

١١محدودیت و ۵پتانسیل برای بلندمرتبه‌سازی 

سهیلی در ادامه به محدودیت‌های طرح جامع و تعیین شرایط آن در ضوابط و مقرارت بلندمرتبه‌سازی نیز اشاره کرد و گفت: در این ارتباط ١١محدودیت طرح جامع در ضوابط بلندمرتبه‌سازی به رسمیت شناخته شده است علاوه بر آن با توجه به دغدغه اعضای شورا برای پیوست فرهنگی و نیز ملاحظات فرهنگی و اجتماعی یک هفته بررسی ضوابط بلندمرتبه‌سازی را عقب انداختیم و در جلسه هماهنگی این موارد پس ازبحث و بررسی افزوده شد. برای پنج پتانسیل نقشه دیده شده بود که ابهام‌برانگیز بود که برای این حرف و حدیث آن نقشه تلفیقی برای پتانسیل‌ها کنار گذاشته شد و ۵پتانسیل و ١١محدودیت با ملاحظات فرهنگی دیده شد و بر اساس این پتانسیل‌ها و محدودیت‌ها مشاور تفضیلی یک نقشه تلفیقی می‌دهد که کدام پهنه‌ها و قسمت‌ها قابلیت بلند‌مرتبه‌سازی دارد که در صورت تصویب جایگزین طرح پارت می‌شود.

منبع: شهرآرا آنلاین

 

]]>
http://motalebe.com/%d8%af%d9%81%d8%a7%d8%b9-%d8%a7%d8%b2-%d8%ad%d8%b1%d9%85-%d8%af%d8%b1-%d9%85%d9%82%d8%a7%d8%a8%d9%84-%d8%a8%d9%84%d9%86%d8%af%d9%85%d8%b1%d8%aa%d8%a8%d9%87%e2%80%8c%d9%87%d8%a7/feed/ 0